Роман Абрамовський: «В Україні нелегального видобутку бурштину близько 90%»

Роман Абрамовський: «В Україні нелегального видобутку бурштину близько 90%»

7 найголовніших тез із інтерв’ю міністра захисту довкілля та природних ресурсів

Этот материал также доступен на русском языке
Роман Абрамовський: «В Україні нелегального видобутку бурштину близько 90%»
Роман Абрамовський
Фото: Тетяна Довгань/Mind.UA

Роман Абрамовський уже сім місяців очолює Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України. Інтерв’ю з ним вийшло доволі розлогим: говорили про «побічні продукти» розвитку людства – зокрема, катастрофічну нестачу сміттєпереробних заводів та сховища радіоактивних відходів. А також про незаконну вирубку лісів та нелегальний видобуток бурштину.

Сьогодні Mind публікує найголовніші тези із цієї бесіди. Повну версію інтерв’ю можна прочитати тут.


Ситуація навколо проблеми з відходами не покращується, особливо в частині утилізації медичних відходів – через пандемію.


Очікуємо, що після схвалення рамкового законопроєкту можна буде розраховувати на інвестиції у сміттєпереробні заводи різних технологій: сміттєспалювальні, механіко-біологічної обробки тощо. Головний принцип у цій ієрархії – запобігання утворенню відходів, підготовка до вторинного використання, переробка і лише потім – захоронення.


Орієнтовна вартість будівництва сховища високоактивних радіоактивних відходів [які повернуться з РФ після переробки відпрацьованого ядерного палива українських АЕС]  – понад 3,8 млрд грн. Яка цифра буде після аукціону, важко сказати.

Об’єкт базуватиметься у Чорнобильській зоні відчуження. Сподіваюся, вже незабаром матимемо власне сховище радіоактивних відходів. Адже щороку Україна витрачає $100-130 мільйонів на їх утримання й обробку в Російській Федерації.


Ринок деревини в Україні вже існує. Але це ринок «для своїх». Потрапити туди важко, бо є сталі зв’язки між переробниками і керівниками лісгоспів… Ніхто не веде статистики нелегального обігу деревини. Та, на мою думку, при ємності ринку деревини в Україні в 15 млрд грн, третина – перебуває в тіні. Офіційний обсяг незаконних рубок у 2020 році знизився до 54 000 м куб., порівняно з 2019 р. (118 000 м куб.). Серед причин: покращення роботи природоохоронних органів, локдаун, гальмування зростання економіки.


Ділянки незаконного видобутку бурштину нараховують близько 5000 га по Україні, і це суттєві втрати. Це велики збитки, але не у $120-300 млн/рік, як кажуть деякі експерти. Хоча, якби цей ринок був впорядкований із самого початку, дохідність держави за рахунок ренти й спецдозволів була б не меншою [ніж ці оцінки]. Але оцінити це зараз практично неможливо.

Якщо говорити у відсотковому співвідношенні, то в Україні нелегального видобутку бурштину близько 90%. Наразі,легальним видобутком займаються лише ДП «Укрбурштин», ДАК «Українські поліметали», КП «Волиньпродресурс» і ще декілька підприємств. Але їхня частка – мізерна. Також, за результатами відкритих аукціонів у 2020 році, більше 10 приватних компаній розпочнуть легальну діяльність.


Стосовно зауваження, що Міністерство нічого не робить для збереження малих і середніх рік, то насправді, тут є різні аспекти. Завжди зникали і з’являлися нові малі водні об’єкти. Щодо перекриття греблями і незаконного будівництва гідротехнічних споруд на річках – це компетенція Держекоінспекції. Ми  реагуємо на конкретні звернення громадян позаплановими перевірками того чи іншого об’єкту. Хочу зауважити, що ефективність цих перевірок досить непогана.


На виконання рішення РНБО ми розробляємо програму адаптації до маловоддя. Першочергово, слід відновлювати природні екосистеми. Зараз у Великобританії і Франції запускають проект по відновленню русел  річок та їхніх заплав, що передбачає руйнування штучних гідротехнічних споруд та інші заходи направлені на відновлення природних розливів. Вартість такого проекту порівняно невелика – 15 млн євро.

На мою думку, це єдиний шлях відновлення природних екосистем, водно-болотних угідь, солончаків, популяції бобрів, оселищ перелітних птахів – збереження біорізноманіття. Якщо експеримент буде успішним – у співробітництві з ЄС оберемо певний басейн річки (можливо, на території природних парків) і спробуємо запровадити такий проєкт у нас.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті