«Зелені» фінанси: як Укргазбанк став головним екобанком країни
 
Матеріал у партнерстві з Укргазбанком

«Зелені» фінанси: як Укргазбанк став головним екобанком країни

І чому це вигідно не тільки банку, але й країні загалом

Этот материал также доступен на русском
«Зелені» фінанси: як Укргазбанк став головним екобанком країни
Фото: Тетяна довгань/Mind

Mind запускає новий проєкт: «Великий бізнес – велика відповідальність», у межах якого ми публікуємо матеріали про те, як українські компанії підвищують свою соціальну відповідальність, які впроваджують ініціативи і як це допомагає розв'язувати екологічні проблеми України.

Залученість бізнесу в питання екології перестала мати формальний характер. Тепер це насамперед необхідність. Сучасні виклики вимагають від компаній не разових ініціатив, а системних змін – послідовних дій щодо впровадження в діяльність програми сталого розвитку, яка спрямована на збереження ресурсів і забезпечення добробуту.

Осторонь не залишаються й банківські установи. І хоча на відміну від промислових корпорацій банківська діяльність не справляє очевидного негативного впливу на навколишнє середовище, банки все більше уваги приділяють екоскладовій бізнесу. Більш того, у багатьох країнах світу «зелений» банкінг стає успішною фінансовою моделлю, і багато банків роблять фінансування екологічних проєктів своєю спеціалізацією.

В Україні першим, хто усвідомив перспективність еконапряму для банківської сфери, став Укргазбанк. Mind розповідає «зелену» історію першого екобанку – не тільки в Україні, а й у Східній Європі.

«Стати провідною фінансовою установою в Україні»

П'ять років тому Укргазбанк поставив перед собою амбітне завдання – підвищити інвестиційну привабливість фінустанови. Тоді уряд вперше затвердив стратегію розвитку державних банків – і Укргазбанк був першим у черзі на приватизацію. Тому, готуючись до продажу, у фінустанові ґрунтовно вивчали світові тенденції розвитку фінансового сектору. У 2015 році однією з ключових міжнародних подій стало підписання представниками 194 країн Паризької угоди, основна мета якої – не допустити підвищення середньорічної температури більш ніж на 2 °C. Одночасно було створено Green Bank Network – міжнародну мережу «зелених» банків, які фінансують програми, спрямовані на збереження стійкості клімату.

Таким чином, якщо на світовому рівні концепції сталого розвитку приділялася велика увага, то в Україні ця ніша була ще не зайнята, отже  – у ній можна було виділитися. Так Укргазбанк почав фінансувати проєкти сталого розвитку: енергоефективної модернізації бізнесу, «зеленої» енергетики і захисту навколишнього середовища (екобанкінг).

Наступний етап – розроблення прибуткових і для клієнта, і для банку екопродуктів. Консультантом із «зеленого» фінансування Укргазбанку стала Міжнародна фінансова корпорація (IFC), з якою 2016 року був підписаний договір про співпрацю. Так була розроблена і впроваджена стратегія екобанкінга, а також її адаптація для українського ринку.

Співпраця виявилася продуктивною: минулого року IFC оголосила Укргазбанк кращим банком-емітентом у Східній Європі з підтримки торгового фінансування, а також планує виділити кредит із подальшою конвертацією цієї позики в частку в капіталі банку. Так що в недалекому майбутньому Укргазбанк може не тільки отримати приватного інвестора, а й стати першим держбанком із міжнародним партнером.

Поставили на «зелене»

В Укргазбанку вирішили відразу – якщо й бути екофрендлі, то у всьому: і в роботі з клієнтами, і в організації власної діяльності. Для цього в банку був створений департамент екологічного реінжинірингу та впровадження проєктів ресурсозбереження.

Співробітники банку зізнаються, що повну назву ніхто не використовує, у повсякденній мові прижилося просте й коротке «екодепартамент». Функції його від цього не змінюються – він розробляє, впроваджує і контролює екоініціативи в Укргазбанку: як-от банківські продукти, технічні та інженерні рішення, екологічні ініціативи й заходи для співробітників. Так чи інакше, будь-яка діяльність банку – внутрішня або зовнішня – спрямована на раціональне використання природних ресурсів.

«Зелені» фінанси: як Укргазбанк став головним екобанком країни
Фото: Тетяна Довгань / Mind

Загалом впровадження «зелених» стандартів дозволило Укргазбанку торік знизити витрати на утримання офісів приблизно на 2 млн грн. Наприклад, щоб скоротити електроспоживання, у банку замінили освітлення, встановили датчики руху, систему автоматичного вимкнення комп'ютерів, офісної техніки, вентиляції та кондиціонування. В результаті минулого року Укргазбанк знизив споживання електроенергії більш ніж на 92 300 кВт*год (і це з урахуванням відкриття нових відділень), що дозволило заощадити 1,6 млн грн. Також банк знизив споживання води на 4% і, завдяки підвищенню внутрішньої ресурсоефективності, скоротив викиди CO₂ на 9700 тонн.

Для службових поїздок співробітники банку замовляють електротаксі, а топменеджмент «пересадили» на електро- та гібридні автомобілі. До речі, на території відділень банк встановив 18 зарядних станцій для електромобілів. Раціональність у транспортних питаннях дозволяє фінустанові економити понад 26 000 літрів палива на рік. А це майже мільйон гривень. Це, як підрахували в екодепартаменті, рівноцінно тому, як прибрати з дороги більш ніж 20 автомобілів – поки небагато, але це тільки початок.

«Зелені» фінанси: як Укргазбанк став головним екобанком країни

«Зелені» зміни в структурі Укргазбанку не закінчилися: всередині екодепартаменту був створений власний технічний офіс. Наявність подібного підрозділу у фінустанові є унікальною для українського банківського ринку. В екодепартаменті працюють не тільки аналітики, розробники нових продуктів і рішень, а й  висококваліфіковані інженери, які спеціалізуються на енергоефективності й відновлюваній енергетиці, а також фахівці з відносин із міжнародними екоорганізаціями, з екології та охорони навколишнього середовища. Такий «особовий склад» дозволяє провести комплексний аналіз проєкту перед прийняттям рішення про кредитування.

Більш того, техофіс може дати додаткові рекомендації, як модернізувати підприємство та зробити його більш енергоефективним. «Іноді ми радимо і пропонуємо альтернативи – яке краще використовувати обладнання, варіанти підключення й розрахунки, наскільки проєкт може реалізувати інвестиційну програму», – розповідає керівник екодепартаменту Олексій Савін, додаючи, що подібну експертизу клієнт може отримати безкоштовно.

Фото: Тетяна Довгань / Mind

Також, щоб відповідати міжнародним нормам, у банку створили спеціальний підрозділ екологічних і соціальних ризиків (ESMR), який оцінює проєкт і ризики, що можуть виникнути при реалізації проєкту. При цьому в політиці екологічної та соціальної відповідальності банку прописано, що він не фінансує найбільш шкідливі види діяльності, як-от виробництво й торгівлю алкоголем, пестицидами або вугільну промисловість.

Банк із філософією

В Укргазбанку впевнені – створення спеціалізованих екопідрозділів у структурі фінустанови стало одним із ключових факторів успіху. «Сьогодні екопроєкти, зокрема з відновлюваної енергетики, енергоефективної модернізації та проєкти сталого розвитку, складають майже 35% у кредитному портфелі банку, а сам Укргазбанк – лідер «зеленого» фінансування і драйвер розвитку екологічної свідомості в Україні», – говорить Олексій Савін.

Лідером Укргазбанк став уже через рік після запуску екобанкінга – за підсумками 2017 року його екопортфель збільшився до 1,9 млрд грн, а на початку 2018 року частка «зелених» кредитів перевищила 15% від розміру кредитного портфеля. Правда, щоб досягти подібних результатів, Укргазбанку довелося постаратися. Паралельно з внутрішньою реорганізацією банк почав заново вибудовувати відносини з клієнтами. Про сталий розвиток і енергоефективність тоді не говорили так часто, тому банку довелося пояснювати компаніям доцільність екопідходу. «Кредити, як правило, беруть на розвиток бізнесу. Нашим завданням було донести, що економія ресурсів при ефективному використанні також може принести підприємству прибуток», – пояснює Савін.

Для кожної категорії клієнтів були розроблені екопродукти: починаючи від кредитів для малого й середнього бізнесу та роздрібу, закінчуючи «персоніфікованим» кредитуванням великого капіталу – з урахуванням індивідуальних особливостей проєкту. При цьому здебільшого «зелені» умови були більш привабливі, ніж у інших фінустанов, та й зараз Укргазбанк продовжує піклуватися про навколишнє середовище й економію природних ресурсів з точки зору фінансової привабливості для бізнесу та домогосподарств.

Укргазбанк перетворив «зелений» банкінг у свою основну конкурентну перевагу. І «зелена» стратегія виправдала себе: за чотири роки загальний обсяг профінансованих банком проєктів зріс більш ніж у 20 разів – до 29,6 млрд грн.

Перші «зелені» кошти – 200 000 грн – Укргазбанк видав на початку червня 2016 року на модернізацію сільськогосподарської техніки. У тому ж місяці видав і перший великий кредит – $5,5 млн – на комплексну енергоефективну реконструкцію пологового будинку.

Всього за чотири роки «зеленого» банкінгу Укргазбанк профінансував понад 500 великих екопроєктів, не рахуючи ОСББ – топової позиції у фінансуванні. Серед проєктів – і будівництво відновлюваних джерел енергії, і купівля обладнання для них, «енергоефективна» модернізація виробництв і приміщень – заміна устаткування, освітлення, опалення, будівництво житла за екологічними й енергоефективним стандартам, а також проєкти, пов'язані із захистом навколишнього середовища. Завдяки всім цим проєктам щорічний рівень викидів парникових газів скоротився більш ніж на 1,4 млн тонн, а щорічна економія природного газу сягнула майже 840 млн куб. м.

Значна частка належить «зеленій» енергетиці – на реалізацію 171 проєкту банк виділив понад $680 млн. Загальна потужність профінансованих Укргазбанком відновлюваних джерел енергії перевищила 1,1 ГВт – це понад 15% усіх потужностей відновлюваної енергетики в Україні. Кожен шостий мегават, отриманий за «зеленим» тарифом в Україні, профінансований Укргазбанком, і за цим показником банк є безперечним лідером серед інших фінустанов країни.

На проєкти з енергозбереження – від заміни освітлення до масштабної модернізації обладнання – Укргазбанк виділив 6,2 млрд грн, при цьому понад 3 млрд грн пішло на муніципальний і комунальний транспорт: придбання тролейбусів, трамваїв і заміну автобусів на більш екологічні та сучасні.

На фінансування проєктів, пов'язаних із захистом навколишнього середовища, зокрема спрямованих на зменшення викидів, банк виділив понад 4 млрд грн. За словами Олексія Савіна, переконати бізнес інвестувати в такі нововведення складніше. «Проєкти з ВДЕ та енергозбереження можуть приносити прибуток підприємству, однак прибутковості від проєктів, спрямованих виключно на екологію, практично не існує, – пояснює екобанкір. – Підприємствам доводиться замислюватися про відповідність стандартам, адже держава стимулює їх податками на викиди». Тому підприємства встановлюють фільтраційне обладнання в трубах, через які і відбувається викид в атмосферу або слив у загальну каналізацію. Першим таким проєктом стало установлення фільтрів на заводі «Запоріжсталь» 2017 року, внаслідок чого викиди CO₂ знизилися на 20%.

«Зелені» фінанси: як Укргазбанк став головним екобанком країни

Наступним логічним кроком у «зеленому» фінансуванні був розвиток сегмента малого й середнього бізнесу, працювати з яким Укргазбанк почав 2015 року.

Розуміючи важливість малого й середнього бізнесу (МСБ) для економіки країни, Укргазбанк першим вивів на ринок банківські екопродукти, розроблені з урахуванням специфіки та проблем МСБ. Зокрема, запропонував еконадбавки до депозитних програм: якщо підприємство підтверджувало свою екодіяльність, то отримувало знижену процентну ставку за кредитами для впровадження екопроєкту. Крім того, банк бере участь у різних державних і місцевих програмах зі зменшення суми кредиту або компенсації частини ставки. У Києві за деякими програмами, наприклад, можна отримати компенсацію майже до 99% вартості проєкту.

Не менш важливим етапом стала реалізація 2018 року спільного з IFC проєкту «Стати лідером у сфері банківських послуг для МСБ». Цим проєктом банк фактично розпочав роботу з мікробізнесом, створивши для його представників офіс віддаленого обслуговування. І головне – підприємці з річною виручкою до 2,5 млн грн могли отримати кредит від 25 000 грн до 500 000 грн на строк до одного року, заповнивши всього лише онлайн-форму.

Результат перевершив очікування: наразі кредитний портфель клієнтів МСБ в Укргазбанку з 2015 року зріс майже в 17 разів, перевищивши 5 млрд грн, а клієнтська база – більш ніж у 2,5 рази – до 69 000 підприємств малого й середнього бізнесу.

«Зелені» фінанси: як Укргазбанк став головним екобанком країни

Загалом, підтримуючи МСБ, Укргазбанк профінансував 354 проєкти, включно з проєктами «зеленої» енергетики, проєктами енергоефективності та сталого розвитку, на загальну суму 7,8 млрд грн. Реалізація цих проєктів дозволила знизити викиди CO₂ на 335 000 тонн на рік, а використання природного газу скоротити на 177 млн куб. м.

У найближчих планах Укргазбанку – спільний з IFC проєкт із популяризації нових еконапрямів, фінансування яких розпочнеться наступного року. Йдеться про когенерацію, електрозаправки, а також про фінансування проєктів з утилізації сміття, купівлі або заміни медобладнання, накопичувачів енергії. «Повноцінних програм із фінансування накопичувачів енергії в Україні поки немає, оскільки під них немає завершеного законодавчого поля. Але ми тримаємо руку на пульсі, аналізуємо законодавство й готуємо нові продукти. Ми значно розширили критерії, за якими проводимо аналіз потенційних проєктів фінансування, додали туди напрями сталого розвитку», – ділиться Олексій Савін.

«Зелені» фінанси: як Укргазбанк став головним екобанком країни

Кожна гривня працює на екологію

Укргазбанк прагне долучити до екосвідомості і приватних клієнтів. Так у банку з'явився «Екодепозит»: українці не просто віддають свої гроші на зберігання, вони роблять реальний внесок у розвиток екології країни. Зокрема, фінансують проєкти, спрямовані на зниження викидів CO₂. При цьому клієнт може відмовитися від певного відсотка за депозитом і зменшити у такий спосіб ставку екокредитування для бізнесу.

Станом на кінець жовтня 2020 року на поліпшення екології нашої країни «працювало» понад 7 млрд грн заощаджень українців. Цих коштів достатньо для фінансування 215 енергоефективних проєктів. А це означає, що щорічні викиди CO₂ скоротяться на понад 255 000 тонн, «зелена» енергетика генеруватиме на 360 млн кВт*год на рік більше чистої електроенергії, що зможе покривати потреби понад 145 000 українських сімей, а альтернативні рішення теплової генерації, які економлять природний газ, зможуть забезпечити опалення понад 84 000 домогосподарств. Всього ж з початку 2020 року загальна сума, розміщена клієнтами банку на екодепозитах, збільшилася у 2,5 рази – до 7,1 млрд.

7 млрд грн на депозитах українців достатньо для фінансування 215 енергоефективних проєктів.

«Тема екології – уже в масовій свідомості. Українці залишають гроші цілеспрямовано – «направляють» їх на екорозвиток, демонструючи у такий спосіб і рівень довіри банку. Є значна частина клієнтів, які відкривають депозити на суму, що перевищує розмір гарантування від ФГВФО – 200 000 грн», – наголошує Олексій Савін.

За стратегією «зеленого» банкінгу стоять не тільки вигідні для самого Укргазбанку фінансова та іміджева моделі. По суті, Укргазбанк створив ринок екологічного фінансування в Україні, а разом із ним і умови для модернізації бізнесу та підвищення його енергоефективності, а значить, і конкурентоспроможності компаній. А це так само призводить до зменшення енергозалежності нашої країни загалом.

 
Матеріал у партнерстві з Укргазбанком
Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті