Що таке «cталий розвиток», і чому він актуальний для українського бізнесу

Що таке «cталий розвиток», і чому він актуальний для українського бізнесу

Про що говорили на бізнес-форумі SUSTAINABLE BUSINESS 2018

Этот материал также доступен на русском языке

23 травня  Mind спільно з агенцією Creative Kitchen провели бізнес-форум SUSTAINABLE BUSINESS 2018. Він став комунікаційною платформою, яка об’єднала найпрогресивніших представників бізнесу для розробки ефективних рішень щодо реалізації цілей сталого розвитку.

Локацією для проведення заходу було обрано концептуальний шоу-рум AMG Performance Center – один з трьох найбільших у Європі. За підсумками Automotive Innovations Awards 2017, компанія Mercedes-Benz визнана лідером як виробник найбільш інноваційних та безпечних авто.

Проблема сталого розвитку близька для більшості іноземних корпорації в Україні, а місцевий бізнес не завжди розмірковує подібними категоріями.

Sustainable – це не лише вторинна переробка, або зелена енергетика. Принципи Sustainable набагато глибше стосуються бізнесу, соціуму та культури.

Саме тому Mind намагатиметься виконати освітню та пояснювальну функцію у популяризації ідей сталого розвитку – щоб кожен з українських підприємців знайшов для себе ідеї, які можна впроваджувати вже завтра. Сталий бізнес – це просто хороший бізнес.

Одна із панелей мала назву «Місія здійсненна: від відповідальності – до лідерства». Спікери обговорювали, як створити успішну компанію, яких принципів та правил вона має притримуватись, та говорили про те, чи реально розвивати в Україні компанію, що стало розвиватиметься та створюватиме якісний продукт.

Mind публікує ключові тези спікерів форуму.

Тетяна Сахарук,
голова представництва «Глобальний договір ООН» в Україні

Місія здійсненна: від відповідальності – до лідерства
Тетяна Сахарук
Фото: Тетяна Довгань для Mind

Що таке Глобальний договір ООН

Глобальний договір ООН – єдина ініціатива, яка працює з бізнесом. В ООН кажуть, що без бізнесу не можна створити щось краще – майбутнє, до якого прагнутиме світова спільнота, маючи на увазі цінності загального розвитку і принципи Глобального договору.

69% керівників, які є учасниками Глобального договору, працюють зі своїми компаніями у напрямку сталого розвитку. Понад 66 млн осіб працюють по всьому світу в Глобальному договорі, більш 10 000 підприємств-учасників, понад 3000 громадських організацій.

Що таке 	«Сталий розвиток», і чому він актуальний для українського бізнесу

Договір дає можливість більше комунікувати на міжнародному рівні та показувати репутаційну складову, дозволяє масштабувати соціальний бізнес, ділитися досвідом.

Як приєднатись до Глобального договору

Компанія може стати учасником Глобального договору, якщо дотримується його 10 принципів, побудованих на правах людини, трудових відносин, екології та антикорупції. Це той мінімум, який дозволяє вести стійкий бізнес. Через рік компанія показує прогрес у межах цих принципів – і те, що та яким чином було зроблено.

Сьогодні поліпшується якість компаній, які є в Глобальному договорі, за рахунок тих, хто прийшов у структуру з бізнесу – залишаються лише ті, хто реально розуміє, хто вони і що роблять.

Чому екологічна складова та подолання нерівності є ключовими в «сталому розвитку»

Якщо нічого не робити, через кілька років прийдемо до наступного: 4 °C потепління до кінця століття, 65% міст і 10% світового населення зіткнуться з проблемами підвищення рівня моря, а до 2050-го 52% всього населення страждатимуть від браку води. 40% сільгоспземель вже постраждали – і з часом ми не зможемо на землі вирощувати продукти, а в океані буде більше пластика, ніж риби.

Що таке 	«Сталий розвиток», і чому він актуальний для українського бізнесу

Понад 10% населення Землі живуть за межею бідності, робота не оплачується, використовується дитяча праця. Вісім осіб володіють такими ж статками, як 50% найбіднішої половини людства. Третина найбідніших людей працюють, отримуючи $2 на день. У молодого населення втричі менше можливостей отримати робоче місце. Масова міграція – 20 осіб на хвилину піддаються переміщенню.

Але відповідальний бізнес може впливати на всі ці показники. Кожна компанія – на власному рівні працювати зі своїми співробітниками і вплинути на показник бідності. Інвестувати сьогодні важливо у сфери аграрного сектора, енергетики, розвитку міст і здоров'я.

Що таке 	«Сталий розвиток», і чому він актуальний для українського бізнесу

Як це працює

Велика компанія, яка має свою етику і принципи, розвиває й ланцюжок своїх постачальників. Таким чином розвиваючи менші компанії та ринок у цілому. У Європі компанія звітує не лише за своїми показниками, а й за показниками тих, з ким співпрацює. Якщо є скандали, пов'язані з корупцією, то це впливає на всіх. В Україні такого немає поки законодавчо, але багато хто висуває вимоги до своїх постачальників. Якщо вести бізнес нечесно, не можна потрапити у постачальники великої компанії.

Ольга Чернігевич,
старший консультант компанії Deloitte

Місія здійсненна: від відповідальності – до лідерства
Ольга Чернігевич
Фото: Тетяна Довгань для Mind

Ще 5–7 років тому питання сталого розвитку українські компанії не турбувало, найважливішою була корпоративно-соціальна відповідальність. Всі проходили навчальні тренінги та готували звіти із корпоративної соціальної відповідальності.

За останні два роки компанії почали аналізувати та проводити огляд законодавства у сфері питань сталого розвитку і готувати звіти зі сталого розвитку. Почали використовувати іншу методологію та реально показувати, який вплив має компанія на економіку, суспільство й екологію.

Що таке 	«Сталий розвиток», і чому він актуальний для українського бізнесу

Сталий розвиток задовольняє поточні потреби суспільства та не ставить під загрозу існування майбутніх поколінь. Для бізнесу це значить, що ми можемо приймати рішення не тільки з точки зору економічної вигоди, але й зважати на те, наскільки чіткий вплив воно матиме на екологію та суспільство.

Питання, що стоять на порядку денному у кожного управлінця: відстоювання інтересів працівників, ефективне їх утримання, вплив компанії на екологію.

Переваги сталого розвитку – це зростання доходів: нові інноваційні продукти, збільшення частки ринку, вищі ціни. Забезпечення майбутніх доходів – диференціація продукту на ринку, лояльність клієнтів, залучення та утримання талантів. Зменшення витрат – екоефективність, ефективність використання активів, витрати на страхування. Зміна якості доходів – стійкість ланцюга постачання, зниження волатильності цін на сировину, стійкість бізнесу в цілому. Все це призводить до зростання вартості бізнесу.

Що таке 	«Сталий розвиток», і чому він актуальний для українського бізнесу

Компанія повинна розуміти, на якому етапі розвитку вона знаходиться, які є ініціативи. Часто немає системності, ініціативи дають меншу ефективність, ніж можуть

Для компанії звіт – це проблема. Вона має дослідити, хто в ній зацікавлений, чого чекають від неї, що важливо у її діяльності.

Нонна Шмідік,
директор департаменту комунікацій та соціальних проектів агрокомпанії «Мрія»

Місія здійсненна: від відповідальності – до лідерства
Нонна Шмідік (у центрі)
Фото: Тетяна Довгань для Mind

Кейс «Мрії»

130 грн за кожний гектар орендованої землі «Мрія» спрямовує на реалізацію соціальних проектів. 100 грн – розподіляються рішенням сільської громади, 20 грн – на реалізацію районних проектів, 10 грн – допомога воїнам АТО. 64 млн грн було розподілено у 2015–2017 роках.

«Мрія» створює нові робочі місця в селах, розвиває сільську виробничу інфраструктуру, дає можливість додатково заробити пайовикам, підвищує рівень лояльності місцевих громад.

Створено 20 кооперативів, що дають додатковий заробіток 1000 селян: десять ягідних, п'ять – молочних, два – пасічних, один – з обробітку ґрунту, один – млин і один – швейний кооператив. Почало роботу кооперативне об’єднання, де учасники можуть отримати бухгалтерські консультації та необхідну підтримку. Цього року компанія планує створити ще 10 кооперативів. 

Проблеми та труднощі в подібних проектах

Перш за все – всі селяни пам’ятають про колгоспи, немає ініціативи знизу та від місцевих лідерів. Також проблема – вік сільського населення: молодь виїжджає з сіл, залишаються здебільшого пенсіонери.

А ще – страх розпочати свою справу з різних причин (економічна і політична нестабільність, корупція тощо).

Ще одна проблема – низький рівень відповідальності за спільну справу. Перші три дні молочні кооперативи продавали молоко з водою. Лише з часом якість покращилась. І ціна одразу зросла на 2 грн за літр. Те саме з варенням – ціна виросла, і якість також. Цього року селяни планують побудувати потужності із заморозки ягід.

Зовнішня проблема – зношена інфраструктура, особливо дороги. 

Роздільний збір сміття

Ще один проект «Мрії» – роздільний збір сміття. За минулий рік контейнерами для збору паперу, скла та пластику обладнані 50 майданчиків в м. Зборів і смт Козова та 42 майданчики в селах Козівського району Тернопільської області. Встановлено 116 офісних контейнерів для збору відходів у навчальних та адміністративних установах. Придбані й запущені два преси для утилізації твердих побутових відходів. Інвестиції в проект склали 360 000 грн.

Цього року планується встановлення вуличних і офісних контейнерів у Бережанах, Чорткові та Шумську. Придбання пресів для пластику та макулатури у Зборові та Козовій. Проведення інформаційної кампанії з популяризації роздільного збирання сміття. 

Чому «Мрія» прийшла до необхідності сталого розвитку

Принципи стійкого розвитку «Мрії» засновані на корпоративних цінностях: результативності, турботі, відкритості, відповідальності. Кожен проект, який ми починаємо, повинен відповідати таким принципам. Бізнес може продавати неякісний проект, у гонитві за короткостроковою вигодою, але у такої компанії немає довгострокової стратегії. Так можна робити до певного часу, до якоїсь кризи.  

Коли у 2014 році холдинг оголосив про банкрутство (борг компанії перед кредиторами перевищив $1,2 млрд), компанія залишилась без оборотних коштів, техніки, можливості засіяти новий врожай. Але за допомогою партнерів, кредиторів та конкурентів на ринку, які прийшли на допомогу, надали в кредит зерно, техніку, кошти – вдалося в короткі строки відновити роботу компанії. З цього часу принцип сталого розвитку – ключовий для «Мрії».

Ростислав Курінько,
директор департаменту корпоративної соціальної відповідальності «Укрзалізниці»

Місія здійсненна: від відповідальності – до лідерства
Ростислав Курінько
Фото: Тетяна Довгань для Mind

В «Укрзалізниці» є багато точкових цікавих проектів в цьому напрямку, які ще знаходяться на стадії впровадження. 

Чому нам необхідно рухатись в цьому напрямку?  Компанія повинна бути зрозумілою для інвестора, пересічного громадянина – як працює, управляється, приймаються рішення, реалізуються, звідки результати. І вона одразу стане цікавою інвесторам, які її розвиватимуть. Важливо показувати, куди гроші йдуть, демонструвати плани, показувати їхню реалізацію.

Тоді не буде такого неприйняття клієнтами можливості підвищення тарифів, не буде такою недовіра до компанії.
Що таке 	«Сталий розвиток», і чому він актуальний для українського бізнесу

Що таке 	«Сталий розвиток», і чому він актуальний для українського бізнесу

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло