Коста Ваєнас: «Цифрова система створить нових переможців і нових лузерів»
Директор швейцарського блокчейн-стартапу Pro Civis – про цифрову демократію та трансформації за допомогою блокчейну

7 липня у Каневі пройшов перший міжнародний економічно-гуманітарний форум Ukrainian ID, метою якого було генерування стратегій, смислів та рішень, корисних для світу у глобальних відносинах спільнот – економічних, фінансових, культурних. За зразком швейцарського Давосу Ukrainian ID щороку відбуватиметься у місті Каневі.
Одним зі спікерів заходу став Коста Ваєнас, директор Pro Civis – швейцарського блокчейн-стартапу, який надає засоби для створення повноцінної цифрової біометричної ідентичності, а також автор книги «Демократія в цифрову епоху: як і про що ми будемо голосувати». Mind розпитав Косту Ваєнаса про цифрову демократію, зниження корупції та успішні приклади дігіталізації виборів.
– Чому цифрова трансформація допомагає значно знизити рівень корупції?
– Оскільки ми рухаємося від суспільства, яке звикло отримувати інформацію з паперових носіїв, до все більшого впровадження цифрових пристроїв, дані та інформація стають доступнішими для більшої кількості людей – і часто в режимі реального часу.
З цим приходить і ефект прозорості – люди отримують все більше знань про те, як насправді відбуваються ті чи інші речі.
Дигіталізація (цифровізація) також дозволяє державі – вперше в історії – трансформуватися у абсолютно доступний і швидкий сервіс онлайн-послуг.
Звичайно, ми ніколи не позбудемося людського фактора, але цифровізація скоротить довгі черги в держорганах, адже вони досі працюють за моделлю 1700-х років.
– На вашу думку, чому цифрова трансформація в Україні активно підтримується тільки на рівні політичних заяв?
– Кожна країна має свої унікальні фактори, які безпосередньо впливають на швидкість і масштаби її цифрової трансформації. Потрібно зрозуміти, де Україна випереджає інші країни в цій галузі, а де вона відстає, і чому.
– Чому ви вирішили створити Procivis? Будь ласка, розкажіть докладніше про стартап. Як блокчейн допомагає забезпечити урядово затверджені електронні ідентифікатори та рішення для самостійного управління?
– Procivis об'єднує людей, захоплених ідеями про те, як технології можуть змінити життя звичайних людей. Засновник Procivis, Даніел Гаштайгер, кілька років тому вивчав, як Естонія трансформувала весь свій державний апарат у цифровий простір, і був безмежно вражений цим досвідом. Він дивується, чому такі цифрові рішення не можна запровадити всюди.
Одного разу Даніел підійшов до мене після того, як прочитав мою книгу про те, як цифровізація допомагає розширити права і можливості громадян. Він розповів, що створює компанію, яка розробляє послугу «електронний уряд».
Одним з ключових складників для надання таких послуг є те, що громадяни повинні мати електронну ідентифікацію. Procivis надає електронні ідентифікатори, які пройшли аутентифікацію, іншими словами, держава надає дані для застосунка, який ми розробляємо.
І як тільки держава визнає електронну ідентифікацію, це рішення відкриває всі можливості для доступу громадян до послуг, що пропонуються державою та за участі приватних компаній. Також у нас є випадки, коли люди мають власні цифрові дані, які держава не контролює і не збирає і не аутентифікує, але які цінні для кожної людини.
Ці дані належать кожній людині і мають грошову цінність. Зараз ці дані знаходяться хтозна де, і ми не контролюємо їх і не отримуємо жодної компенсації за це. Ми створюємо платформи, які дозволяють людям отримувати контроль над своїми даними. Ми називаємо цю категорію рішеннями для самостійного управління – «самоврядними» рішеннями.
Блокчейн – додатковий спосіб обробки цих даних. Кожен клієнт особливий. Ми пропонуємо рішення як на блокчейні, так і не на блокчейні.

Коста Ваєнас під час міжнародного економічно-гуманітарного форуму Ukrainian ID
– Оцініть, будь ласка, рівень розвитку цифрової демократії в Україні. На ваш погляд, які основні бар'єри, що нам необхідно подолати на цьому шляху?
– Я не вивчав рівень розвитку цифрової демократії в Україні. Але загалом – і це стосується всіх країн – з точки зору бар'єрів, які необхідно подолати, важливим першим кроком є те, що громадяни повинні мати високий ступінь довіри до системи.
Це означає, що має бути консенсус щодо правил гри. Якщо є недовіра до легітимності системи, коли вона функціонує ще в паперовому вигляді, то перехід до цифрової системи це фундаментальне питання не вирішить, а може навіть погіршити ситуацію.
Альтернативний підхід, який також допоможе викликати довіру до системи, це почати невеликі експерименти у сфері цифрової демократії на рівні міст або на регіональному рівні. Цей процес має бути повністю прозорим, і як прихильники, так і опоненти мають вивчати й обговорювати його, шукаючи можливості покращити. Конкуренція між містами або регіонами може зробити цей процес ще більш захоплюючим.
Однак потрібно пам'ятати, що цифрова система створить нових переможців і нових лузерів. Технологія ніколи не буває нейтральною.
– Ви автор книги «Демократія в епоху цифрових технологій: як ми будемо голосувати і за що ми будемо голосувати». Наближаються вибори в Україні. Які рішення допоможуть зробити їх більш прозорими?
– Як стороння людина, я не хочу давати Україні рекомендації про те, як вона повинна проводити свої вибори. Однак у моїй книзі, спираючись на дані з багатьох країн, ідеться про те, що громадяни втрачають віру в державні органи – це глобальна тенденція, яка погіршується вже багато років.
Це небезпечно, це сигнал того, що між чиновниками і громадянами є розрив, що може привести до великих несподіванок (наприклад, результат референдуму щодо Brexit став для уряду несподіванкою). Одне з рішень у цьому – дати людям більше можливостей приймати рішення на вищому рівні управління. Цифрова епоха дозволяє зробити це відносно просто і недорого.
– Чи можете ви поділитися успішними прикладами впровадження платформ і рішень у виборчий процес в інших країнах?
– Я б хотів підкреслити тренд до «складання бюджету на основі участі», в якому міські жителі у багатьох країнах отримали можливість приймати рішення про те, як розподіляти бюджет. Це конкретний приклад того, як громадяни можуть отримати більше повноважень.
Ще одна тенденція – громадяни мають більше прав створювати петиції та ініціювати референдуми шляхом збору підписів в електронному вигляді. Це показує, що влада опиняється в руках власників мобільних телефонів, за допомогою яких вони можуть голосувати.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми запрошуємо вас стати частиною Mind Club. Для цього потрібно оформити підписку за $7 на місяць.
Нам дуже важлива ваша підтримка!
Чому ми впроваджуємо платну підписку?
Справжня якісна та незалежна журналістика потребує багато часу, зусиль та витрат, це дійсно недешево. Але ми віримо в перспективи ділової журналістики в Україні, тому що віримо в перспективу України.
Саме тому ми створюємо можливість платної щомісячної підписки – Mind Club.
Якщо ви читаєте нас, якщо вам подобається та ви цінуєте те, що ми робимо, – пропонуємо вам вступити до спільноти Mind.
Ми плануємо розвивати Mind Club: обсяг матеріалів і доступних сервісів і проектів. Уже сьогодні всі члени клубу:
- Допомагають створювати та розвивати якісну незалежну ділову журналістику. Ми зможемо і надалі розвиватись та підвищувати якість наших матеріалів.
- Отримують вільний від банерної реклами сайт.
- Отримують доступ до «закритих» матеріалів Mind (до щомісячного випуску, в якому ми досліджуємо та аналізуємо, як працюють цілі галузі; до щотижневих аналітичних підсумків).
- Вільний доступ до івентів Mind для підписників та спеціальні умови на інші події Mind.
- Smart Power. Власники бізнесу, що стануть підписниками Mind, отримають доступ до агрегатора системних порушень від аналітиків Mind та партнерів «Cкажи.uа». Якщо у вашого бізнесу виникли проблеми з непорядними чиновниками чи конкурентами – ми проаналізуємо, чи є їхня поведінка системною, і разом зможемо вирішити цю проблему.
- Ми і надалі розвиватимемо Mind та додаватимемо корисні журналістські рубрики і сервіси для вашого бізнесу.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності. Підтримайте нас за 196 грн на місяць.
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: editor@mind.ua.