Захворіло у світі
13,177,855
Померло у світі
574,793
Вилікувалось у світі
7,303,490
Захворіло в Україні
54,771
Померло в Україні
1,412
Вилікувалось в Україні
27,154
Картонний мільярдер: чим запам’ятався світові засновник компанії Tetra Pak

Картонний мільярдер: чим запам’ятався світові засновник компанії Tetra Pak

І як Гансу Расингу вдалося заробити $12 млрд

Цей матеріал також доступний російською
Картонний мільярдер: чим запам’ятався світові засновник компанії Tetra Pak
Ганс Расинг
Фото: Forbes.com

Ганс Расинг, засновник компанії Tetra Pak, один зі світових лідерів виробництва упаковки, помер 30 серпня у власному будинку. Йому було 93 роки. За своє життя підприємець зумів накопичити чималі статки, хоча декілька останніх десятиліть навіть не керував компанією. Mind дослідив, яким є внесок Расинга у розвиток Tetra Pak, як він став одним з найбагатших шведів і чому переїхав жити в Британію. 

Як виник інноваційний гігант

Історія Tetra Pak почалася у 1929 році зі співпраці двох партнерів – Рубена Расинга і Еріка Акерлунда – у містечку Лунд, Швеція. Тоді компанія називалася Akerlund & Rausing і займалася виробництвом упаковки. Та знаковою стала інша подія. Сидячи на кухні у 1944 році, Рубен дивився за тим, як його дружина готувала домашню ковбасу. Споглядаючи процес, чоловік замислився над тим, щоб створити упаковку, яка б могла стати засобом для збереження молока без мікробів. Так на світ з’явилася картонна коробка, прямокутна знизу і трикутна у верхній частині – щось подібне до того, як дружина Рубена завертала ковбасу. 

Нова коробка у формі тетраедра ідеально підходила для збереження молока, соків, йогуртів та навіть морозива. Вона не протікала і була легкою у виробництві. Расинг розробив її разом зі вченим Еріком Валленбергом. А після того, як усе було готово, викупив у нього всі права і патенти лише за 300 фунтів. Щоправда, на вдосконалення технології та побудову виробничих ліній пішло ще цілих п’ять років.

Рубен Расинг – батько Ганса Расинга, у 1950 році взяв на себе управління компанією, тоді ж A&K одержала більш відому сьогодні назву – Tetra Pak. Ганс був одним з трьох синів Рубена, а отримавши економічну освіту, став директором виробництва, що започаткував його батько. Свідки говорили, що сам Ганс називав себе майстерним продавцем, адже міг продати будь-що. 

На посаді директора Ганс був довгі 45 років – до 1995-го, аж поки не передав керівну посаду своєму рідному братові Геду Расингу. За цей час Гансу вдалося перетворити Tetra Pak з локальної компанії на великий міжнародний бізнес, з представництвами та заводами у багатьох частинах світу. Зокрема, лінії Tetra Pak запустили у Радянському Союзі. Допомогло знання російської, яку Ганс вивчав ще в університеті.

Саме тоді він зумів виростити бізнес від шести співробітників до колективу в 36 000 осіб. У 1993 році компанію перейменували у Tetra Laval Group: причиною стала купівля виробника промислового обладнання Alfa-Laval за 1,5 млрд фунтів. Компанія Tetra Pak стала частиною нового бізнесу. 

В Україні компанія Tetra Pak відкрила свій перший завод ще у 1992 році, хоча представництво було і раніше – перші контракти підписали ще у 1987-му. Завод пропрацював понад 20 років, у 2016 компанія повідомила про його закриття. Однією з причин став надлишок виробничих потужностей у Європі. При цьому саме завод у Києві був найменш завантажений, а також не мав сучасного обладнання для виробництва продукції, що мала найбільший попит серед клієнтів.

Згодом приміщення заводу викупила компанія GoodWine, про що розповів її керівник Володимир Шаповалов. Сама Tetra Pak не припинила діяльності в Україні: декілька десятків співробітників все ще займаються продажами, маркетингом тощо.

Як вдалося обігнати британську королеву

Сам Ганс розповідав, що не розуміє грошей і навіть не знав, скільки їх у нього. «Я розумію машини, розумію промисловість. Але не гроші», – говорив він у своїх нечастих інтерв’ю. Щоправда, його слова подекуди можна й піддати сумніву.

Ще на початку 1980-х Ганс та його брат Гед переїхали жити до Британії. Причина проста – податки, які були занадто високими у Швеції. Згодом штаб-квартиру компанії перенесли до Швейцарії. У рідному Лунді залишився R&D-центр та виробництво. Решту життя Ганс та Гед провели поза межами рідної країни.

Tetra Pak завжди була приватною, тому інформація про її доходи широкому загалу була невідома. Про те, що компанії вдалося отримати чималі прибутки, стало зрозуміло в 1991 році після угоди з Alfa-Laval на 1,5 млрд фунтів. У 1994-му британське видання Sunday Times випустило свій рейтинг Rich List, в якому зазначило, що брати Расинг – багатші за королеву Британії. Відтоді їх часто називали «людьми, що посунули королеву з п’єдесталу».

Наступною знаковою подією стала угода між Гансом та Гедом у 1995-му: Ганс продав свою частку бізнесу Tetra Pak за $7 млрд. Сам Гед дожив до 2000 року, бізнес успадкували троє його дітей: кожен з них сьогодні також мільярдер. 

Вперше Forbes додав Ганса у список найбагатших людей планети у 2011 році, оцінивши його статок у $10 млрд та надавши йому 83-те місце. У рейтингу видання за 2019 рік Ганс займав 112-те місце зі статком у $12 млрд. Він був другим найбагатшим шведом – вище розмістився лише Стефан Перссон, власник H&M, з накопиченнями у $15,6 млрд.

Протягом свого життя, за підрахунками різних джерел, Ганс витратив на благодійність від $1,5 млрд до $2,5 млрд. Ці кошти він в основному скеровував на підтримку медичних та наукових досліджень, а також спонсорування університетів, за що отримав орден від королеви Британії. 

Чи було у мільярдера «власне» життя

Ганс, як і його брат Гед, були закритими підприємцями. Вони мало давали інтерв’ю, не влаштовували гучних вечірок, і навіть після переїзду в Британію так і не стали світськими персонами. Судячи з усього, Гансу було комфортно, коли його життя залишалося таємницею для оточуючих. 

Можливо, однією з причин такої поведінки були сімейні проблеми. На початку 1980-х його син Ганс-Крістіан проходив реабілітацію від наркотичної залежності. У 2012 році його помістили у реабілітаційний центр після того, як поліція знайшла у будинку труп його дружини, що майже два місяці знаходився під купою одягу: вона померла від передозування наркотиками. 

Сам же Ганс за своє життя жодного разу не потрапляв у поле зору преси, його компанія не була причетна до якихось скандалів чи кризових ситуацій. Після того як підприємець продав свою частку брату, він запустив компанію Ecolean, що виробляла екологічну упаковку: ідея полягала в тому, що через деякий час після використання вона просто розкладалася. Але по-справжньому великим конкурентом для Tetra Pak нова компанія так і не стала.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті