Добрий лікар Айболить: 5 наукових відкриттів січня
Лікувальні ГМО-кури, антибіотики проти раку й інші новини науки

Слово «білок» більша частина з нас асоціює з яєчнею. Але для вчених-мікробіологів все не так прозаїчно. Для них це складні високомолекулярні сполуки, де відсутність лише однієї амінокислоти може привести до катастрофи всього організму. Або навпаки – вилікувати і навіть окрилити цей організм.
Mind вибрав наукові відкриття місяця, де білки відіграють головну роль. І невеличкий сюрприз від NASA наприкінці!
ГМО-кури відкладають лікувальні яйця

Хоча генна інженерія викликає неоднозначну реакцію суспільства, деякі відкриття цієї науки можуть послужити поліпшенню здоров'я людства. Група вчених з Університету Единбурга ввела в ДНК піддослідної групи курей людський ген. Виявилося, що в яйцях, які відкладають такі «олюднені» кури, присутні два особливих типи протеїнів – інтерферон альфа 2а та один з видів макрофагів. Ліки, що містять обидві ці речовини, широко використовуються в лікуванні багатьох хвороб, зокрема й онкології. Але виробництво таких препаратів в лабораторних умовах дуже дороге.
Вчені впевнені, що їх дослідження може привести до здешевлення вартості подібних ліків. «Виробництво за допомогою курей може бути в 10–100 разів дешевше за фабричне», – заявила дослідник Ліза Херрон виданню ВВС. Але їх відкриттю ще необхідна доробка. З усієї піддослідної групи курей лише в трьох яйцях виявилася значна кількість необхідних протеїнів.
Антибіотики проти раку легенів

Онкобіологи Массачусетського інституту технологій (MIT) виявили зв'язок між клітинами пухлини в легенях і тамтешніми бактеріями. Зазвичай у легенях мишей (і людей) присутня нешкідлива популяція бактерій. Але онкологія змінює ситуацію в легенях кардинально. Виявилося, що пухлинні клітини видозмінюють популяцію бактерій, значно збільшують їх кількість і змушують імунну систему виробляти молекули запалення цитокіни. Ці молекули створюють таке середовище, в якому ракові клітини розростаються швидше і більше.
Дослідження проводилося на мишах, генетично запрограмованих на розвиток раку легенів. У тій частині піддослідної групи, яка перебувала в безбактеріальному середовищі, пухлин було менше. До того ж вченим вдалося значно знизити розмір і кількість пухлин у легенях мишей за допомогою антибіотиків. Навіть якщо лікування починалося через 2–7 тижнів після появи пухлин, завдяки антибіотикам їх розмір скорочувався на 50%. Вчені MIT впевнені, що дослідження можна продовжити на реальних пацієнтах. Адже при аналізі пухлинної тканини у людей виявляється підвищена кількість тих самих видів цитокінів, що й у мишей. А значить, можна припустити, що антибіотики можуть аналогічним чином подіяти і в цьому випадку.
Покращений ЯМР для дослідження причин Альцгеймера

Дослідники того ж MIT, але цього разу хіміки, розробили технологію, яка в рази збільшить чутливість ядерно-магнітного резонансного (ЯМР) спектроскопа. Це дозволить вивчити структуру раніше невідомих молекул, зокрема бета-амелоідного білка, який акумулюється в мозку пацієнтів з хворобою Альцгеймера. «Використовуючи технологію, ми зможемо проаналізувати молекулярні структури за 10 хвилин, а не за роки, як раніше», – заявив професор хімії Роберт Гріффін.
Традиційний ЯМР використовує магнітні властивості атомних ядер, розкриваючи структури молекул, що містять подібні ядра. Чутливість ЯМР залежить від поляризації атома, і вчені збільшують цей показник за допомогою сильного магнітного поля. Новий підхід дослідників MIT заснований не на індукції магнітного поля, а на іррадіації високочастотних мікрохвиль. Це дозволяє збільшити поляризацію атомів, а отже і чутливість ЯМР-спектроскопа. Завдяки цьому вчені можуть отримати абсолютно нові дані про структуру молекул і зробити це швидше.
Як літаючі динозаври перетворилися на птахів? Ще один ключ до розгадки

Людство давно цікавить питання, чому птахи літають, а, наприклад, корови – ні. І хоча щодо корів все досить туманно, вчені наблизилися до розгадки еволюції предків сьогоднішніх птахів.
Винними в усьому виявилися білки: альфа і бета кератини. Ці речовини у людей, і деяких видів тварин відповідають за «міцні» частини тіла: волосся, нігті, пір'я, дзьоби, панцири тощо. Вчені вивчили геноми сучасних птахів, крокодилів, черепах та інших рептилій і побудували «генеалогічне дерево» цих тварин, ґрунтуючись на тому, як з плином часу змінювалися бета-кератини. Виявилося, наприклад, що птахи втратили більшу частину своїх альфа-кератинів. А бета-кератини в їх пір'ї стали гнучкішими через відсутність у структурі деяких амінокислот, які відповідають за міцність.
Палеонтологи також вивчили викопні залишки стародавніх птахів, які були знайдені на території Китаю і Монголії. І виявили в них таку саму усічену версію бета-кератинів, як і у сучасних птахів. І хоча, як вважають дослідники, давній пращур птахів динозавр анхіорніс навряд чи ще вмів літати, в його тілі вже були ті речовини, які набагато пізніше сформуються в повноцінне пташине пір'я.
Телескоп Хаббл випадково виявив нову галактику

Космічний телескоп Хаббл вже не раз дивував вчених-астрономів NASA з 1990 року, відколи вперше був запущений у роботу. Продовжив дивувати і у 2019-му. Фотографуючи зоряний кластер NGC 6752, телескоп виявив раніше невідому галактику. Бедін 1 – як назвали новий космічний об'єкт – класифікується як карликові сфероїдальні галактики. Її максимальна широта – близько 3000 світлових років (приблизно 1/30 діаметра галактики Чумацький шлях, де знаходиться наша планета). Ця невелика галактика знаходиться в 30 млн світлових років від нас і поводиться досить незалежно. За оцінками вчених, вона не взаємодіяла з іншими галактиками за всі 13 млрд років свого існування.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].