Стартап по-київськи: які нові сервіси можуть з'явитися в столиці
Яким чином можна відправити у «мережу» зарядні станції для електромобілів, школярські будні та громадські вбиральні

1 лютого у Kiev Smart Citу Hub пройшов конкурс проектів, спрямованих на поліпшення якості життя в Києві. З майже двох десятків представлених розробок журі відібрали сім. Переможці отримають підтримку від акселератора – Kiev Smart City – і КМДА: технічну допомогу, допомогу в просуванні, адміністративну підтримку і консультації на всіх етапах реалізації. Mind коротко розповідає про кожну з ідей.
Альтернативна заправка: OnCharge

Що це? Хмарний сервіс з управління зарядними станціями для електротранспорту. Працює з Open Charge Point Protocol (ОСРР) сумісними станціями версій 1.2, 1.5 і 1.6. Компанія розробила не лише софт, а й готова поставляти самі зарядні станції. Це програмне забезпечення сумісне з будь-якими зарядними станціями під протоколом OCPP – тобто практично з усіма, що продукуються в Європі.
Як працює? Споживач через мобільний застосунок може знайти найближчі вільні заправки, прокласти до них маршрут, переглянути тариф, доступність, тощо. Програма також зберігає всю статистику користувача і всі транзакції. Муніципалітету і комунальним підприємствам вона показуватиме загальний баланс і витрати електроенергії. І дозволить управляти балансуванням навантаження в піковий час.
Стадія. Проекту два роки. Він уже запущений в мережі заправок «КЛО». Також на хмарному сервісі працює в Києві перший публічний FastCharger (зарядний пристрій для швидкої зарядки електромобіля).
Завдання. До кінця 2018 року встановити близько 100 зарядних станцій стандарту Type2 (найпоширеніший тип в автопромі країн ЄС). «Проблем із залученням інвесторів немає, багато хто хоче побудувати свій бізнес в еко-темі, тим більше електромобільність – мегатренд. Від міста нам потрібен доступ до місць, де можна розташувати зарядні станції, і допомога в аналізі дислокації», – каже Юрій Дмитришен, співзасновник компанії Charge Group LLC.
Скільки коштує? Застосунок – безкоштовний. Вартість однієї зарядної станції з усім програмним забезпеченням – близько $2000.
Культурний водій: «Геній парковки»

Що це? Мобільний застосунок, який інформуватиме владу міста і громадськість про факти порушення правил парковки.
Як працює? Спеціальна програма – свого роду міні-соціальна мережа для користувачів застосунку, де зберігатиметься вся інформація про водіїв, які паркуються неправильно. Для того, щоб внести в базу такого порушника, користувачеві потрібно сфотографувати авто і опублікувати його в цій програмі. Також це повідомлення можна буде репостити в інших соцмережах. Геомітки, час і дата додаватиметься автоматично.
Стадія. Розроблено прототип.
Завдання. «У планах – почати працювати з муніципальними службами великих міст. У Києві запит на це є. Такий застосунок допоможе боротися з автогрубіянами», – каже Олег Чеславський, головний ідеолог проекту.
Скільки коштує? Для того щоб доопрацювати програму, потрібно близько $15 000 і трьох місяців. «Три місяці – це включно із запуском роботи цього застосунку в Києві», – уточнює Чеславський. Для користувачів програма буде безкоштовною.
Потрапити в потік: Green Road

Що це? Мобільний застосунок, що дозволяє визначити оптимальну швидкість пересування на автомобілі, щоб потрапити в «зелену» хвилю на дорозі.
Як працює? Застосунок синхронізується з міськими базами даних, єдиною транспортною системою і датасетом світлофорів. Програма автоматично вказує місцезнаходження користувача і швидкість, з якою він їде. На підставі аналізу отриманих даних система рекомендує користувачеві оптимальну швидкість, яка допоможе проїхати на «зелений».
Стадія. На рівні концепції.
Завдання. У планах – почати співпрацю з муніципалітетом у питаннях контролю дорожнього руху. Пізніше творці проекту планують навчити штучну нейронну мережу, яка самостійно збиратиме інформацію і аналізуватиме її. Також користувачі зможуть поділитися даними з нейронною мережею.
Бюджет. Застосунок буде безкоштовним. Під час презентації автори проекту не озвучували необхідний розмір інвестицій.
Міський нюанс: EcoBrd

Що це? Мобільний застосунок, що показує киянам і гостям міста розташування громадських вбиралень, баків для вторсировини, місця прийому вторсировини, пунктів прийому батарейок, державних установ.
Як працює? Програма сама визначає на карті місцезнаходження користувача і підбирає йому маршрут до найближчої шуканої точки.
Стадія. Проект вісім місяців працює в Бердянську. Програму розробляли команда «Пінгвіни» Бердянської спеціалізованої школи №16.
Завдання. Почати активно співпрацювати з муніципалітетами, а також компаніями, які займаються вивезенням і переробкою побутових відходів. «Це допоможе зробити місто чистішим, а людей – більш відповідальними», – вважає Ярослав Шептій, куратор проекту.
Скільки коштує? Застосунок – безкоштовний. У Бердянську реалізація проекту обійшлася в $25 – стільки коштував аккаунт у Google. Ще 2000 грн витратили на промо застосунку. «У Києві нам витрати знадобляться лише на промо. А від міста – потрібні координати туалетів, держустанов, пунктів прийому вторсировини тощо», – каже Ярослав Шептій.
В одній точці: єдина диспетчерська Overvis

Що це? Система, яка поєднує об'єкти комунального господарства в єдину службу контролю. Вона консолідує інформацію про споживання ресурсів, розробку сценаріїв енерго- і ресурсозбереження.
Як працює? Спеціальне обладнання передаватиме інформацію про роботу технологічного обладнання підприємства ЖКГ на хмарний сервер. «Це дозволить підприємству зменшувати навантаження на обладнання, коли споживання ресурсу зменшується», – пояснює Олександр Поденний, керівник розвитку проекту.
Також система буде сповіщати про аварії: через смс, e-mail і голосове додзвонювання.
Стадія. Проект уже працює з міськими системами освітлення, тепловими мережами і водоканалами в декількох містах (Нікополь, Первомайськ, Чорноморськ, Одеса та ін).
Завдання. У планах – почати співпрацю з усіма комунальними службами Києва.
Скільки коштує? Для приватного клієнта (наприклад, власника насосної станції) – обладнання та програмне забезпечення коштуватиме $180, для великого підприємства (наприклад, тепломережі або водоканалу) – $180 за облаштування спеціальним датчиком кожного об'єкта плюс $3500 на рік за обслуговування, для муніципалітету (низка великих підприємств) – близько $15 000.
Електронна школа: Evolution

Що це? Електронний щоденник школяра. У ньому також буде встановлено систему тестування, яка дозволить індивідуалізувати учня. На підставі результатів тестування система запропонує учневі рекомендації щодо подальшого навчання і розвитку.
Як працює? Спеціальна програма, яку можна встановити на комп'ютер, смартфон та інші гаджети. Для кожного учня відкривається персоналізований онлайн-кабінет, де він зможе бачити свої оцінки, отримувати рекомендації та ін. Учитель отримає можливість відстежувати успішність кожного учня і бачити загальний портрет учня.
Стадія. Прототип в розробці.
Завдання. У планах – охопити всі школи Києва. У квітні цього року розробники хочуть протестувати прототипи на кількох навчальних закладах.
Скільки коштує? Планується, що для шкіл і учнів застосунок буде безкоштовним. Платним буде розширений функціонал. Суму інвестицій у проект розробники не розкривають.
Віртуальний гаманець: Smart City Wallet

Що це? Мобільний застосунок, який дає можливість швидко проводити транзакції в системі міської цифрової інфраструктури – наприклад, оплачувати комунальні послуги, штрафи, тощо. До нього також можна підключити функціонал електронного квитка на транспорт.
Як працює? Користувачеві потрібно прив'язати до застосунку банківську картку. У нього з'явиться свій онлайн-кабінет, куди йому надходитимуть рахунки від комунальних підприємств і муніципальних служб. Муніципальні служби через спеціальну програму зможуть розсилати рахунки онлайн і відстежувати рівень розрахунків.
Стадія. Пілотний проект.
Завдання. У цьому році – налагодити роботу з київським КП «Головний інформаційно-обчислювальний центр».
Скільки коштує? Для користувачів застосунок буде безкоштовним. Суму інвестицій у проект розробники не розкривають.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].