Місце сили: як сформувати безбар’єрне спортивне середовище в Україні

Місце сили: як сформувати безбар’єрне спортивне середовище в Україні

І до чого тут приватні благодійні ініціативи

Этот материал также доступен на русском языке
Місце сили: як сформувати безбар’єрне спортивне середовище в Україні
Фото: Parimatch Foundation

Спорт високих досягнень завжди тримався на таланті й завзятті тих, хто, попри всі труднощі та перепони, все ж обирає шлях професійного спортсмена. Система державної спортивної освіти в Україні, як і в усьому світі, потребує внеску не лише ентузиастів, а й меценатів та соціально відповідального бізнесу.

Право на спорт 

Міжнародні турніри, змагання, спартакіади, реконструкція старих і будівництво нових спортзалів, майданчиків, стадіонів, доріжок – все це величезна інфраструктура, з якою не може впоратися лише місцева влада окремого регіону та держава в цілому. Централізовані багатомільйонні інвестиції в спорт – це шлях колишнього СРСР та, наприклад, сучасного Китаю.

Однак доступ до спорту високих досягнень мають отримувати всі юнаки й дівчата, зокрема з бідних і малозабезпечених родин, а також діти й підлітки з особливими освітніми потребами. Як говорить світовий досвід, найуспішніші та найталановитіші представники міжнародних спортивних ліг – це діти саме з малозабезпечених сімей. Замість коштів вони мають найвищий рівень мотивації: досягати результатів завдяки власним зусиллям.

Місце сили: як сформувати безбар’єрне спортивне середовище в Україні

У розвинених країнах світу це чудово розуміють, тож шукають альтернативні варіанти заохочення талановитих юнаків і дівчат до спорту високих досягнень. Усім добре відома система, яка впроваджується національними асоціаціями університетського спорту в США: щорічне призначення спортивних стипендій як форма фінансової допомоги студентам із малозабезпечених родин.

Про таку стипендію мріють більшість студентів, що готові під час навчання у виші захищати його честь у спортивних змаганнях, а також тисячі абітурієнтів з усього світу, для яких ця стипендія означатиме подвійний щасливий квиток – до навчання в Америці й одночасно до тренувань і змагань найвищої якості. Яким би не був рівень фінансового стану його родини, для кожного американського студента спортивна стипендія коледжу або університету – це відзнака та статус. Вона є свідченням того, що виш так само зацікавлений у цьому студенті, як він – у навчанні в ньому.

Здорова конкуренція в дії. Але й тут є винятки – спортивні стипендії надають практично всі американські коледжі й університети першого дивізіону, окрім університетів славнозвісної Ліги Плюща: останні не призначають фінансової допомоги на основі низьких доходів. 

«Так, я можу!»

Україна має враховувати свій спадок у вигляді сильної тренерської школи, а разом із цим – сучасні умови існування спортивних ліг і федерацій. І з огляду на ці дві константи шукати власний шлях розвитку спорту високих досягнень. У пригоді тут стають благодійні приватні ініціативи, що інвестують у програми, покликані підтримати спортивний розвиток усіх категорій юнаків і дівчат у країні – якими б не були фінансовий стан їхніх родин, їхні особливі освітні потреби та життєві обставини.

Кейс Міжнародного благодійного фонду Parimatch Foundation, заснованого 2019 року, є в цьому плані показовим. Діяльність Фонду спрямована на те, щоб у кожної дитини, незалежно від фізичних особливостей, соціального статусу та інших бар’єрів, був рівний доступ до навчання і занять спортом. Автори цієї ініціативи спираються на три принципи: інвестиції, популяризація, інклюзивність. Наразі Parimatch Foundation втілює чотири комплексні програми: «Так, я можу!», «Спортивний наставник», «Нова фізична культура» та Boost4Best.

Всеукраїнська програма «Так, я можу!» передбачає інклюзивні тренування для дітей з інвалідністю та особливостями ментального розвитку й стипендії для талановитих дітей-спортсменів з інвалідністю. Фонд створив групи для проведення відкритих інклюзивних тренувань з футболу, флорболу, скелелазання, настільного тенісу, греко-римської боротьби та баскетболу в 15 регіонах країни.

Наприкінці вересня відкрите футбольне тренування для вихованців програми провів легендарний воротар української збірної Олександр Шовковський. «Коли бачиш після тренування вдячні дитячі очі, коли діти обіцяють, що обов’язково прийдуть на наступне, це надає сил і впевненості, що все недарма», – говорить футболіст.

Тоді ж програму «Так, я можу!» відкрили в Миколаєві: презентацію провели в спорткомплексі «Надія». Понад 70 дітей з інвалідністю тепер зможуть брати участь у регулярних футбольних тренуваннях у трьох локаціях міста. У найближчих планах Parimatch Foundation – відкрити інклюзивні групи з футболу ще в п’ятьох об’єднаних територіальних громадах Миколаївської області.

Осінній марафон відкритих тренувань, організований Українською асоціацією футболу за підтримки Parimatch Foundation, стартував також на Хмельниччині, у місті Полонне, і на Волині, у місті Шацьк. У такий спосіб Фонд налагоджує співпрацю з місцевими громадами з метою організації регулярних інклюзивних секцій з футболу. 

У жовтні програму «Так, я можу!» запущено в Херсоні: тут на базі загальноосвітньої школи №34 призер вищої ліги чемпіонату України з баскетболу Володимир Назаренко провів відкрите інклюзивне тренування. «Дітям з ментальними особливостями складніше встановлювати контакт і фокусуватися на цілях. Але команда Фонду змогла створити для них комфортне середовище, – розповіла фахівчиня з корекційної освіти Євгенія Пантеліаді. – Діти зрозуміли, що це не щось звичайне та рутинне, а нове, цікаве й корисне».

Фахівці Фонду співпрацюють із професійними психологами та піклуються про те, щоб тренування були суто інклюзивними, а не спеціально для дітей з особливими потребами, адже науково доведено, що контакт зі звичайними дітьми вкрай важливий для них та значно покращує рівень їхньої соціалізації.

За словами директора представництва міжнародного благодійного фонду Parimatch Foundation в Україні Вадима Мисюри, головне завдання таких проєктів – залучити якомога більше дітей з особливими потребами та інвалідністю до спорту й підтримати їх у подальшому професійному становленні й зростанні, допомогти їм швидше та краще адаптуватися у суспільстві. «Ми впевнені, що наш приклад надихне на конкретні дії інших представників соціально відповідального бізнесу та створить умови для впровадження безбар'єрного спортивного простору в Україні», – говорить пан Мисюра.

Уже третій рік поспіль Parimatch Foundation спільно з Національним комітетом спорту інвалідів України нагороджує іменними стипендіями дітей, які професійно займаються спортом і ставлять за мету участь у професійних змаганнях, зокрема паралімпіадах. Наразі 65 дітей отримали фінансову підтримку для розвитку свого спортивного потенціалу. За три роки Фонд інвестував у талановитих юних спортсменів близько 6 млн грн. У результаті вже вісім підопічних Parimatch Foundation приєдналися до національних збірних у плаванні, баскетболі та легкій атлетиці.

«Спортивний наставник»

Ще одна програма благодійного фонду Parimatch Foundation, «Спортивний наставник», також базується передусім на інклюзивності. Головний акцент програми – на тренері, людині, від якої багато в чому залежить, чи полюбить дитина займатися спортом. У Фонді розуміють: діти, які потрапили в складні життєві обставини, потребують особливої ​​уваги. І саме заняття спортом та підтримка наставника можуть позитивно вплинути на розвиток дитини й зробити її повноцінним членом суспільства. Програма допомагає дітям фізично розвиватися, плекати впевненість у собі й отримувати корисні соціальні навички за допомогою спорту, незалежно від їхніх життєвих обставин.

Фахівці Фонду спираються на статистичні дані, які свідчать: діти-сироти, діти з малозабезпечених родин і діти інших соціальних категорій, які опинилися в складних життєвих обставинах, ведуть пасивніший спосіб життя. Вони часто майже не володіють знаннями про основи гігієни, здорове харчування та важливість фізичної активності, водночас можуть бути більш схильними до агресії та асоціальних проявів. Тож надзвичайно важливо, щоб у таких дітей був наставник – людина, яка не лише навчить їх фізичним вправам, а й стане прикладом для наслідування.

У межах цієї програми у Києві працюють дві групи з футболу, у яких займаються 30 юних спортсменів, і група з художньої гімнастики; у Харкові – групи з футболу (15 вихованців) та бойових мистецтв (10 спортсменів). Групи з бойових мистецтв відкрито також у Хмельницькому, Івано-Франківську, Ірпені. Віднедавна тайський бокс опановують 15 спортсменів у Рівному. Самбо й сучасним українським бойовим мистецтвом – хортингом – займаються юнаки та дівчата в Запоріжжі, Одесі, Краматорську, Тернополі, Луцьку. 22 юні спортсмени відвідують секцію з футболу в Ічні на Чернігівщині та 15 – в Угневі Львівської області.

У підсумку станом на вересень 2021 року секціями з різних видів спорту охоплено 165 юнаків і дівчат по всій країні.

Наприкінці вересня олімпійська призерка з художньої гімнастики Анна Різатдінова в межах програми «Спортивний наставник» провела вже другий набір дівчат до своїх тренувальних груп. До них долучилися діти-сироти або позбавлені батьківського піклування, діти з малозабезпечених сімей, діти батьків-одинаків і діти-тимчасово переміщені особи.  

Ініціатори програми «Спортивний наставник» розуміють: для її вихованців важливі не лише фізичні навантаження, а й соціалізація. 16 жовтня юні спортсмени з міста Угнів, які вже понад пів року займаються футболом під наставництвом тренера Віктора Турія, відвідали на «Арені Львів» футбольний матч Львів – Динамо (Київ). Діти отримали купу позитивних емоцій та взяли автографи в гравців ФК «Динамо» Олександра Караваєва й Томаша Кедзіори.

«Арена Львів» ― один із небагатьох стадіонів в Україні, який має спеціально обладнану зону для людей з інвалідністю. Відтепер це зона, забрендована Parimatch Foundation: діти-вихованці програм Фонду «Так, я можу!» і «Спортивний наставник» дивитимуться футбольні матчі саме з неї. Також вихованці програми з дитячих будинків і реабілітаційних центрів відвідували матчі з баскетболу й хокею. Такі відвідування спортивних заходів дисциплінують, мотивують і виховують юнаків та дівчат, впевнені в Parimatch Foundation.

21 жовтня програму «Спортивний наставник» презентували в Рівному: її стартом стало відкрите тренування з бойових мистецтв. 15 хлопців і дівчат, діти-сироти та діти з сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах, опановували основи тайського боксу й кікбоксингу.

Головним ментором програми став спортсмен із 12-річним досвідом, тренер рівненського спортклубу «Праджат» Іван Нечипорук. Відтепер за підтримки Фонду дівчата й хлопці тренуватимуться безкоштовно. У Parimatch Foundation переконані: за допомогою спорту ці діти зможуть розвивати впевненість у собі та тренувати не лише власні фізичні, а й соціальні навички.  

«Нова фізична культура»

За словами президентки Parimatch Foundation Катерини Білоруської, зосередження на розвиткові та спортивній освіті дітей стало амбітною метою Фонду. До реалізації взялися попри розуміння, що її втілення вимагає тривалого часу й послідовного інвестування ресурсів. Це – гра в довгу, яка вимагає системного підходу й терпіння в очікуванні відчутних результатів.

«Однак вірність та актуальність нашого вибору беззаперечна, – впевнена пані Білоруська. – За статистикою, близько 200 млн дітей у всьому світі марнують свій потенціал через відсутність належної підтримки з боку батьків, опікунів і вчителів. Інвестуючи в розвиток дітей, ми зводимо до мінімуму кількість тих, хто інакше міг би опинитися серед уразливих верств населення».

Місце сили: як сформувати безбар’єрне спортивне середовище в Україні

Три комплексні програми Фонду – «Так, я можу!», «Спортивний наставник» і «Нова фізична культура» – розроблені для загальнонаціональних потреб, однак їхньою важливою складовою є укорінення саме в місцевих громадах, де спортивні тренування необхідні юнакам і дівчатам як повітря. Кожна із цих програм розглядає спорт як цінний інструмент для соціалізації дітей, сприяння фізичній активності, розвитку навичок командної роботи та лідерських якостей, а також загального поліпшення їхнього здоров'я.

«Нова фізична культура» – програма, що популяризує фізичне виховання в школах. У 2020 році Parimatch Foundation запустив на порталі Prometheus безкоштовний онлайн-курс, що допомагає вчителям фізичної культури по всій Україні підвищувати кваліфікацію та робити свої заняття більш цікавими. На курсі 11 000 зареєстрованих користувачів, вони проходять 9 теоретичних модулів. Практичні модулі охоплюють такі дисципліни: біг, баскетбол, регбі, чирлідинг, степ-аеробіка, кросфіт, футбол, настільний теніс, флорбол. Кожного місяця кількість охочих підвищити кваліфікацію вчителів зростає в середньому на 200–500 осіб. 60% учасників уже отримали сертифікати про завершення навчання.

Окрім цього, Фонд організував безкоштовні онлайн-конференції на тему «Інновації тіловиховання», у рамках яких більш як 10 000 вчителів слухали виступи чотирьох десятків експертів, зокрема іноземних.

Для підтримки креативних учителів фізичного виховання Фонд два роки поспіль проводить Конкурс проєктів для вчителів-новаторів з фізичної культури. Торік призовий фонд конкурсу становив 500 000 грн, а у жовтні цього року десять його переможців стали учасниками перших Всесвітніх ігор вчителів-2021 у Хорватії.

Катерина Білоруська наголошує: спільні зусилля державних органів, громадських організацій і відповідального бізнесу задля повноцінного спортивного розвитку всіх дітей у країні – це та синергія, що дозволить масштабувати такі програми та впровадити найкращі світові практики. «Розширення географії цих програм дозволить новому поколінню українців зробити наше суспільство більш здоровим, толерантним та безбар’єрним», – впевнена президентка Parimatch Foundation.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло