Payoneer виходить на біржу через злиття зі SPAC-компанією. Що це означає?
Розповідає Ігор Ковальов, генеральний менеджер Payoneer в Україні та Білорусі

3 лютого глобальна платіжна платформа Payoneer оголосила про злиття зі SPAC-компанією FTAC Olympus Acquisition Corporation. Таким чином, Payoneer стане публічною компанією, а її вартість зросте до $3,3 млрд. Угода закриється в першому півріччі 2021 року, після чого компанію перейменують в Payoneer Global Inc.
Що таке SPAC?
SPAC розшифровується як Special Purpose Acquisition Company (у перекладі – «компанія з придбання спеціального призначення»). Такі компанії створюються спеціально для виведення непублічного підприємства на біржу. Іншими словами, злиття зі SPAC-компанією – альтернатива тривалій та дорогій процедурі IPO. Цей спосіб почали використовувати ще в 1990-х роках, але найбільшу поширеність він отримав лише в останні кілька років. Піку популярності SPAC досяг у 2020 році – тоді ним скористалися 248 компаній, які залучили понад $83 млрд.

Розберімось, що таке SPAC, і як саме компанії можуть виходити на біржу через процедуру злиття. SPAC-компанія (в нашому випадку це FTAC Olympus Acquisition Corporation) створюється як публічне підприємство з нульовими активами. У такої компанії є лише юридична структура. Вона подає заявку на IPO та шукає інвесторів. Останні купують акції SPAC-компанії за фіксованою ціною – $10 за штуку. Ціна визначена американською Комісією з цінних паперів (SEC). У майбутньому інвестори розраховують заробити гроші на цьому вкладенні.
Далі SPAC шукає приватну компанію, яка хоче вийти на біржу без IPO. Знайти її та провести злиття потрібно протягом 24 місяців. Якщо за два роки SPAC не знаходить таку компанію, вона розпускається, а інвестори отримують свої гроші назад. Вони в будь-якому випадку нічого не втрачають.
Якщо злиття відбувається, приватна компанія стає публічною без дорогого IPO-процесу. Для порівняння – вихід на біржу через SPAC займає до чотирьох місяців, а з IPO може розтягнутися більш ніж на рік. Крім того, для проведення IPO потрібно заплатити інвестбанкірам, оплатити промокампанію – адже акції повинні добре продаватися, плюс заплатити відсотки та комісії. Все це коштує чимало, а зі SPAC цих витрат можна уникнути. Додатковим бонусом для компанії при злитті зі SPAC може стати залучення коштів, які можна вкласти в розвиток.
Як злиття відіб'ється на Payoneer?
Вихід на біржу дозволить Payoneer залучити грошові ресурси, які допоможуть прискорити розвиток нашої платформи, розробляти більше продуктів і покращувати клієнтський сервіс. В рамках угоди про злиття Payoneer залучить $300 млн приватних інвестицій від Wellington Management, Dragoneer Investment Group, Fidelity Management & Research Company LLC, Franklin Templeton та інших компаній.
Усі сервіси Payoneer залишаться незмінними, управляти компанією продовжить наша команда. Фахівці із FTAC Olympus – одні з найбільш досвідчених експертів галузі – стануть нашими довіреними радниками.
Сама SPAC-компанія теж у виграші. Після злиття вона може змінити назву, уже зараз її акції ростуть у ціні, інвестори продають їх і заробляють. Наприклад, після новин про злиття з Payoneer акції FTAC Olympus Acquisition Corporation подорожчали до $15 за штуку – тобто на 50% всього за рік. У майбутньому вони можуть коштувати ще дорожче.
Як тільки угода завершиться, Payoneer стане публічною компанією. Це відкриє нові перспективи для нас і наших клієнтів. Ми обов'язково будемо ділитися всіма актуальними новинами, які можуть бути цікавими нашим користувачам і партнерам.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми запрошуємо вас стати частиною Mind Club. Для цього потрібно оформити підписку за $7 на місяць.
Нам дуже важлива ваша підтримка!
Чому ми впроваджуємо платну підписку?
Справжня якісна та незалежна журналістика потребує багато часу, зусиль та витрат, це дійсно недешево. Але ми віримо в перспективи ділової журналістики в Україні, тому що віримо в перспективу України.
Саме тому ми створюємо можливість платної щомісячної підписки – Mind Club.
Якщо ви читаєте нас, якщо вам подобається та ви цінуєте те, що ми робимо, – пропонуємо вам вступити до спільноти Mind.
Ми плануємо розвивати Mind Club: обсяг матеріалів і доступних сервісів і проектів. Уже сьогодні всі члени клубу:
- Допомагають створювати та розвивати якісну незалежну ділову журналістику. Ми зможемо і надалі розвиватись та підвищувати якість наших матеріалів.
- Отримують вільний від банерної реклами сайт.
- Отримують доступ до «закритих» матеріалів Mind (до щомісячного випуску, в якому ми досліджуємо та аналізуємо, як працюють цілі галузі; до щотижневих аналітичних підсумків).
- Вільний доступ до івентів Mind для підписників та спеціальні умови на інші події Mind.
- Smart Power. Власники бізнесу, що стануть підписниками Mind, отримають доступ до агрегатора системних порушень від аналітиків Mind та партнерів «Cкажи.uа». Якщо у вашого бізнесу виникли проблеми з непорядними чиновниками чи конкурентами – ми проаналізуємо, чи є їхня поведінка системною, і разом зможемо вирішити цю проблему.
- Ми і надалі розвиватимемо Mind та додаватимемо корисні журналістські рубрики і сервіси для вашого бізнесу.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності. Підтримайте нас за 196 грн на місяць.
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: editor@mind.ua.