Де відпочити: як змінилися ціни в курортних готелях
Спойлер: одеські готелі подешевшали до рівня турецьких

Літній несезон не «підірвав» ціни на українських курортах: всупереч очікуванням, одеські готелі знизили ціни в середньому на 30% порівняно з минулим роком і досягли рівня турецьких готелів. У деяких готелях Карпат вартість номерів трохи піднялася – але лише тому, що більшість гостей бронюють їх в останній момент. Такі наслідки пандемії і затоплення Карпат.
Стабільним завантаженням можуть похвалитися хіба що дорогі готелі. Попит також збільшився на котеджі й приватні будинки.
Mind з'ясовував, скільки коштує відпочинок на українських курортах і чого очікувати від цінової політики тутешніх готельєрів.
Як готельєри формують ціни? Українські курортні готелі давно використовують динамічні ціни – так званий revenge management. Це означає, що вартість проживання зростає залежно від збільшення завантаження. Зараз ринок спрацьовує так, що готельєри змушені опускати ціни. Але це не робить готелі ефективнішими: попиту все одно немає, якщо не враховувати традиційно популярні серед українців «довгі» вихідні. Незважаючи на низький тариф, зараз чотиризіркові курортні готелі, проживання в яких коштує 1000 грн/добу, завантажені на 50%.
«Раніше в нашій мережі ми встановлювали стартову ціну близько 1500–1800 грн у готелях 4*, а далі підвищували залежно від завантаження до моменту, коли номер продавався за найбільшою ціною. Зараз же ми використовуємо «принцип пирога»: 30% готелю продаємо за низькою ціною – нижче ринкової», – пояснює Андрій Маренчук, виконавчий директор керуючої компанії Ribas Hotels Group.
Це робиться, за його словами, щоб покрити постійні витрати. При цьому 50% номерів компанія продає за ціною, що трохи перевищує ринкову. Кожні 10% завантаження компанія підвищує вартість номерів на 5% від тарифу. Іншими словами, кожен проданий номер «йде» на 5% дорожче попереднього. А ось останні 20% знову продаються за низькою ціною.
Багато авіакомпаній також використовують такий метод. У ньому є як плюси, так і мінуси. З мінусів – більшість гостей, маючи великий вибір, не бронюють квитки та проживання заздалегідь.
У готелях національної мережі Reikartz, навпаки, використовують інший принцип ціноутворення: якщо бронювати і оплачувати вартість номера якомога раніше до заїзду, то ціна буде нижчою. Якщо ж номер вирішили бронювати в останній момент – він обійдеться дорожче. Втім, компанія також використовує гнучкі ціни – вартість номера насамперед залежить від попиту і пропозиції на певний період.
Скільки коштує зняти готельний номер в Одесі? Через пандемію коронавірусу українці бояться заздалегідь планувати свій відпочинок. А якщо і вирішуються на поїздку, то останньої хвилини.
За словами засновника Ribas Hotels Group Артура Лупашка, на липень-серпень бронювання складають тільки 20–25%. Глибина бронювань з кожним роком зменшується. Наприклад, в Одесі половина гостей бронює номери за день-два до заїзду. Це впливає на цінову політику учасників ринку.
Для порівняння: у літній період 2018–2019 років заповнюваність номерів у курортних готелях досягала 100%, каже генеральний директор Pro-Consulting Олександр Соколов. І це при тому, що тоді відпочинок на українських курортах був для туристів дорожчим, ніж у 2017 році.
Власники приморських готелів знижують ціни для залучення внутрішнього туриста, каже Андрій Маренчук. В Одеському регіоні влітку 2019 року номери в готелях класу 3* і 4* зі сніданком продавалися за ціною не менше 2500 грн. Зараз же їхня вартість коливається від 700 до 1000 грн.
«Власники курортних готелів Затоки, Коблева, Залізного Порту ще не вірять в те, що сезону в звичному обсязі не буде. Готельєри Одеси, що традиційно очікують старту турсезону в перших числах травня, вже переконалися в цьому. Тому ціни вже знижені», – розповідає він.
Якщо раніше українські курортні готелі часто звинувачували в завищенні цін при низькому рівні сервісу – за аналогічні (або навіть менші) гроші можна було відпочити в Туреччині, то зараз ситуація вирівнялася.
За 1500–1800 грн українці можуть знайти варіанти розміщення з включеним сніданком навіть у деяких п'ятизіркових готелях Одеси. А в таких містах, як Херсон, можна орендувати номер і за 300 грн.
«Отельери Одеси вже викреслили сезон 2020 з власної доходної частини, з острахом чекаючи, що буде у вересні. Дехто в низький сезон планує закриватися. Готельєри вже не вірять і в бізнес-готелі, тоді як у вересні-жовтні Одеса зазвичай переходила на бізнес-аудиторію. Більшість компаній відмовилися від витрат на відрядження. Подібна ситуація – і в інших великих містах України», – розповідає Андрій Маренчук.
Незважаючи на загальне очікування лавиноподібного попиту на ту ж Одесу, поки ринок все ще перебуває в завмерлому стані. «Ми прогнозуємо зростання цін, порівняне з ростом туристичної активності», – говорить начальник служби управління доходами мережі готелів Premier Hotels and Resorts Юрій Воловик.
За його словами, деякі гравці ринку відклали свій запуск до початку липня. Серед них і частина готелів під управлінням міжнародних брендів – Hilton, Radisson, Park Inn, які орієнтовані на міжнародний бізнес і безпосередньо залежать від термінів відкриття авіасполучення, а також умов в'їзду в нашу країну. «Природно, левова частка готельних проектів знову заморозилась. Особливо коли йдеться про готелі в бізнес-напрямках. Однак ми відзначаємо активізацію робіт з відкриття тих проектів, які розташовані в Чорноморському регіоні: Одеса, Затока», – уточнює Воловик.
Що відбувається з цінами в карпатських готелях? Ситуація в Карпатах ускладнилася затопленням. Нагадаємо, минулого тижня багатогодинний дощ пошкодив деякі дорожні покриття. Це негативно позначилося на завантаженні місць відпочинку в період з кінця червня і до початку липня. Також після потопу, з 24 до 30 червня, готелі зафіксували скасування до 70% броні на другу половину липня.
Але ще до затоплення літній відпочинок у деяких готелях Буковеля був утричі дешевшим, ніж минулого року – на рівні 500–600 грн за добу.
У мережі готелів Reikartz зафіксували зростання цін на 7–27%, але пов'язано це з бронюванням номерів в останній момент. У мережі підкреслили: собівартість номерів цьогоріч зросла через заходи, спрямовані на запобігання поширенню коронавірусної інфекції. Проте тарифну сітку на 2020 рік порівняно з аналогічним періодом 2019 року компанія поки не міняла.
Нагадаємо: після анексії Криму та звуження опцій літнього відпочинку Карпати стали одним з найпопулярніших місць для українського туриста і гостей з ближнього зарубіжжя. Оптимізм інвесторів спричинив появу нових готелів у цьому регіоні.
Де ціни на відпочинок виростуть? На думку Андрія Маренчука, зараз добре завантаження спостерігається тільки в дуже дорогих готелях. А ось середній і низькобюджетний сегмент великим попитом не користується. Причина цього – епідеміологічна і економічна нестабільність: люди не поспішають виділяти кошти з сімейного бюджету на відпочинок.
При цьому збільшився попит на готелі, де номерний фонд представлений будинками, котеджами і віллами. Оренда дачі на 4–5 осіб на березі моря або річки у 2020 році коштує від 5000 грн на добу, що на 30% вище за торішні ціни.
За даними аналітиків «OLX Нерухомість», будинки в Одесі зараз затребувані більше, ніж квартири: оголошення про перші отримують у середньому вісім відгуків, про другі – три. У середньому оренда будинків у Одесі обійдеться в 1500 грн на добу, тоді як бюджетні однокімнатні квартири можна знайти і за 500 грн. А ось орендувати будинок для великої родини в Кароліно-Бугазі можна в середньому за 2000 грн на добу. Економніші варіанти пропонуються біля Азовського моря. Так, будинок в Бердянську вартує в середньому 1000 грн, а однокімнатне житло – 300 грн.
Відпочинок у горах трохи дешевший. Найбільше пропозицій зараз можна знайти в Яремчі (Івано-Франківська область). За добу в будинку попросять у середньому 1000 грн. У Микуличині менше оголошень про подобову оренду окремого житла, а пожити тут коштує дорожче – 1200 грн/день. А у Ворохті – популярному напрямку, який до того ж має зручне залізничне сполучення, можна зняти будинок лише за 500 грн на добу.
Найбюджетніше в Карпатах можна орендувати будинок в Славському чи «двушку» в Береговому – всього за 300 і 200 грн за добу відповідно. Але, обираючи такий тип розміщення, туристу доведеться самостійно дотримуватись заходів епідбезпеки. Крім того, як уже повідомляв Mind, МОЗ й зовсім не виключає повного закриття деяких курортних зон, якщо хворих на коронавірус у них побільшає.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].