Весняний антикор: чому Нацполіція полює на екс-податківців

Весняний антикор: чому Нацполіція полює на екс-податківців

І чого в цій операції більше – піару силовиків чи реальної боротьби зі «схемами»

Весняний антикор: чому Нацполіція полює на екс-податківців
Фото mvs.gov.ua

24 травня очільник МВС Арсен Аваков та військовий прокурор Анатолій Матіос провели брифінг в аеропорту Київ. Вони розповіли, що цього дня 1700 поліцейських та 500 військових прокурорів провели 454 обшуки у податкових інспекціях 15 областей України. Вже затримано понад 20 посадовців. Відомо, що масштабна антикорупційна операція відбулася за сприяння відстороненого голови Державної фіскальної служби України Романа Насірова. Вона являє собою одномоментне затримання низки осіб, яких доправлятимуть літаками та гелікоптерами до Київа для вручення їм підозри і відправки їх до Печерського райсуду. У суді мають бути розглянуті клопотання про обрання запобіжного заходу – арешту.

«24 травня 2016 року за рішенням генпрокурора економічний блок злочинної організації [екс-президента Віктора] Януковича був переданий на розслідування в Головну військову прокуратуру. Частина військових виробництв уже направлена до суду. По екс-міністру доходів і зборів [Олександру] Клименку вже розпочато досудове розслідування, і він вже притягнутий до кримінальної відповідальності за 3 млрд незаконно відшкодованих ПДВ. Зараз триває операція щодо перших керівників і їхніх заступників у всіх 15 обласних управліннях Міністерства доходів і зборів – на той момент так званих «державних податкових адміністрацій», які були прямо причетні до організації функціонування так званих податкових майданчиків, у результаті чого держава недоотримала 97 млрд грн», – пояснив Матіос.

Весняний антикор: чому Нацполіція полює на екс-податківців
Фото mvs.gov.ua

Mind запитав у експертів, чому обшуки проходять саме зараз, чи є вони реальною боротьбою з корупцією та який можна очікувати результат від такої роботи правоохоронців.

Весняний антикор: чому Нацполіція полює на екс-податківців

Олена Макеєва, радник міністра фінансів України:

Я не вірю в показові виступи. Виконання звичайних посадових обов'язків повинно бути не випадковістю, а щоденною працею правоохоронних органів. Як на мене, чим більше галасу навколо дії, тим менше ефективності в ній та чистоти намірів. Коли вони [такі операції] стануть щоденною працею, це не буде топ-новиною.

Весняний антикор: чому Нацполіція полює на екс-податківців

Борис Кушнірук, голова експертно-аналітичної ради Українського аналітичного центру:

Очевидно, що, якби таку операцію проводили за декілька днів до вчора, то сказали б, що це піар під виступ генпрокурора Юрія Луценка у Верховній Раді. Якби зробили після – то сказали б, що то він так діє після критики. Аргументацію завжди можна знайти, якщо заздалегідь налаштуватися, що це піар. Зрозуміло, що коли це відбувається прямо під час виступу генпрокурора, то виглядає як підтвердження ефективності його роботи.

Хоча не так важливо, коли це робили. Йдеться про розслідування справи, яка стосується діяльності Клименка [колишній міністр доходів і зборів Олександр Клименко] та самого міністерства за часів Віктора Януковича. Хоча за словами головного військового прокурора України Анатолія Матіоса, вся ця операція можлива завдяки Роману Насірову [глава Державної фіскальної служби].

На сьогодні виникає кілька запитань. По-перше, мова йде про події трирічної давнини. А що було до того, як Насіров був головою ДФС? Чому тоді не було розслідування? Він почав співпрацювати зі слідством? З яким? Його звинувачують у іншій справі, яку веде НАБУ. До речі, НАБУ в цій справі не згадується. Насіров це почав робити з якої причини? У зв'язку зі справою Онищенка? Немає жодної заяви, що це відбувається в рамках  співпраці спеціалізованої прокуратори і загальної генпрокуратури. А що було з цими схемами після 2014 року? Вони були незмінними? Адже значна кількість людей залишалась працювати на своїх посадах і після 2014 року. У мене тут більше питань, ніж до самого факту антикорупційної операції.

Сам факт такої справи – це добре. Це доказ того, що якщо ви скоїли злочин і думаєте, що вам нічого не буде, то все ж через пару років за вами прийдуть. Умовно кажучи, ті, хто здійснював злочини за часів Віктора Януковича, мають бути впевнені, що справа проти них може вестись. Ми розуміємо, що схем розкрадання і зараз вистачає, їх не розслідують. Але, можливо, зміниться влада, чи у владі щось зміниться, й по нинішніх можновладців також можуть прийти.

Я вважаю цю всю історію позитивною, тому що виникають речі, які не можна вже зупинити. На сьогодні ще рано говорити про те, який це матиме ефект. Зрозуміло стане лише з часом.

Весняний антикор: чому Нацполіція полює на екс-податківців

Ілля Несходовський, експерт РПР:

По-перше, про податкові схеми Клименка з доказами стало відомо майже одразу після Майдану, коли самооборона ввійшла в Міжгір'я. Тому арешти мали розпочатися три роки тому. Якщо їх почали сьогодні, то для цього мала бути потреба. І на мою думку, таким приводом був звіт генпрокурора Юрія Луценка, якому треба було якось прикрити провал реформи прокуратури. Зверніть увагу, кожного разу, коли планується звіт високопосадовця, то одразу робиться потужне інше інформаційне вкидання, яке має відволікти увагу від основного приводу. Так було з [екс-прем'єром Арсенієм] Яценюком, так було з іншими, тому такі постійні збіги не можуть бути випадковими.

По-друге, формується привід для виправдання Романа Насірова. Найближчим часом будуть намагання переконати суспільство, що звинувачення проти нього непереконливі, а ось його роль у арешті цілої мережі податкових злочинців, яку він викрив і збитки від діяльності якої більш ніж сто мільярдів доларів, дуже вагома.

По-третє, свої бонуси отримує і [голова МВС Арсен] Аваков, який тепер зможе стверджувати, що він бореться з податковим злочинами не гірше, ніж ліквідована податкова міліція. Тому майбутню Службу фінансової поліції необхідно підпорядкувати саме МВС.

І нарешті, я не дуже вірю в те, що справи цих злочинців завершаться обвинувальними вироками. Буде затягування, поки з них не витягнуть усі гроші або інформацію (компромат), а потім відпустять або дадуть можливість втекти.

Весняний антикор: чому Нацполіція полює на екс-податківців

Денис Овчаров, адвокат, партнер практики безпеки бізнесу Juscutum

У той час, коли віп-затриманих звозять літакам і вертольотами в Жуляни, представники бізнесу сидять на голках. Влада так і не дала гарантії компаніям, які співпрацювали з так званими «Майданчиками Януковича».
Нескладно припустити з висловлювань наших правоохоронців, що мова йде про затримання, і в тому числі по ст. 209 КК України «Легалізація грошей, здобутих злочинним шляхом». Це стаття непроста і вимагає кваліфікації за ст. 212 «Ухилення від сплати податків» з підозрою щодо посадових осіб підприємств, які цими майданчиками користувалися. І ст. 205 «Фіктивне підприємництво» щодо тих осіб, на яких були оформлені підставні компанії, через які переводилися в готівку гроші.

Але потрібна не тільки підозра по 212 УК і 205 КК, а й вироки, які б набрали законної сили. І тут виникає питання: чи багато компаній визнали свою провину? І чи не робить військова прокуратура натяк бізнесу – мовляв, «ми йдемо до вас»?

Весняний антикор: чому Нацполіція полює на екс-податківців

Євген Грушовець, адвокат, партнер Ario Law Firm

Враховуючи масштаб дій – очевидно, що ця операція готувалася довго і ретельно, адже великій кількості людей потрібно одночасно спрацювати досить чітко в різних регіонах України. Масштаб операції безпрецедентний, бо правоохоронці розуміли, що в 60-годинний термін з моменту затримання потрібно внести клопотання до суду про арешт затриманих.

Зважаючи на те, які транспортні засоби були задіяні, а також на кількість силовиків, які брали участь в операції – то для затриманих однозначно така операція була несподіванкою. Тому на даному етапі можна стверджувати про реальне бажання розслідування проваджень.

Не потрібно й забувати, що Військова прокуратура нещодавно завершила розслідування щодо декількох екс-керівників податкової м. Києва, які підписали угоди зі слідством та дали свідчення, які, скоріш за все, і були визначальними при плануванні цієї операції. Тому хочу вірити, що ця операція є послідовною роботою прокуратури.

Звісно, не потрібно відкидати і те, що саме в цей день Генеральний прокурор звітував про свою роботу.
Але основне питання: чим ця вся операція закінчиться?

Враховуючи значну кількість фігурантів, можу говорити, що хтось дасть викривальні свідчення, визнає вину, хтось буде заперечувати, але навряд чи справи по всіх затриманих сьогодні дійдуть до суду саме з обвинувальними актами.

Тому час покаже, але віра в те, що ГПУ хоче і може працювати, збільшується.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло