Деталі обшуку в LetyShops: чому IT-компанії інкримінують зловживання владою

Деталі обшуку в LetyShops: чому IT-компанії інкримінують зловживання владою

А ще – виготовлення наркотиків, створення злочинної організації та низку інших статей, які важко прив'язати до діяльності кешбек-сервісу

Этот материал также доступен на русском языке
Деталі обшуку в LetyShops: чому IT-компанії інкримінують зловживання владою
Фото: УНІАН

14 листопада група оперативних співробітників СБУ і слідчий з особливо важливих справ ГПУ провели обшуки у вінницькому офісі кешбек-сервісу LetyShops і квартирі співвласника компанії. Cиловики офіційно не пояснили причини візиту. Mind з'ясував подробиці події.

Що інкримінують? Джерела з СБУ повідомили ЗМІ, що LetyShops «займається антидержавною діяльністю». Mind двічі просив прес-службу цього відомства повідомити, за якими статтями порушено кримінальне провадження, і пояснити, що вони мають на увазі під антидержавною діяльністю (у ККУ такої статті немає). Відповіді поки що не надано.

Карти розкрили в LetyShops. CEO компанії Ігор Гнатовський розповів нашому виданню, що КП відкрито за ч. 4 ст. 190 ККУ («Шахрайство, вчинене в особливо великих розмірах або організованою групою»), ч. 3 ст. 209 («Відмивання грошей, вчинене організованою групою»), ч. 1 ст. 255 («Створення злочинної організації»), ч. 3 ст. 307 («Незаконне виробництво і збут наркотичних речовин»), ч. 2 ст. 364 («Зловживання владою»).

Наскільки обґрунтовані звинувачення? «По-перше, зазначений набір статей ніякого відношення до нашого бізнесу не має. З отриманої ухвали Печерського районного суду про проведення обшуку неможливо встановити, що саме нам інкримінується. По-друге, перераховані статті взагалі не пов'язані з «антидержавною діяльністю». Не зрозуміло, чому «джерела в СБУ» роблять такі висновки», – підкреслює Ігор Гнатовський.

Дмитро Онученко, адвокат, керівник Практики безпеки бізнесу ЮК Juscutum, який надає юридичну підтримку LetyShops, зазначає, що в документі – дуже вагомі звинувачення. «Але в тексті ухвали суду про обшук відсутня фабула злочину, що виключає можливість навіть поверхневого розуміння фактажу. Є підстави вважати, що кримінальне провадження велося з грубим порушенням КПК України, рішення суду необґрунтоване, а саме кримінальне провадження використовується як інструмент тиску на діяльність компанії. Оскільки ухвалу суду не можна оскаржити, відповідно до кримінально-процесуального законодавства, буде сформована команда захисту з досвідчених адвокатів», – розповідає Онученко.

Сторонні юристи пояснили можливу причину такої ситуації. «Останні півроку спостерігається тенденція: ухвали суду про обшук детально не мотивуються. Просто перераховуються статті ККУ. Не зрозуміло, яке відношення вони мають до діяльності компанії. Обшукувані не можуть зрозуміти, що ж вони «накоїли». Під час обшуку забирають усе, а потім чекають, коли компанія запропонує винагороду», – вважає партнер, керівник практики захисту бізнесу Lavrynovych & Partners Law Firm Денис Овчаров.

Але в даному випадку ситуація нетипова: в LetyShops повідомили, що правоохоронці вилучили лише два ноутбуки, телефон і три папки з документами. «Усі вилучені матеріали могли б бути отримані слідчим органом і на підставі звичайного письмового запиту, ми повністю відкриті та нічого не приховуємо, оскільки працюємо виключно в правовому полі», – зазначив Ігор Гнатовський.

«Зазвичай забирають щось цінне або лякають. Тому поки ми не побачимо тексту ухвали суду на обшук, можна лише висловлювати здогадки», – говорить Овчаров.

Деталі обшуку в LetyShops: чому IT-компанії інкримінують зловживання владою
Офіс компанії LetyShops
Фото: IT-Association Vinnytsia

До чого тут СБУ? Опитані Mind юристи повідомили, що з таким «букетом претензій» Служба безпеки де-юре не могла прийти в гості – точніше, суддя не мав права підписати ухвалу на обшук. «Усі перераховані статті – не підслідні СБУ. Але, мабуть, це не охолоджує їхнього правоохоронного запалу. Норми двох «МаскиШоуСтоп»-законів жодним чином не заважають органам проводити обшуки не менш видовищно, ніж раніше. Те, що перформанс тепер знімається на відео і відбувається обов'язково в присутності адвоката, – також не є перешкодою. Це навіть додає якоїсь «легітимності» дійству. У типовому такому кейсі все найголовніше вже відбулося за кадром. Суддя виписав красиву ухвалу на обшук на підставі клопотання, обґрунтованого фантазіями слідчого і своїми внутрішніми упередженнями. Документ оскарженню не підлягає», – вважає адвокат, партнер Axon Partners Оксана Кобзар.

«Ст. 216 КПКУ передбачає перелік складів злочинів, підслідних СБУ. За замовчуванням, на сьогодні, в економічній сфері вона може розслідувати справи, пов'язані з контрабандою, а також злочини проти держави. Але, як часто буває, є законодавчі невизначеності. Вони дозволяють Службі безпеки маневрувати в правовому полі та «заходити на чужі території» підслідності», – уточнює Дмитро Онученко.

Денис Овчаров передбачає, що в ухвалі суду на обшук все ж є стаття 258-5 ККУ («Фінансування тероризму»). «Антидержавна діяльність в розумінні правоохоронних органів – це комунікація з Росією. У компанії є або був офіс у Москві, російські клієнти, і кешбек повертався в рублях. Про це співвласник компанії сам розповідав у нещодавньому інтерв'ю. Звичайно, це не означає, що компанія дійсно займалася фінансуванням тероризму. Але цих «дрібниць» правоохоронцям цілком достатньо, аби провести обшук. А всі решта статей КК силовики підтягнули під цю статтю», – вважає адвокат.

За його словами, якщо компанія працювала або працює з територією «ДНР/ЛНР», Кримом, Росією – є ймовірність візиту правоохоронних органів. «Так, у в'язницю не посадять, запобіжний захід не оберуть, підозри не вручать, але ймовірність обшуку висока. Прикладів тому купа. За останні два роки понад 20 компаній звинувачувалися у фінансуванні тероризму: українська туристична система IT-tour, ГО «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД», дистриб'ютор тютюнових виробів «Тедіс Україна», виробник снеків «Снек Експорт», мережа магазинів АТБ і т. д.», – розповідає Денис Овчаров.

Які можуть бути причини візиту? «Спробуйте прочитати нещодавнє інтерв'ю Гнатовського очима слідчого. Співвласник компанії відверто розповідав, що гроші є, компанія збирається інвестувати у вихід на іспанський ринок. Гадаю, кримінальну справу було зареєстровано незабаром після публікації цього кейса LetyShops. Згадайте обшуки в «Астарті», ОККО, «Новій пошті» тощо. Всі компанії були на піку популярності й успішності, коли до них прийшли «гості»», – вважає Овчаров.

За підрахунками сервісу YouControl, у 2017 році LetyShops отримала 33–34 млн грн доходу.

Деталі обшуку в LetyShops: чому IT-компанії інкримінують зловживання владою

У компанії близько 6 млн користувачів. Нещодавно кешбек-сервіс почав масштабну загальнонаціональну рекламну кампанію із залученням топ-маркетологів країни. За версією DOU, у 2017 році LetyShops визнано найкращим роботодавцем Вінниці.

На думку Дениса Овчарова, ще одним «стимулом» для візиту силовиків стала регіональна прописка компанії. «Такі компанії складніше захищати. Адвокати вчасно не приїдуть. До того ж керівники – айтішники. Це означає, що вони займаються операційними процесами, а не безпекою», – припускає Денис Овчаров.

Що далі? «Зараз компанія працює в штатному режимі. Нікому з її посадових осіб не було пред'явлено жодних звинувачень. Але ми не отримали ніяких коментарів по суті кримінального провадження, в рамках якого відбулися обшуки. Тому наш наступний крок – запит на отримання відповідних пояснень від компетентних органів», – зазначив Ігор Гнатовський. За його словами, компанія бачить порушення в діях правоохоронців.

«Гадаю, якщо компанія захоче – протягом місяця-двох через суд вона зможе повернути вилучену техніку. Швидше за все, LetyShops звертатиметься зі скаргою до бізнес- омбудсмена. А він уже вибудовуватиме комунікацію з правоохоронними органами», – висловив свої припущення Овчаров.

Дмитро Онученко заявив, що вже готуються скарги до суду, щоб повернути вилучене і підтвердити безпідставність претензій. «Але не виключено, що активності силовиків на цьому не вичерпалися, тому готуємося до можливих подальших провокацій», – резюмує Онученко.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло