Час на вихід: чому з ринку попросили Tyme

Час на вихід: чому з ринку попросили Tyme

З чого складається і чим займалася платіжна система-вигнанець

Этот материал также доступен на русском языке
Час на вихід: чому з ринку попросили Tyme
Фото: прес-центр НБУ

Як нещодавно повідомляв Mind, Національний банк України скасував реєстрацію міжнародної платіжної системи (МПС) Tyme, платіжною організацією якої є «ФК «ОМП-2013». Відповідне рішення прийняте правлінням НБУ 14 червня 2018 року. Причиною стало надане Службою безпеки України документальне підтвердження щодо здійснення Tyme переказу коштів за посередництвом заборонених в Україні російських платіжних систем, «що становить ризики виникнення загроз національній безпеці України», як йдеться у повідомленні регулятора.

Система повинна припинити надання послуг з переказу коштів та завершити взаєморозрахунки за здійсненими переказами у платіжній системі згідно договорів із клієнтами до 20 червня 2018 року. До речі, такого «перехідного» періоду не передбачалося санкціями щодо Web Money, яка опинилася під дією антиросійських санкцій у травні 2018 року.

Mind спробував розібратися у структурі бізнесу та власності платіжної системи Tyme, а також факторах, які вплинули на появу цього рішення вже після опублікування санкційного списку.

З чого починався Tyme. Перший хед-офіс компанії від початку нульових був розташований у Києві в садибі за адресою Липська, 10 – саме там, де до 20 лютого 2014 року перебувала штаб-квартира центрального апарату Партії регіонів. І саме там у 2009 році була зареєстрована юридична особа під назвою ТОВ «Фінансова компанія «Пей-порт».

Її статутний капітал належав ТОВ «Компанія з управління активами «Антара», учасниками якого досі є екс-депутат від Партії регіонів Григорій Смітюх (49%), його дружина Ірина Смітюх (2%) та ТОВ «Фінансова компанія «Антарес», контрольоване Смітюхами. Григорію Євдокимовичу в останній належать 65%, Ірині Олександрівні – 15%. Решта – британській компанії «Олстен Венчурс Лтд».

2011 року «Пей-порт» змінило назву на ТОВ «Фінансова компанія «ОМП» і переїхало в Тверський тупик, 5А. Ненадовго власником товариства став Олександр Колесніков, а керівником – Віталій Петрук, який з перервами керує компанією й понині. Зміна власників, очевидно, була потрібна на період парламентських виборів 2012 року у разі непотрапляння головного бенефіціара компанії до парламенту (як відомо, його брат Іван Смітюх програв вибори 2012 року у 21-му виборчому окрузі на Волині).

Російське коріння. Сам Григорій Смітюх від початку відзначався своєю проросійською орієнтацією та відповідними бізнес-зв’язками. На провладному мітингу на Європейській площі під час Євромайдану він відкрито закликав звернутися по «політичну допомогу» до Владіміра Путіна.

«Сотні років ми історично жили як єдина країна, Білорусь і Росія. Там наші діди, прадіди і батьки вкладали сили, розум, кошти, можливості. Вони розвивали Російську Федерацію. Це – велика країна, і Владімір Владіміровіч Путін – велика людина. Якщо дозволите, від себе, а коли підтримаєте, то й від вас усіх давайте звернемося до Владіміра Владіміровіча, що сьогодні Україна потребує допомоги», – цитує промову Смітюха преса. 

У 2012 році власником ТОВ «ФК «ОМП» стала кіпрська компанія «Невен Трейдінг Лтд», а керівником – росіянин Чижов Олександр Сергійович. «Невен Трейдінг» з 2010 року була власником ТОВ «ОСМП», єдиним учасником якого доти було російське ЗАО «Объединенная система моментальных платежей».

В Україні ця російська компанія контролювала мережу платіжних терміналів під брендом Qiwi. Саме останній до 2014 року працював в Україні через компанії ТОВ «ФК «ОМП-2013» (до 2013 року – «ФК «ОМП») та ТОВ «ОСМП», яку тоді ж перевели до іншого кіпрського офшору «Селеано Лімітед».

У вересні 2014 року НБУ видав «ФК «ОМП-2013» ліцензію на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків, а вже за місяць – свідоцтво платіжної системи Tyme.

Буквально через тиждень половина компанії була придбана українським бізнесменом Ігорем Мазепою. Друга половина частки компанії залишилася у росіянина Олександра Чижова.

Офшорне коріння. На сьогодні власником 100% «ФК «ОМП-2013» є кіпрська компанія «Невен Трейдінг Лімітед». В українському реєстрі її бенефіціарами зазначені громадянин Латвії Сергіас Цайковскіс та Мазепа Ігор Олександрович. До жовтня 2017 року бенефіціарами також були громадянин Ізраїлю Аркадій Кіперман і Кравченко Олександр Сергійович.

При цьому ТОВ «ОСМП» в 2016 році була продана белізькому офшору «ЕйЕнТі Лімітед» і невдовзі ліквідована. Належні «ОСМП» свідоцтва на торгові марки kiosk, «пополнение счета», «прием платежей» та інші були припинені.

Водночас на сайті Тyme щодо структури власності «ФК «ОМП-2013» станом на 1 січня 2018 року повідомляється, що 51% акцій належать громадянину Латвії Сергіасу Циалковскису через віргінську компанію «Фантер Холдінгс Лтд», 39% акцій є активом віргінської компанії «Глобал Стар Лтд», яка, в свою чергу, належить Ігорю Олександровичу Мазепі (74,4%) та Кравченку Олександру Сергійовичу (25,6%). Решта, 10% акцій належать громадянину Ізраїлю Аркадію Каплану через віргінську «Лінадо Холдінгс Лтд».

Таким чином, Ігор Мазепа не має вирішального впливу на управління платіжною організацією Tyme ТОВ «ОМП-2013», що підтверджується заявою Concorde Capital, яку наводить видання FinClub: «Платіжна система Tyme – одна з наших інвестицій. Ми володіємо міноритарною часткою в цій компанії і не займаємося її операційною діяльністю». На офіційному ресурсі інвесткомпанії ця інформація відсутня.

Тобто, «ОМП-2013» належить невідомому широкому загалу латвійському громадянину, яким може виявитися практично будь-хто. Реєстраційні дані компанії містять телефон: +38 (044) 207-59-59. Цей самий контакт вказано на ТОВ «РТК-2019» і ТОВ «ЄТК-2011».

Неочікувані стейкхолдери. Світло на структуру активів компанії дещо проливає саме «РТК-2019». Ця компанія, так само, як і ТОВ «ОСМП», зареєстрована в Чернігові за адресою вул. Авіаторів, 19. Її власником є панамська «Деменс лімітед», а керівником – Гонзалез Хідальго Сімон Болівар. Сам він є керівником ТОВ «Деюре Консалт», учасником якого є белізька «Бьюлу Трейд Інк», присутня в структурі власності платіжної системи «Лео» Альони Шевцової (Дегрік). Останню пов’язують то із новопризначеним головою НБУ Яковом Смолієм, то з екс-керівником ДФС Романом Насіровим. А про її активну участь у роботі молодіжного крила Партії регіонів сьогодні мало хто згадує.

Колишній власник і керівник «РТК-2019» Сергій Хаманов також бере участь у «прикритті» близьких до «Лео» структур. Зокрема, він є номінальним власником і керівником вже припиненої ТОВ «ЄТК-2011», зареєстрованої у Запоріжжі. Це зайвий раз вказує на спільні бізнес-інтереси платіжних систем «Лео» і Tyme, про що без належних підтверджень пліткує блогосфера.

Лідер ринку. Щодо бізнес-профілю Tyme, то за підсумками 2017 року ця платіжна мережа була лідером платіжних сервісів на території України. Вона забезпечила переказів на суму $1,36 млрд. Відомо, що впродовж останніх двох років саме Tyme виплачував грошові перекази за посередництвом забороненої в України російської платіжної системи «Золота корона».

Також Tyme використовував російську ПС Contact для здійснення платежів в РФ через резидентів у Кувейті, чим вдавалося тривалий час шляхом дроблення платежів обходити санкції України щодо російських операторів платіжних систем.

Водночас зазначимо, що практично всі опитані Mind експерти за умов анонімності визнають, що об’єктами полювання правоохоронців на порушників антиросійських санкцій стають виключно фінансові компанії, а ніяк не банки, що виступають платіжними агентами, зокрема – державні.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло