Проблеми у Х'юстона: «Харві» завдав $190-мільярдний збиток

Проблеми у Х'юстона: «Харві» завдав $190-мільярдний збиток

Четверте за величиною місто США паралізувала «найбільша за 1000 років повінь»

Этот материал также доступен на русском языке
Проблеми у Х'юстона: «Харві» завдав $190-мільярдний збиток
Фото: Shutterstock

Внаслідок урагану «Харві» понад 50 млрд тонн води важкою зливою обрушилося на 6,5-мільйонну агломерацію Великий Х'юстон. Дороги перетворилися на річки. Виявилися затопленими понад 300 000 машин, близько 100 000 будинків і підприємств. Влада зареєструвала більше 40 загиблих, а понад 320 000 осіб потребують державної допомоги.

«Харві», тропічний шторм 4-ї категорії з вітрами швидкістю 215 км/год, досяг узбережжя штату Техас у п'ятницю, 25 серпня, і завис над Х'юстоном. Дощі, які він приніс, п'ять днів поспіль заливали мегаполіс і його околиці. В одному з районів було зафіксовано 1,3-метровий шар опадів. Це історичний рекорд для континентальної частини США.

Економічні збитки – у масштабах всієї країни. Відеозйомки затопленого міста з вулиць і з повітря не залишають сумнівів, що Х'юстону завдано величезних економічних збитків. За офіційними даними Департаменту громадської безпеки Техасу, близько 50 000 будинків серйозно пошкоджені, і не менше 6800 будівель зруйновано вщент.

Як повідомив на прес-конференції губернатор штату Техас Грег Еббот, для ліквідації наслідків «Харві» буде потрібно більше коштів, ніж пішло на відновлення після попереднього великого лиха – урагану «Катріна», який у 2005 році обрушився на Новий Орлеан, забрав 1833 життя і змусив уряд США виділити $125 млрд на ліквідацію наслідків.

За словами Джоула Майерса, який очолює компанію клімат-прогнозів AccuWeather, загальний економічний збиток від «Харві» найближчого року складе $190 млрд, тобто на $30 млрд більше, ніж від «Катріни».

«Це найдорожча і найгірша природна катастрофа в історії США. Вона негативно відіб'ється на всій економіці країни, на корпоративних прибутках і рівні безробіття. Х'юстон – четверте за величиною місто США – буде частково непридатним для життя протягом декількох тижнів або навіть місяців через нанесені водою руйнування», – стверджує Майерс.

Проблеми у Х'юстона: «Харві» завдав $190-мільярдний збиток
Фото Texas Military Department

Катастрофа може уповільнити темпи економіки країни вдвічі. До повені в Х'юстоні $19-трильйонна економіка США зростала зі швидкістю 3% на рік. Через катастрофу, за прогнозом AccuWeather, темпи сповільняться вдвічі – до 1,5%.

«Зараз нічого не продається, нічого не виробляється і нічого не відвантажується у місті з $500-мільярдною економікою. Нічого не відбувається в Х'юстоні, крім того, що люди рятують інших людей або спостерігають за цим процесом», – описує ситуацію Патрік Янковський з компанії Greater Houston Partnership, яка курирує економічний розвиток регіону.

За словами експертів, Великий Х'юстон – один з головних двигунів економіки США. Його морський порт – другий за величиною в країні. Два аеропорти обслуговують 26 млн пасажирів на рік. А передовий центр лікування раку приймає по 13 000 пацієнтів на тиждень. Якби Х'юстон був незалежною країною, то за розміром економіки займав би 23-тє місце, трохи нижче Швеції та вище Польщі.

У $190-мільярдну оцінку збитку включені прямі страхові та нестрахові збитки, недоотримані доходи бізнесів, втрати робочих місць і зарплат, втрата врожаїв на затоплених фермах і пов'язане з цим зростання цін на продукти. Також шкоди економіці завдасть загальнонаціональне зростання цін на бензин і дизельне паливо. Воно відбудеться внаслідок зупинки виробництв у Х'юстоні, що займають 12%-ву частку на ринку нафтопереробки США.

Проблеми у Х'юстона: «Харві» завдав $190-мільярдний збиток
Фото Texas Military Department

Похмурі перспективи Х'юстона. Важкі фінансові втрати понесуть і страхові компанії, і державний бюджет, і власники затопленої нерухомості. Х'юстон останні 15 років не страждав від сильних ураганів, і понад 80% будинків у зоні стихійного лиха виявилися незастрахованими від повеней. В американських ЗМІ «Харві» часто називають «1000-річним ураганом», відзначаючи, що ризик виникнення катастрофи такого масштабу протягом року становив 0,1%.

Якщо Федеральне агентство управління діями в надзвичайних обставинах (FEMA) не виділить з бюджету достатню допомогу на відновлення незастрахованих будинків, багато власників виявляться у скрутному стані. Минулого року під час повені в Луїзіані FEMA видавала постраждалим домовласникам компенсації в розмірі $6000–7000. Такої суми може виявитися недостатньо для покриття всіх витрат з ремонту.

«Х'юстону загрожує житлова криза. Похмурі перспективи у тих, хто не має страховки від повені. Це наче прокинутися одного ранку і побачити, що весь ваш банківський аккаунт спустошений і замість позитивного балансу у вас борги. Банки, як правило, не пробачають іпотечні кредити навіть тим, кому стихія повністю зруйнувала будинок», – коментує ситуацію колишній керівник FEMA Крейг Фугейт.

Влетить у копієчку жителям Х'юстона і оновлення автотранспорту. За оцінкою автосервісного гіганта Cox Automotive, у ході повені під водою опинилися від 300 000 до 500 000 вантажних і легкових автомобілів. Більшу частину цих машин незабаром доведеться відправити на металобрухт. Солона вода – надзвичайно корозійна, вона роз'їдає нутрощі автомобіля. Навіть якщо власнику вдасться добре висушити автомобіль і змусити його їхати, висока ймовірність, що відмова електроніки або двигуна трапиться через декілька тижнів або місяців.

Згідно інформації National Oceanic and Atmospheric Administration, найдорожчі урагани в США з 1980 року – наступні:

Проблеми у Х'юстона: «Харві» завдав $190-мільярдний збиток
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло