«Сайгон на стероїдах»: п'ять наслідків падіння Афганістану

«Сайгон на стероїдах»: п'ять наслідків падіння Афганістану

Mind розбирався, як зміниться світ після захоплення Кабула ісламістським рухом «Талібан»

Этот материал также доступен на русском языке
«Сайгон на стероїдах»: п'ять наслідків падіння Афганістану
Джерело: AFP

Стрімким бліцкригом таліби за 10 днів оточили і 15 серпня 2021 року без бою захопили афганську столицю Кабул. Вони оголосили про свою перемогу в 20-річній війні із США та про намір створити на місці «американського Афганістану» свою державу.

Mind зібрав головні висновки експертів про ситуацію в Центрально-Азіатському регіоні, яка різко змінилася.

Афганістан знову стане ісламським еміратом

У неділю, 15 серпня, після захоплення Кабулу представники талібів оголосили про намір відтворити на території Ісламський емірат Афганістан. Так з 1996 до 2001 року називалася частково визнана під їхнім контролем держава. Ісламський емірат Афганістан розпався після військової інтервенції союзних військ на чолі із США, розпочатої у відповідь на теракти 11 вересня 2001 року.

Відновлення емірату зведе нанівець 20-річні зусилля Штатів із побудови в Афганістані демократичної держави. Уряд США витратив $837 млрд на війну проти «Талібану», що почалася в жовтні 2001 року, і потім $145 млрд – на відновлення Афганістану. Близько $83 млрд було виділено на поліцію та армію, вогнева міць якої – зброя, боєприпаси, військова техніка – тепер опинилася в руках талібів.

Президент США Джо Байден стикнеться з кризою довіри

У понеділок, 16 серпня, світ облетіли кадри поспішної та хаотичної евакуації американців із захопленого талібами Кабулу. Західні ЗМІ почали порівнювати ситуацію в Афганістані з подіями 1975 року, коли Штатам довелося евакуювати на вертольотах своїх громадян зі столиці Південного В'єтнаму.

Заступник лідера республіканців у Конгресі США Стівен Скаліс в ефірі телеканалу CBS звинуватив Джо Байдена в провалі зовнішньої політики. Всього місяць тому президент США називав захоплення талібами Афганістану малоймовірним, оскільки на боці афганського режиму стояло 300 000 добре оснащених солдатів проти 75 000 талібів. Однак деморалізована урядова армія відмовилася перешкоджати наступу «Талібану».

«Таке враження, що спецслужби Байдена жахливо неправильно оцінили ситуацію. Або Байдена дуже сильно ввели в оману його власні спецслужби, або ж він свідомо вводив в оману американський народ... Це тривожний сигнал для наших супротивників у світі, які спостерігають за тим, що відбувається. Вони бачать, як легко було захопити райони, про які президент говорив, що цього не станеться. Але це сталося. Це Сайгон президента Байдена», – зробив висновок Стівен Скаліс.

До сусідів Афганістану хлинуть потоки біженців

За оцінкою ООН, 1,4 млн біженців з Афганістану зараз проживають в сусідньому Пакистані та близько 1 млн – в Ірані. У 2021 році ще близько 400 000 афганців покинули свої будинки і стали внутрішніми переселенцями. Імовірно, частина з них, дізнавшись про відновлення режиму талібів, спробує виїхати за межі держави.

Наскільки масштабним буде новий вихід з Афганістану? Як пише Financial Times, це залежатиме від кількості утисків талібами прав людини. Біженців буде багато, якщо новий уряд відновить жорсткий режим релігійного права, який існував 20 років тому, і влаштує криваві розправи над афганцями, що співпрацювали з іноземними «загарбниками».

Гнобленню можуть знову піддати жінок. Під час правління талібів у 1996–2001 роках жінкам не дозволялося відвідувати школу та ходити на роботу, їх зобов'язували приховувати обличчя в громадських місцях, а виходити з дому їм можна було лише в супроводі родича-чоловіка.

Посилення «Талібану» збільшить терористичну загрозу

2001 року причиною американського вторгнення США до Афганістану стала відмова талібів видати Штатам міжнародного злочинця Усаму бен Ладена, підозрюваного в організації терактів на території США. Багато хто з експертів вважають, що «Талібан» знову переховуватиме на своїй території екстремістів, які мають намір завдавати шкоди Штатам або іншим країнам.

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем назвав талібів «середньовічними бандитами», а їхній прихід до влади – «лихом для Афганістану та катастрофою для американського народу».

«Без «Талібану» не було б терактів 9/11. Таліби – це радикальні терористи, це ісламські джихадисти, пов'язані з «Аль-Каїдою». Тепер лише питання часу, коли «Аль-Каїда» знову зросте в Афганістані», – цитує Ліндсі Грема видання Politico.

Як пише арабське видання Al-Arabia, історичні образи на «Талібан», що зростив джихадистів, є і в Росії. У 1996–2001 роках на підконтрольних цьому угрупованню територіях тренувалися загони чеченських сепаратистів. «Ісламський емірат» був єдиним урядом світу, який визнав самопроголошену Ічкерію, і відкрито оголошував «джихад» проти РФ.

Росія та Китай посилять свій вплив у регіоні

Регіональні держави – Китай і Росія – демонструють готовність до співпраці з «Талібаном», бо це допоможе їм видворити США з Центральної Азії та посилити свій вплив у цьому регіоні.

Найбільший інтерес висловив Китай, який пообіцяв влити великі інвестиції в енергетичні та інфраструктурні проєкти в Афганістані, зокрема у будівництво доріг і видобуток рідкоземельних мінералів. Минулого місяця Пекін провів зустріч із лідерами талібів, після якої державні ЗМІ опублікували серію фотографій міністра закордонних справ КНР Ван І поряд з офіційними представниками «Талібану».

«Коли така велика азіатська держава, як Китай, демонструє, що визнає політичну легітимність «Талібану», так відкрито зустрічаючись із ними, це приносить «Талібану» велику дипломатичну перемогу», – зазначає Лінь Мінван, експерт щодо Азії з Шанхайського університету Фудань.

У РФ «Талібан» офіційно вважається забороненою терористичною організацією. Але це не заважає російським дипломатам хвалитися легкістю ведення перемовин із талібами через посольство в Кабулі.

«Якщо порівнювати здатність домовлятися колег і партнерів, то таліби мені давно здалися набагато більш здатними домовлятися, ніж маріонетковий кабульський уряд», – зазначив у понеділок, 16 серпня, в ефірі телеканалу «Росія 24» глава другого департаменту Азії МЗС РФ Замір Кабулов.

Російський дипломат похвалив «Талібан» за  гарантування безпеки посольства РФ у Кабулі й додав, що визнання Москвою уряду талібів  залежатиме від їхніх подальших дій.

Як пише американська CNN, подібними заявами Росія вміло піарить себе. За даними видання, Москва раніше таємно постачала афганським бойовикам зброю, і відносини з ними потеплішали настільки, що тепер російські дипломати можуть хвалитися, що не бояться талібів, на відміну від західних дипломатів, які спішно покидають Кабул.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло