Що розуміють під «системним бізнесом» СЕО великих компаній в Україні

Що розуміють під «системним бізнесом» СЕО великих компаній в Україні

Як вибудувати систему в управлінні відразу декількома компаніями і зробити бізнес прибутковим та привабливим для інвесторів

Этот материал также доступен на русском языке
Що розуміють під «системним бізнесом» СЕО великих компаній в Україні
Фото: CEO Club Ukraine

Прийнято вважати, що системний бізнес – це автономна робота колективу без операційного втручання власника. У кожного співробітника є ряд інструкцій, що дозволяють йому працювати і не звіряти кожну дію і рішення з керівником. Аби у випадку, коли керівника немає на місці, бізнес не втрачав прибуток і час на прийняття термінових рішень. Про те, що розуміють під поняттям «системний бізнес» українські бізнесмени, чи дозволяє система генерувати і пропускати нові продукти і як вибудувати систему в управлінні відразу декількома компаніями, на CEO club розповіли керівники таких компаній, як Focus Estate, WDD, Carlsberg Ukraine і MTI. Кожен з них по-різному залучений в бізнес і має свій підхід. Незважаючи на різницю формулювань, усі керівники вважають, що системний бізнес перш за все має бути прибутковим і привабливим для інвесторів.

Віталій Кузьмін, керуючий партнер WDD

У моєму розумінні системний бізнес – це той, який приносить прибуток і який можна легко продати. Поняття системного бізнесу в мене з'явилося під час роботи на Краматорському заводі важкого верстатобудування. Коли я прописував заводу економічний облік і бюджетування. Тоді я почав усвідомлювати, що таке система.

Что понимают под «системным бизнесом» СЕО крупных компаний в Украине
Віталій Кузьмін та Андрій Козін

Система має приносити вам гроші, й неважливо, в якому стані знаходиться підприємство, коли ви в нього входите. В Україні це поняття не завжди працює. Є підприємства, де все тримається на одній людині, і бізнес працює, а спробуй налаштувати систему – і підприємство різко втрачає прибуток. Тому системний бізнес – це бізнес, який може працювати, незважаючи на те, зміниться менеджмент чи ні.

Євген Шевченко, генеральний директор Carlsberg Ukraine

Системний бізнес – це бізнес, що працює за правилами, підпорядкованими певній спільній меті. Я не згоден з твердженням, що можна впровадити систему в бізнес – і він різко втратить прибутковість. Такого не буває.

Одна з характеристик системного бізнесу – це здатність масштабуватися. Системний бізнес, як готову конструкцію, можна перекласти на різні ринки і географії. І в такий бізнес готові вкладати інвестори, якщо ми говоримо не про бізнес, в основі якого лежить якась креативна складова. Виходячи з цього, можна припустити, що для того, аби вдало продати бізнес, варто «оформити» його в систему. Як показує практика, є дві категорії інвесторів: ті, хто цінує високий ризик, і ті, хто віддають перевагу системності та передбачуваності.

Також варто відзначити, що системний бізнес має на увазі уніфікацію процесів і організаційних структур.

Системний бізнес – це пасок безпеки.

Что понимают под «системным бизнесом» СЕО крупных компаний в Украине
Євген Шевченко

Під уніфікацією я маю на увазі, зокрема, систему контролю на різних рівнях, що забезпечує інвестору прибуток. Наприклад, будь-який продукт вимагає інвестицій, і дана система готова прорахувати всі ризики і оцінити, чи варто його виводити на ринок. І в системному бізнесі це відносно довгий шлях, від ідеї до її реалізації. І, звичайно, довший порівняно з приватними вертикально інтегрованими компаніями.

Так, минулого року ми випустили спеціальне пиво Garage, з двома новими для ринку смаковими рішеннями: зелений чай і лимон. За вісім місяців воно отримало 4% частки ринку України в напоях. Так ось, якщо бізнес системний, він не сприяє швидкому втіленню ідей. І гарній ідеї потрібно ще «продертися» через систему. Та якби система працювала погано, Garage не здобув би перевагу споживача з такими значними показниками і за такий короткий час.

З точки зору акціонерів, системний бізнес також виправданий: вони регулярно отримують дивіденди, і успіх компанії на ринку досить прогнозований. Якщо в компанії ще не вибудувана система і процеси, компанії варто вибудувати їх таким чином, щоб вона була максимально привабливою для публічних інвесторів.

Володимир Цой, президент MTI

Системний бізнес – це передусім успішний бізнес, тобто такий, що приносить прибуток. Напевно, мені повинно бути складно сказати, що таке системний бізнес, оскільки, на думку більшості СЕО, власник вносить тільки хаос у компанію :). Але оскільки я в одній особі й засновник, і менеджер, то,  виходить, потрібно шукати золоту середину між креативністю засновника бізнесу і системністю підходів топ-менеджера.

Что понимают под «системным бизнесом» СЕО крупных компаний в Украине
Володимир Цой

У моєму розумінні, системний бізнес – це якийсь баланс між власниками, співробітниками, топ-менеджерами. Баланс між відділом продажів та фінансистами, між тими, хто любить стандарти і  працює за ними, і тими, хто креативний. Баланс навіть між різними поколіннями. Усі знають, що у мілленіалів інший погляд на життя і на бізнес. Коли ви знаходите всі ці баланси, тоді пазл системного бізнесу складається. Тоді можна говорити, що структура вашого бізнесу має стабільний стан. Тоді компанія може долати виклики, що виникають через зовнішні обставини.

Усі компанії різні. Десь все тримається на системності топ-менеджерів, а десь першу скрипку відіграють засновники компаній. Такі власники, як Ілон Маск або Марк Цукерберг, наприклад, ведуть компанії. І я не знаю топ-менеджерів, які могли б замінити таку людину. Тому говорити, що власник завжди заважає системному бізнесу, – помилка.

Я, наприклад, навіть фізично не можу займатися всіма операційними питаннями всіх 10 компаній. Тому моє головне завдання – знайти людей, набагато розумніших за мене, і дати їм можливість себе проявити. Звичайно, іноді виникають ситуації, коли і мені доводиться втручатися: брак мотивації або амбіцій топ-менеджера, або у мене виникає якась ідея і ми з топ-менеджером сідаємо і дивимося, чи можемо разом дійти позитивного результату.

Андрій Козін, керуючий партнер FocusEstate

Для мене будь-який бізнес – це перш за все комфорт партнерів, які зі мною працюють. «Системність» – слово загальне, мені більше подобається «прибутковість», «привабливість», «ліквідність», коли бізнес у будь-який момент можна продати і його захочуть купити.

Что понимают под «системным бизнесом» СЕО крупных компаний в Украине
Андрій Козін

Для мене ключові параметри бізнесу – це ROI, гнучкість, адаптивність до умов, що швидко змінюються, і партнери, які допомагають знижувати ризики. Мій досвід говорить про те, що найбільш ефективно і системно працює бізнес, яким керує партнер (підприємець), що вклав суттєві для нього кошти в цей бізнес. Такий партнер швидше і ефективніше вирішує всі питання. Коли в тебе багато бізнесів, з'являються нові і завжди є ідеї, постає потреба створити систему, щоб цим компаніям допомагати бути ефективними і системними.

Я інвестую в людей, з якими збігаються мої цінності та цілі.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло