Захворіло у світі
45,629,082
Померло у світі
1,189,515
Вилікувалось у світі
30,309,163
Захворіло в Україні
387,481
Померло в Україні
7,196
Вилікувалось в Україні
158,928
На два фронти: як батьки, що працюють, дають собі раду з дошкільнятами на карантині

На два фронти: як батьки, що працюють, дають собі раду з дошкільнятами на карантині

Особистий досвід, лайфгаки та секрети від мам, що працюють

Цей матеріал також доступний російською
На два фронти: як батьки, що працюють, дають собі раду з дошкільнятами на карантині
Фото: pixabay.com

Карантин, схоже, наближається до свого екватору. За цей час ті, кому пощастило не втратити роботу і перейти на віддалену, вже освоїли новий графік життя і навчилися давати собі раду в умовах, що склалися. Особливо перепадає батькам дітей дошкільного та молодшого шкільного віку. Mind у спецпроекті з дитячим садом MО Kids World з'ясував у мам, що працюють, як їм вдається впоратися з подвійним навантаженням, і попросив поділитися лайфхаками.

Олександра Андрєєва, Account Director Havas, мама 6-річного сина

Про навантаження

В агентствах рідко працюють люди з дітьми, тому я швидше виняток. У моїх колег дітей немає, і це ускладнює всі процеси. Робота «не розуміє», що є дитина, якій тепер потрібно приділяти час впродовж дня. Дитина – що мама, яка раніше багато часу проводила на роботі, тепер вдома, але все одно недоступна. Син взагалі не дуже розуміє, що таке робота, адже ноутбук, за яким я проводжу час, у дитини асоціюється тільки з мультиками та іншими розвагами.

Водночас навантаження на роботі збільшилося. Багато часу забирає організовування групових дзвінків – потрібно зіставити календарі, та й багато речей, які можна було вирішити у офісі, поставивши одне питання, тепер доводиться вирішувати за допомогою декількох дзвінків. У клієнта – така сама історія, тому ми всі тепер більше телефонуємо: команді, клієнтам, підрядникам, фінансистам.

На два фронти: як батьки, що працюють, дають собі раду з дошкільнятами на карантині
Фото: pixabay.com

Чим зайняти дитину

Моя дитина не грає сама, сину потрібна компанія. Коли я телефоную з колегами в Zoom, сини може підбігти й бешкетувати. З клієнтами так не можна, тому просто закриваюсь від усіх. Знайти зручне місце для роботи в квартирі – окрема історія.

Знайшла в інтернеті онлайн-зарядку для дітей, дитині зайшло. Пояснила сину, запропонувала робити разом. Він захопився. Але все одно тут потрібно залучення: або допомогти з вправою, або йому хочеться показати мені свої успіхи. Іноді ми з ним разом стоїмо в планці.

На дачі є де розвернутися, тому періодично на цілий день їдемо туди.

Іноді син телефонує іншим дітям. Вони можуть грати онлайн у «Лего» і навіть «Твістер». Кожен розкладає у себе вдома і по черзі вони роблять ходи. Часто обговорюють мультики, всі дивляться плюс-мінус одне й те саме. Ще люблять імітувати героїв з мультфільмів. Такі дзвінки-ігри можуть тривати від години до декількох. Любить «Монополію», готовий грати півдня, але інші учасники не готові.

Садки та школи на віддаленій роботі в основному використовують два підходи. Обидва неідеальні. Одні проводять заняття в Zoom, інші висилають завдання в месенджер і просять показувати виконання на фото. Але Zoom – це ні про що. 20 дітей в онлайні складно модерувати, вони галасують, шумлять, не встигають зробити те, що повинні, через це засмучуються, їм складно сконцентруватися, вони весь час один одного перекрикують.

Із завданнями в месенджері є інша проблема. Для дитини Серафима Петрівна – учитель, а ти – мама. З учителем обов'язково дисципліна, він може покарати або присоромити, з мамою – розслаблено. Можна мотивувати «заборонкою», наприклад, улюблена цукерка – за сторінку прописів, або 15 хвилин у телефоні – за вчасно з'їдений суп. Але це шлях в нікуди. Діти в цю історію занурюються і висмикнути їх з ігор і мультиків складно.

На два фронти: як батьки, що працюють, дають собі раду з дошкільнятами на карантині
Фото: pixabay.com

Як знайти час на роботу

На жаль, гарантовано зайняти дитину може тільки «заборонка» – мультики, ігри тощо. Те, що раніше було суворо дозовано, тепер доводиться дозволяти в моменти великого навантаження.

А ще я знайшла онлайн-майданчик, де є класні завдання на логіку. Вводиш вік дитини – і вона занурюється в завдання, може провести від півгодини до години, якщо не захоче їсти або якщо «випадково» не відкриє YouTube і не знайде там мультики. Зараз діти з пелюшок знають, де це все шукати.

Юлія Савченко, PR-менеджер однієї з найбільших українських компаній, мама 5-річного сина

Про навантаження

На карантині навантаження змінилося. Це приготування і прийом їжі, «заготовки», які допоможуть зацікавити дитину, коли я працюю, заняття з дитиною (ігри, читання, спів, допомога у майструванні саморобок).

Зазвичай мій робочий день тривав з 9 до 18. На карантині він починається трохи раніше і закінчується пізніше. Ми дотримуємося того ж графіка, що був у дитини в садочку.

Про дистанційне навчання

До карантину крім дитячого садка син ходив до басейну, займався у фолк-студії та відвідував заняття у «Пласті» (український скаутинг). Усе, крім басейну, перейшло в онлайн.

Вранці вихователі надсилають посилання на відео з простою зарядкою. Син сам обирає, що йому більше до душі. Зарядку робимо разом, хоча він може і сам, йому подобається.

Вранці, поки син їсть, у мене є час для роботи, де потрібна сконцентрована увага. Потім з садочку надсилають відео з темою дня. Наприклад, сьогодні – про птахів, які повертаються з зимівлі. До цього, звичайно, була інформація про вірус, день космонавтики, Вербну Неділю, Великдень і т.д. Одна з виховательок створює відеоролики за темами. Син дивиться їх із задоволенням, а потім ми обговорюємо тему.

Потім – творче завдання: намалювати, зліпити, зробити саморобку – на розсуд дитини за заданою темою.

На два фронти: як батьки, що працюють, дають собі раду з дошкільнятами на карантині

У нас є чат у Viber, куди батьки надсилають фото з виробами. Іноді у цьому ж чаті діти передають «привіт» один одному. Наприклад, мій син захотів порадувати одногрупників і намалював їм веселку, попросив з нею сфотографувати і відправити дітям. Іншим разом читав їм вірші. Так діти обмінюються інформацією, вони сумують один за одним.

Я пробувала онлайн-заняття e фолк-студії, але не спрацювало. А відеоуроки – пішли. Моєму синові легко спілкуватися з іншими людьми вживу, але витримати онлайн-урок, де хтось десь з комп'ютера розповідає, складно. Плюс запис можна перемотати, якщо він відволікся, включити в інший час, якщо немає настрою. Перші два уроки фолк-студії ми робили разом, але тепер він займається сам.

Як знайти час на роботу

Питання більше у площині поєднання функцій. Моя компанія і раніше практикувала роботу віддалено. А це допомогло вже сформувати деякі звички щодо взаємодії з дитиною. Син дозовано дивиться мультики та грає на планшеті (не більше 20 хвилин), сам контролює час за допомогою таймера, а після цього читає дві історії на вибір. Так гру чергуємо з іншими корисними активностями.

Дитині складно прийняти ситуацію, коли мама вдома, але не грає з ним, а займається іншими справами. Поступово ми навчилися домовлятися заздалегідь. Увечері неділі я попереджаю, що завтра починається робочий тиждень. Вранці повідомляю, коли у мене зустрічі, ми обговорюємо, чим він займається в цей час.

Ще щоранку я малюю на серветках, на різних шарах, малюнки, які повністю проявляються тільки у воді. Для п'ятирічної дитини – це чиста магія! Часто саме вони допомагають зацікавити його, коли у мене важливий дзвінок. Ще йому подобається розмальовувати картини на полотні за допомогою фарб. Це заняття як мінімум на півгодини.

Наші батьки теж віддалено допомагають під час карантину. Наприклад, дідусь запропонував читати казки онлайн. Це займає хвилин 10. Вони спілкуються, потім син слухає. Йому поки складно довше концентруватися на онлайн-спілкуванні.

На два фронти: як батьки, що працюють, дають собі раду з дошкільнятами на карантині

Дитячий садок MО Kids World запустив онлайн-платформу для дітей 3-6 років. Це короткі відео для дітей хорошої якості з докладною інструкцією до виконання завдань для батьків.

На два фронти: як батьки, що працюють, дають собі раду з дошкільнятами на карантині

На платформі є навчальні заняття із сенсорики, математики та логіки, англійської мови, природи та екології тощо у потрібному для віку форматі, а також фізкультхвилинка.

Близько 30% платформи складають відео з відкритих джерел, решта – авторський контент. Колектив садочка MО Kids World складається з вчителів початкової школи, вихователів груп, вчителя фізкультури, інструктора-педагога, лікаря-педіатра, медсестри, психолога, логопеда, викладача музики і викладачів іноземних мов.

Заняття розбиті на три вікові групи, підібрати оптимальний курс можна під час безкоштовного тестового дня і змінити згодом. Щоб отримати доступ до курсу, необов'язково ходити саме в цей садок, віддалена програма доступна з будь-якої точки.

Інтерфейс адаптований під будь-які платформи – чи то смартфон, чи планшет чи ноутбук. Це єдина точка входу до будь-якого контенту і середовища, де точно немає нічого шкідливого для малюка (так що батькам не доведеться перевіряти відео заздалегідь) і де про його безпеку подбає моніторинг екранного часу.

Так як MО Kids – ліцензований садок, його програма адаптована до Базового стандарту для дошкільних закладів України.

Вікторія Куриленко, редактор, мати трьох дітей: 3,5 року, 8 і 18 років

Про навантаження

Спочатку, коли скасували садки і школу, у мене був шок, стрес – як тепер все встигати? Робота вимагала щоденного активного включення, а тут виходить, що всі вдома, всіх потрібно годувати, вчити, розважати, рознімати, мирити, а коли ж працювати? Плюс я ще вчуся на сценарних курсах двічі на тиждень. З початку карантину вони з офлайна перейшли в онлайн.

На два фронти: як батьки, що працюють, дають собі раду з дошкільнятами на карантині

Про розпорядок дня

Потім я усвідомила: якщо щось дуже потрібно, варіанти це робити завжди знайдуться, простір якось підлаштується під головну мету. Попрацювати можна зранку, завести годин на п'ять будильник, і до 8:30, поки всі не прокинуться, продуктивно провести час. Це гарний початок дня: можна і зарядку зробити – ніхто не заважає, зварити каву – і вперед. Але на такий подвиг мій організм не часто погоджується.

Найчастіше ми з дітьми спимо до 9:00, потім ще валяємося на дивані, граємо в «Уно», в карти, інші настільні ігри. Навчили трьохлітку. Потім снідаємо, малюємо, можемо вийти на подвір'я прогулятися – живемо в передмісті Києва, є відносно безлюдні місця. А в другій половині дня саджаю дітей за довгий мультик, а сама ці дві години швидко-швидко працюю.

Є ще старша дочка, розумниця, студентка-першокурсниця – вона може вийти з молодшим пройтися, у цей час я теж можу відредагувати пару текстів.

На два фронти: як батьки, що працюють, дають собі раду з дошкільнятами на карантині
Фото: pixabay.com

Як знайти час на роботу

Я помітила таку річ: діти можуть і самі себе непогано розважити. Ось цей комплекс – «я погана мати, бо не граю з ними, а працюю», він більше сидить у голові та псує життя. Діти непогано розважаються удвох, особливо якщо дати їм завдання, наприклад, розфарбувати певну кількість малюнків (ми зараз полюбляємо великі розмальовки) або намалювати по п'ять різних будиночків – словом, вони цілком можуть грати певний час без моєї участі. Виручають навушники з інструменталкою. Так, припускаю, що діти зараз сваряться, чую краєм вуха, але якщо в цю справу не втручатися, як виявилося, часто все вирішується саме собою.

Ще можна працювати, коли всі сплять. Теж іноді таке практикую, але якщо дуже-дуже потрібно, шкода нічного сну. Чим старше стаєш, тим менше намагаєшся на ньому економити.

Поєднання роботи, дома і дітей – це, звичайно, непросто. До кінця дня з'являються і втома, і дратівливість. Ще я перфекціоніст, намагаюся все робити «на відмінно»: і мамою хорошою бути, і редактором. Але це нереально. Все одно якась частина провисатиме. Останнім часом я стала до себе більш поблажливо ставитися, говорити: «Ти робиш все, що у твоїх силах, і навіть більше». І почала акцентуватися не на тому, чого не встигла зробити, а на тому, що зробила. Так стало значно легше.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті