Захворіло у світі
18,117,821
Померло у світі
690,181
Вилікувалось у світі
10,739,036
Захворіло в Україні
73,158
Померло в Україні
1,738
Вилікувалось в Україні
39,876
Як саудити вбивали журналіста. ООН опублікувала скандальну доповідь

Як саудити вбивали журналіста. ООН опублікувала скандальну доповідь

Джамаля Хашогджі примушували писати записку синові, потім вкололи йому седативний препарат, задушили, розчленували і знищили тіло

Цей матеріал також доступний російською
Як саудити вбивали журналіста. ООН опублікувала скандальну доповідь
Джамаль Хашогджі
фото: FoxNews

Позасудова страта 59-річного Джамаля Хашогджі, що була здійснена 2 жовтня в будівлі консульства Саудівської Аравії в Туреччині, обросла новими шокуючими подробицями. Цей «міжнародний злочин» було заздалегідь сплановано, і до його організації причетні вищі чиновники королівства, зокрема наслідний принц Мухаммед бен Салман і його головний радник Сауд аль-Кахтані. Так стверджує спецдоповідачка ООН з питань позасудових страт Аньєс Каламар, яка вимагала закликати головних підозрюваних до відповіді, незважаючи на їхні пости.

У середу, 26 червня, Аньєс Каламар виступила в Раді ООН з прав людини, 47 країн – членів якої, включаючи Саудівську Аравію, повинні тепер представити свої думки щодо того, як діяти далі.

«Ми бачимо ясні сигнали посилення агресивних тактик, за допомогою яких державні та недержавні особи змушують назавжди замовкнути тих, хто критикує їх. Міжнародне співтовариство має отримати інформацію про це вороже середовище. Воно має дізнатися про знахідки мого розслідування вбивства Джамаля Хашогджі», – заявила у своєму виступі Аньєс Каламар.

Саудівський журналіст-дисидент, оглядач американської газети Washington Post Джамаль Хашогджі 2 жовтня 2018 року ввійшов до генконсульства Саудівської Аравії в Стамбулі, щоб отримати документи для запланованого весілля. З будівлі він не вийшов, і його тіло досі не знайдено. Влада Саудівської Аравії, що проводить власне розслідування, затримала ймовірних убивць і повідомила, що п'ятьом з них загрожує смертна кара.

Представники королівства намагаються довести, що Хашогджі загинув випадково під час сварки зі співробітниками дипмісії. Однак, за словами Аньєс Каламар, вбивство журналіста організували «на вищому рівні» керівники королівства, залучивши 15 агентів, а також «істотні людські та фінансові ресурси».

Огидні аудіозаписи

Основними доказами злочину, згідно зі 101-сторінковою доповіддю спецпредставника ООН, стали фрагменти розмов із того приміщення, в якому був убитий Джамаль Хашогджі. Спецслужби Туреччини та інших країн вели прослуховування консульства Саудівської Аравії в Стамбулі і надали слідчим ООН доступ до аудіозаписів, зроблених в останні хвилини життя журналіста.

Після того як Джамаль Хашогджі увійшов у будівлю диппредставництва, його зустріли саудівські агенти, один з яких сказав: «Ми заберемо тебе назад (у Саудівську Аравію). Ось розпорядження Інтерполу». Журналіст заперечив, що на нього «Не заведено справу», і попередив їх про те, що друзі чекають його біля консульства.

Чоловічий голос наказав Хашогджі написати синові, щоб пояснити своє зникнення. Він диктував текст журналісту, що відмовлявся співпрацювати, доти, поки інший голос не вимовив: «Розрізай його швидше».

«Тут рушник. Ви збираєтеся накачати мене наркотиками?» – запитав Хашогджі.

«Ми знеболимо тебе», – відповів чоловік.

Потім почулися звуки боротьби, після чого чоловік поцікавився, чи втратив Хашогджі свідомість.

«Він підняв голову».

«Продовжуй тиснути».

«Придави тут. Не прибирай свою руку, дави».

За припущенням турецьких слідчих, журналіста задушили натягнутим на голову пластиковим пакетом. Як повідомлялося раніше, після умертвіння тіло Хашогджі було розчленоване і винесено з консульства в декількох сумках. Спецдоповідачка ООН повідомила про знаходження достовірних доказів того, що місце злочину було «з криміналістичною ретельністю вичищено».

Це говорить про те, що розслідування Саудівської Аравії «проводилося недобросовісно і могло чинити перешкоди правосуддю». Турецьких слідчих саудити допустили до будівлі консульства на місце вбивства тільки 15 жовтня на 6 годин. А оглянути парк автомобілів консульства їм дозволили 17 жовтня.

«Мало того що високопоставлені чиновники причетні до вбивства, так Саудівська Аравія ще й намагалася знищити свідчення злочину. Це скандально», – заявила Аньєс Каламар.

Реакція саудитів

Аньєс Каламар зажадала призупинити розслідування вбивства журналіста, що його проводить Саудівська Аравія, і яке не задовольняє процедурним стандартам. Королівству, що заплямувало свою репутацію, на її думку, не можна довірити вершити правосуддя самостійно, без міжнародного нагляду.

Спецпредставник ООН висловила невдоволення тим, що зараз слухання у цій гучній справі проходять у закритому режимі, і під слідством перебувають лише 11 осіб – дрібних сошок. Досі замовники місії з ліквідації Джамаля Хашогджі не встановлені, а її ймовірні керівники, головним з яких вважають Сауда аль-Кахтані, ніяк не залучені в судовий процес.

Відповідь на її звинувачення дав головний дипломат Саудівської Аравії Абдулазіз Алвасіл, посол королівства в ООН. Він заявив, що доповідь Аньєс Каламар про вбивство журналіста «заснована на упередженнях і сфабрикованих ідеях».

«Звинувачення були публічно озвучені й пальці були спрямовані, а основою для цього послужили недостовірні газетні статті або джерела. Усе спрямовано проти Саудівської Аравії. Саме тому ми відкидаємо будь-які спроби вивести цю судову справу з нашої національної системи правосуддя», – заявив у Раді ООН з прав людини Абдулазіз Алвасіл.

Королівство втрачає друзів

Минулої неділі наслідний принц Саудівської Аравії Мухаммед бен Салман назвав вбивство Джамаля Хашогджі «дуже болючим злочином». В інтерв'ю арабській газеті Asharq al-Awsat він повідомив, що «обвинуваченими у вбивстві виявилися державні чиновники», пообіцяв справедливо покарати винуватців з усією суворістю і закликав усіх своїх супротивників припинити експлуатувати цю справу в політичних цілях.

Однак в Туреччині, Великобританії та США здіймається нова хвиля антисаудівських настроїв. І на думку низки експертів, з цією хвилею на близькосхідну монархію насувається серйозна зовнішньополітична криза.

Як пише американська газета The New York Times, вбивство в Стамбулі (разом з підсиленням гонінь на дисидентів усередині саудівського королівства) зводить нанівець зусилля наслідного принца отримати репутацію реформатора і створює йому імідж жорстокого, нелюдського лідера, що ухвалює погані рішення.

«У Конгресі США утворилося одразу два табори політиків, незадоволених умовами нинішнього альянсу Штатів з Саудівською Аравією. Перший складається з поміркованих демократів і деяких республіканців, які хочуть домогтися швидкого завершення війни в Ємені та задовільного звіту щодо вбивства Хашогджі. Другий табір утворюють ліві демократи, що набирають силу, включаючи сенатора Берні Сандерса. Вони представляють інтереси широкого кола молодого покоління виборців, і їхня мета – радикально поміняти політику підтримки саудівського королівства, а не зберегти зв'язоку з цією державою», – пише The New York Times.

Аналогічна динаміка спостерігається у Великобританії, що є другим за значимістю західним союзником Саудівської Аравії. Лідер партії лейбористів Джеремі Корбін висловив велике невдоволення політикою Ер-Ріяда, звинувативши його в «глузуванні над кожною нормою щодо захисту прав людини» і у «фінансуванні екстремізму в усьому світі». Корбін закликав накласти ембарго на $6-мільярдні поставки британської зброї саудівському королівству, однак наштовхнувся на опір прем'єр-міністра Терези Мей, яка звинуватила свого політичного опонента у зв'язках з Росією і підтримала Ер-Ріяд.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті