Холодна війна: як протистояння «Нафтогазу» та ДТЕК залишило киян без гарячої води

Холодна війна: як протистояння «Нафтогазу» та ДТЕК залишило киян без гарячої води

Хто кому винен більше грошей та чому гаряче водопостачання стало невигідним для компанії Ріната Ахметова

Холодна війна: як протистояння «Нафтогазу»  та  ДТЕК залишило киян без гарячої води
Фото: УНІАН

Наприкінці травня «Нафтогаз України» доручив «Київтрансгазу» частково обмежити поставки газу «Київенерго» (ТЕЦ-6), що входить у структуру компанії Ріната Ахметова «ДТЕК». Припинення газопостачання на столичну ТЕЦ-6, що забезпечує влітку гарячою водою масиви Оболонь, Троєщину, Райдужний, Лісовий і Воскресенський, призвело до виникнення дефіциту в енергосистемі. Як результат, «Укренерго» дало команду включити в роботу Трипільську ТЕС, яка спалює дефіцитне вугілля-антрацит. Мета – недопущення віялових відключень у Києві.

Що таке київська ТЕЦ-6. Теплоелектроцентраль №6 Києва – найпотужніша і наймолодша ТЕЦ в Україні, яка забезпечує тепловою та електричною енергією промислові підприємства, житлові й адміністративні будинки Оболонського, Деснянського, Дніпровського, Подільського та Шевченківського районів Києва. У зоні теплопостачання і гарячого водопостачання ТЕЦ-6 знаходяться 3138 об’єктів, із них 2142 житлових будинки, 39 медичних закладів, 164 дитячих садки і 670 адмінустанов.

На ТЕЦ-6 працюють два енергетичних блоки встановленою електричною потужністю 500 МВт. Встановлена теплова потужність енергоблоків ТЕЦ-6 – 1740 Гкал/год. Після модернізації ТЕЦ-6 у 2000-х роках електрична та теплова потужності станції зросли до 750 МВт і 2070 Гкал/год відповідно. ТЕЦ-6 є частиною компанії «Київенерго» енергохолдингу «ДТЕК».

Причини відключення ТЕЦ «Київенерго». Формальною причиною відключення ТЕЦ-6 є борги «Київенерго» за газ і його транспортування, що виникли через неповні розрахунки споживачів і держави за тепло і гаряче водопостачання.

Станом на червень борг «Київенерго» за теплоенергію становив майже 4,9 млрд грн. При цьому частка боргу держави складає близько 2 млрд грн, з них 1,2 млрд грн – некомпенсовані пільги і субсидії в теплопостачанні, а 0,8 млрд грн – некомпенсована різниця в тарифах за минулі роки. Борг «Київенерго» перед «Нафтогазом України» за спожитий газ для виробництва теплоенергії становить 3,2 млрд грн. А борг за транспортування газу до ТЕЦ-6 – 370 млн грн, 108 млн з яких – непрофінансовані державою пільги і субсидії.

В «Укртрансгазі» також заявляють про борги як основну причину скорочення постачання газу не лише для ТЕЦ-6, але і ТЕЦ-5, що належить «Київенерго». Йдеться про неплатежі за послуги транспортування газу. Заборгованість «Київенерго» перед «Укртрансгазом» становить 370 млн грн, у тому числі за постачання газу для виробництва електроенергії – 56 млн грн. Водночас заборгованість усіх інших виробників теплової енергії України перед «Укртрансгазом» склала 705 млн грн. Отже, борги «Київенерго» перед «Укртрансгазом» сягають понад 50% заборгованості всіх тепловиробників України.

У своїх заявах «Укртрансгаз» як приклад наводить іншу київську ТЕЦ-4 (обслуговує мешканців Дніпровського та Дарницького районів і належить ТОВ «Єврореконструкція», компанія «Технова»), яка забезпечує рівень розрахунків на 95% і не відключає своїх абонентів від гарячого водопостачання.

Конфлікти «Київенерго» із газовими компаніями є постійним явищем. Так, у квітні цього року «Київгаз» уже припиняв газопостачання 17 котельним «Київенерго». Ці котельні забезпечують у міжопалювальний сезон гарячою водою близько 107 будівель у Подільському, Деснянському, Дарницькому, Солом’янському, Шевченківському, Оболонському та Голосіївському районах столиці. Газопостачання було припинене через борги «Київенерго» перед «Київгазом» за послуги транспортування газу в розмірі 205,5 млн грн.

Також у «Київгазі» констатували факт неможливості досягнути компромісу із «Київенерго». «У даний час «Київенерго» має критичну суму заборгованості перед «Київгазом», що ставить під загрозу подальше функціонування газорозподільчої компанії. На жаль, спроби вирішити питання шляхом переговорів зазнали невдачі та привели до подальшого накопичення заборгованості», – заявили у компанії.

Головна проблема для мешканців столиці – це відсутність гарячого водопостачання. Хоча щороку «Київенерго» проводить випробування теплових мереж. Через це споживачі зазвичай і так позбавлені гарячої води від двох тижнів до майже трьох місяців.

У «Київенерго» заявили, що припинення газопостачання ТЕЦ-6 не тільки створює незручності киянам, оскільки позбавляє можливості виробляти і поставляти гарячу воду для населення, а й може привести до негативних технологічних наслідків для ТЕЦ-6: «Навіть один-два дні без газопостачання можуть привести до збою теплогенерації».

Для «Київенерго» є вигідним простій ТЕЦ-6. Тепер є формальна причина для пояснень обуреним киянам на питання «чому немає гарячої води?». Також є фінансова вигода, оскільки внутрішня інформація НКРЕКУ свідчить, що влітку виробництво 1 куб. м гарячої води коштує для «Київенерго» понад 130 грн. Тоді як нині тариф становить 76 грн. Відповідно, компанія несе збитки від виробництва гарячої води за відсутності виробництва тепла.

Водночас, за наявною інформацією «Київтрансгазу», компанія Ріната Ахметова проявила ініціативу у «відключенні» від газопостачання і навіть раніше подавала відповідну заявку.

Ризики для електропостачання. Відключення ТЕЦ-6 від газопостачання несе у собі іншу проблему – це зменшення потужності енергосистеми Києва більш ніж на 750 МВт, що становить майже 50% потреби столиці в електроенергії у літній період. Відповідно, в енергосистемі виникла «діра», яку довелось терміново закривати.

Як результат – електрогенеруюча компанія «Центренерго» запустила в роботу Трипільську ТЕС. На ній ще з 1 червня підключено енергоблок №3 – саме після відключення ТЕЦ-6 «Київенерго» через борги.

В «Укренерго» заявили, що відключення ТЕЦ-6 могло стати причиною віялових відключень: «Завдяки цьому (включення Трипільської ТЕС) вдалося забезпечити стійку роботу енергосистеми і запобігти зниженню напруги до критичного значення і, як наслідок, уникнути аварійної ситуації в об’єднаній енергетичній системі країни».

Проблема також у тому, що Трипільська ТЕС включила вугільний енергоблок. Станом на початок червня запаси антрациту на Трипільській ТЕС складають 34 900 тонн. За стабільних умов цього вистачить лише на 10–14 днів. Поставки антрациту на станцію припинені із початком блокування неконтрольованих територій Донбасу. А обіцяні поставки із ПАР наразі нереалізовані в очікуваних обсягах, оскільки тендери на закупівлю так і не були проведені.

Щоб зекономити дефіцитне антрацитове вугілля, Трипільська ТЕС ще 5 квітня припинила виробництво електроенергії, і запускалася лише в період 10–14 травня на час проведення міжнародного пісенного конкурсу Євробачення-2017.

Відключення гарячого водопостачання: боротьба за «живі» гроші між ДТЕК та «Нафтогазом». У ситуації із відключенням ТЕЦ-6 показовим є заборгованість «Київенерго» в частині субсидій (1,2 млрд грн) та некомпенсованої різниці в тарифах (0,8 млрд грн). «Київенерго» не поспішає оплачувати наявні борги за рахунок надходження «живих» грошей від споживачів, оскільки тоді в компанії залишитися обмаль коштів. За наявною у Mind інформацією, несподівано жорстка позиція «Нафтогазу» – державна компанія протягом 2016–2017 років терпіла і давала можливість «Київенерго» нарощувати борги – щодо відключення ТЕЦ-6 пояснюється боротьбою за «живі» гроші, які отримує «Київенерго». Компанія Ахметова не поспішає перераховувати їх «Нафтогазу».

Борги населення зростають. Така боротьба за гроші є зрозумілою на фоні зростання заборгованості населення України з оплати житлово-комунальних послуг. Так, згідно з офіційними підсумками Державного комітету статистики, на початок травня 2017 року вона склала 22,6 млрд грн. Борги населення за централізоване опалення та гаряче водопостачання сягають 8,6 млрд грн, з оплати електроенергії – 3,8 млрд грн, за газопостачання – 5,7 млрд грн, за утримання будинків і споруд та прибудинкових територій – 2,7 млрд грн, за централізоване водопостачання та водовідведення – 1,4 млрд грн, за вивезення побутових відходів – 0,4 млрд грн.

Наскільки високі шанси, що ТЕЦ-6 увімкнуть? Згідно з наявною інформацією, Київська міська держадміністрація та уряд України активізували контакти щодо виділення коштів обсягом до 2 млрд грн, які може отримати «Київенерго» до кінця липня. А тому скоріше за все, киянам доведеться сидіти без гарячої води до серпня. За гіршого сценарію, про відновлення роботи ТЕЦ-6 можна говорити лише у вересні 2017 року в зв'язку з початком підготовки до опалювального сезону 2017–2018.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті