Організатор ветеранського турніру M13 FIGHTS: «Це – характер, сила, безкомпромісність, лють»
Артем «Грот» – про лігу боїв для військових: продовження братерства, народженого під обстрілами

21 червня на базі ветеранського мотоклубу MEMORIA MMC у Києві відбувся перший відкритий турнір M13 FIGHTS. На ринг вийшли ті, хто знає, що таке справжній бій – військові та ветерани. Десять поєдинків провели у пам'ять про побратимів, які віддали у війні найцінніше – життя.
Засновник та організатор M13 FIGHTS Артем «Грот» – ветеран російсько-української війни, родом із Білорусі. У 2014-2015 рр. воював у складі «Азову», а з 2016 – у Силах спеціальних операцій ЗСУ. 2019 року отримав важке поранення, через яке довелося ампутувати ногу. Попри це він повернувся до ССО, став одним із найкращих інструкторів із підготовки військових спецпризначенців. У 2020 році бере участь у турнірах із джиу-джитсу, де показав неймовірну силу духу та майстерність, адже змагався та перемагав, маючи ампутацію ноги. У Києві заснував проєкт TMS HUB – спортивний простір для реабілітації військових. Уже відкрито філіали у всіх куточках країни на базі клубів бразильського джиу-джитсу. Бачення та досвід ветерана лягли в основу M13 FIGHTS.
- Артеме, турнір відбувся. Шуму наробили чимало. Як самі бійці та побратими сприйняли формат?
- На локації було близько 500 людей. Ми анонсували захід у соцмережах. Хотіли, щоб перший турнір був більш домашнім, для військових колективів і байкерських клубів Києва. Усі, хто був, – військові, цивільні, байкери – відзначили вайб та атмосферу заходу.
На рингу зійшлися хлопці на протезах, після полону, після поранень – і це знайшло відгук у глядачів. Коментаторами були колишній чемпіон світу за версією WBO у легкій вазі Денис Берінчик та речник Міноборони України Дмитро Лазуткін. Долучився й репер Коробок.
- Що ти вкладаєш у цей турнір? У чому його особливість?
- M13 FIGHTS – це один із проєктів мото-клубу MEMORIA MMC. Це – дитина нашого руху. Цінності спільні, тому що за цим стоять одні й ті самі люди. Головна з них – пам’ять про загиблих героїв.
Формат турніру унікальний. у поєдинках зійшлися учасники зі справжнім бойовим досвідом – військовослужбовці, ветерани, спецпризначенці. Ці бої – не просто змагання; це частина братерства, що народжується та гартується у полум'ї війни.

- Як виникла ідея створення M13 FIGHTS?
- Ідея народилася у стінах клабхаусу нашого мото-клубу, під час однієї з нарад. У нас був ресурс людей, можливості і ми могли застосувати наш досвід. Більшість хлопців пов'язані з єдиноборствами, і у нас був відповідний майданчик, тому логічно було створити турнір.
- Складно було все зібрати?
- Я недооцінив обсяг роботи в день турніру. Ми думали, що впораємося швидше, але готувалися до останньої хвилини. В підсумку встигли рівно до початку запланованих боїв. Підготовка такого заходу займає близько півтора місяця щотижневих нарад і постійної роботи великої команди.
- Чи намагалися росіяни якось перешкодити проведенню турніру, можливо, інформаційними атаками чи обстрілами?
- Ні, як на замовлення. Турнір закінчився, гості роз'їхалися, і тільки після цього почалася повітряна тривога, коли на локації залишилися тільки ми.

- Хто вам допоміг у реалізації ініціативи? Чи була підтримка від держави, волонтерів чи ветеранських спільнот?
- У підготовці до турніру були задіяні учасники мото-клубу MEMORIA та наші «supporters» – велике комʼюніті різних людей, яких обʼєднують спільні цінності.
Серед партнерів заходу хочу відзначити Pototskyi Fight Club, як і файт-клуб Octagon, власник якого, Дмитро Єфремов, був головним рефері. І «Спецпідрозділ Тимура» ГУР МО України – бойовий підрозділ спеціального призначення. Для них ми збирали донати, і всі виручені кошти були передані їм. Вони всіляко сприяли проведенню турніру.
- Як відбувався відбір учасників?
- Заявок було близько 100, ми сформували 10 пар. Частина учасників прийшла через онлайн-заявки, частина були ті, хто бився на турнірах до повномасштабної війни. Велика частина бійців була зі спецпідрозділу «Кракен» з Харкова.
Також були військові з різних родів військ, курсанти військової академії. У майбутньому ми хочемо створити лігу боїв саме для військових підрозділів, щоб бійці висувалися від бригад та корпусів. Ми хочемо показувати видовищні бої людей, які пізнали дух війни і можуть перенести це на ринг.

- Чи всі учасники мали спортивний досвід? Або були ті, хто відкрив для себе спорт саме тут?
- Усі були зі спортивним досвідом, але на різному рівні: від професійного до любителів, у яких досвід був 10 років тому. Але важливі емоції, заряд людини та видовищність. Людям цікавий справжній боєць, який не просто демонструє техніку, а пройшов щось у житті і може показати це на рингу.
- Якщо говорити про навички, отримані на фронті, які з них стали у пригоді та допомогли в бою на турнірі?
- Загартований характер людини, яка побувала там, яка ніколи не відступить, буде йти до кінця. Їй важлива перемога і змагальний дух.
- Є учасники, які здивували найбільше?
- Звісно, здивував Антон Калашников, позивний «Тяпа» – хлопець зі спецпідрозділу «Кракен», який звільняв острів Зміїний. У нього складне поранення ноги, але на рингу він гідно бився із суперником, показав величезну волю до перемоги та характер.
Здивував також Лавруха з «Азову», який погодився взяти участь у турнірі через чотири місяці після звільнення з полону, чим показав непереможну силу духу. І його опонент, Олександр Мамонтов із «Дозору», з ампутацією стопи. Він втратив кінцівку під час штурму ворожих позицій, але ніколи не здається, керуючись принципом: «Роби те, що можеш, там, де ти зараз».

Хлопці показали реально крутий бій, який ви зможете переглянути у випусках на YouTube. Ми все зафільмували і зараз працюємо над монтажем.
- Коли чекати запуску YouTube-каналу?
- Я думаю, найближчий випуск буде за два тижні. Хоча не виключаю, що може й трохи пізніше.
- Якби описати кількома словами емоції вечора, які б це були слова?
- Характер, сила, безкомпромісність, лють.
- Крім спортивної складової, яку роль турнір відіграє для психологічної підтримки військових та ветеранів?
- Це майданчик, де підтримують одне одного, обмінюються досвідом та об'єднуються навколо здорового спортивного інтересу. Понад мільйон людей брали участь у бойових діях, і всі вони потребують психологічної допомоги та реабілітації.
M13 FIGHTS – одне з місць, де можна виступити або подивитися бій, підтримати своїх побратимів. Багато людей з ампутаціями та пораненнями підходили до мене, і їм усім турнір приніс задоволення. Ми виділили для них найкращі безкоштовні місця.

- Коли нам чекати наступного M13 FIGHTS? Хто зможе взяти участь?
- M13 FIGHTS плануємо проводити раз на місяць: у липні, серпні, вересні. Наступні турніри будуть у різних форматах. Один закритий та два відкритих. Заявку подати зможе кожен, і кожен отримає фідбек. Ми анонсуватимемо майбутні події в соцмережах – в Instagram та на YouTube.
Ми хочемо зробити акцент на тому, щоб великі підрозділи Сил оборони включилися і виставляли бійців від бригад і корпусів. Це створить змагальний дух між великими підрозділами. І кожен із них – боротиметься за свій імідж. Ми хочемо стати майданчиком, на якому може вирости бренд підрозділу.
- Чи плануєте розширювати географію проведення M13 FIGHTS?
- Обов'язково будемо розширювати. Цим займатимуться чаптери ветеранського мотоклубу MEMORIA MMC, які знаходяться в інших містах. А от де саме – повідомимо в наших соціальних мережах. Тож підписуйтесь, щоб не пропустити!
- Що б ти сказав побратимам, які отримали поранення, бачили в соцмережах інформацію про проведення турніру, і хотіли б подати заявку, але сумніваються?
- Не треба сумніватися. Неважливий ваш рівень, важлива ваша воля до перемоги та ваш характер. Ми – майданчик, який дасть вам можливість показати це людям та розвинути себе, розкрити ваш характер і потенціал.
- Як, з твого досвіду, спорт допомагає у відновленні ветеранів після війни?
- Реабілітація через спорт – це основа відновлення людини після поранення та отриманого бойового досвіду. Спортивні ініціативи рухають реабілітацію. Я також є куратором проекту TMS HUB, який займається реабілітацією військових через спорт на базі бразильського джиу-джитсу. І ми бачимо, що спорт, зокрема M13 FIGHTS, допомагає хлопцям реабілітуватися та долучає їх до суспільства.
M13 FIGHTS – ліга боїв, створена військовими, проводиться між військовими, але контент призначений для всієї України. Я хочу, щоб українці підтримали учасників, які роблять цей проєкт, і військових, які в ньому беруть участь. Потрібно давати їм можливість показувати себе, проявити себе на рингу.

Матеріал рубрики «Точка зору» є відображенням особистої думки автора й може не збігатися з точкою зору редакції Mind. Він не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Ініціатива публікації, як правило, надходить з боку автора.
Редакція не несе відповідальності за достовірність і тлумачення наведеної інформації та виконує винятково роль носія. Матеріали в рубриці «Точка зору» можуть бути опубліковані як на комерційній, так і на безоплатній основі.
Основна вимога – суспільна значущість теми та відкрита публічна позиція автора.