Німеччина рушила вліво: 7 зобов'язань «світлофорної» коаліції

Німеччина рушила вліво: 7 зобов'язань «світлофорної» коаліції

Новий канцлер Олаф Штольц завершить 16-річну «еру Меркель», а також легалізуватиме канабіс, впускатиме мігрантів і відмовлятиметься від вугілля та газу

Этот материал также доступен на русском языке
Німеччина рушила вліво: 7 зобов'язань «світлофорної» коаліції

Три партії, що пройшли в бундестаг, – Соціал-демократична (СДПН), «Союз 90/Зелені» та Вільна демократична (ВДП) – уклали угоду про формування нової правлячої коаліції. Лідери цих політсил запевнили, що Німеччина залишиться європейським «якором стабільності», але пообіцяли «модернізувати» країну.

Коаліцію-«світлофор» створено. Соціал-демократи, «зелені» та вільні демократи затвердили коаліційну угоду і відповідно домовилися про створення уряду. «Тепер ми винесемо цю угоду на голосування в наших партіях і всіма силами добиватимемося, щоб наші партії затвердили її протягом найближчих десяти днів», – оголосив 24 листопада на пресконференції у Берліні 63-річний лідер СДПН Олаф Шольц, який обіймає посаду міністра фінансів і готується стати новим канцлером у першій половині грудня.

Німеччина рушила вліво: 7 зобов'язань «світлофорної» коаліції

Загальні вибори в Німеччині відбулися 26 вересня 2021 року. Нинішня канцлерка Ангела Меркель, яка 16 років очолювала уряд, не брала в них участі, а її партія – Християнсько-демократичний союз – посіла на виборах друге місце з результатом 24% голосів і йде в опозицію.

Соціал-демократи, які набрали 26% голосів і перемогли на виборах до бундестагу, протягом двох місяців домовлялися про створення коаліції із «зеленими» захисниками клімату, які посіли третє місце з 15% голосів, і з ВДП, що відстоює інтереси бізнесу (четверте місце з 11,5% голосів).

У результаті ці три різномастні політсили презентували 177 сторінкову угоду про те, як вони розподілять повноваження в уряді і як змінюватимуть країну наступні чотири роки. Оскільки Німеччина є найбільшою економікою Євросоюзу, зміни в ній вплинуть і на сусідні країни.

Mind пропонує розглянути ключові домовленості червоно-жовто-зеленої коаліції, які здатні задати тренд усій Європі.

Збільшення мінімальної оплати праці до 12 євро на годину

Підвищення мінімальної зарплати з нинішніх 9,6 євро до 12 євро на годину було ключовою передвиборчою обіцянкою Олафа Шольца. За його твердженням, від цього виграють 10 млн громадян, які працюють доглядальницями, касирами, кур'єрами. Важливість цих професій зросла в період пандемії, і, на думку лідера СДПН, економіка стане більш справедливою, якщо підняти мінімальні оклади за рахунок багатих громадян.

«Йдеться про визнання, але воно також має відбиватися на зарплаті. Одних оплесків героям пандемії коронавірусу недостатньо», – заявляв під час своєї виборчої кампанії Олаф Шольц.

Підвищуючи мінімалку, майбутній канцлер обіцяє зберегти стабільні пенсії на рівні щонайменше 48% середньої зарплати, а також не підвищувати податок на доходи та ПДВ.

Зниження 19,2%-ої різниці між заробітками чоловіків і жінок

Учасники нової коаліції в середу пообіцяли підвищити прозорість оплати праці, щоб зменшити ґендерну нерівність. Новий уряд збирається вимагати від роботодавців публікувати різницю між зарплатами чоловіків та жінок і під загрозою штрафів скорочувати її, якщо вона виявиться надто великою.

Сьогодні в Німеччині жінки заробляють на 19,2% менше за чоловіків. Це один із найбільших гендерних розривів у Європі. Найгірші показники тільки в Естонії, Латвії та Австрії. У середньому в Євросоюзі жінки заробляють на 14,1% менше за чоловіків.

Втім, як пише Reuters, роботодавці Німеччини вважають зрівняння зарплат чоловіків і жінок неправильним, називаючи цю ініціативу «бюрократією Брюсселя». У Німеччині багато працевлаштованих жінок, але вони прагнуть працювати за умов часткової зайнятості. Почасти з цієї причини їхня ефективність і зарплата не такі високі, як у чоловіків, які повністю занурюються в професію.

Обов'язкова вакцинація від COVID-19

Олаф Шольц приймає в Ангели Меркель контроль над Німеччиною в розпал коронавірусної кризи. У країні швидко збільшується кількість хворих, тоді як рівень вакцинації населення зупинився на позначці 68%. Це менше, ніж в інших розвинених країнах, і нижче за урядову мету – 75% повністю вакцинованого від COVID населення.

У середу лідерка партії «Зелених» Катрін Герінг-Еккардт висловилася за введення обов'язкової вакцинації від коронавірусу для всіх громадян країни. Олаф Шольц зробив більш обережну заяву про те, що уряд почне змушувати робити щеплення від COVID найуразливіші до інфекції категорії населення з можливим подальшим розширенням переліку цих категорій.

Насамперед влада Німеччини збирається запровадити обов'язкову вакцинацію для військовослужбовців і персоналу будинків для людей похилого віку.

«Коронавірус, на жаль, все ще не переможений. Ситуація серйозна. Вакцинація – наш вихід із пандемії… В установах з догляду за особливо вразливими групами населення ми маємо зробити щеплення обов'язковим. І вивчити можливість розширення цього заходу», – цитує Олафа Шольца news.in-24.com.

Легалізація канабісу

У новій коаліційній угоді прописано, що уряд легалізує канабіс і поліпшить інформування населення про небажані наслідки споживання марихуани, нікотину й алкоголю.

«Ми запроваджуємо контрольовану дистрибуцію канабісу серед дорослого населення в ліцензованих магазинах. Це дозволить контролювати якість продукції», – йдеться в угоді трьох партій, які розраховують підвищити надходження до скарбниці Німеччини завдяки скороченню чорного ринку марихуани та доходів організованої злочинності.

Згідно з дослідженням Дюссельдорфського університету Генріха Гейне, легалізація канабісу приноситиме Німеччині 4,7 млрд євро додаткового прибутку на рік. Однак скептики побоюються, що населення після легалізації менше працюватиме, більше хворітиме й частіше потраплятиме в дорожньо-транспортні пригоди.

Зниження віку виборців з 18 до 16 років

П'ятдесят років тому Німеччина знизила вік виборців з 21 до 18 років.

Партія «Зелених», підтримувана молодим електоратом, наполягла на тому, що сучасні 16- та 17-річні громадяни стали свідомішими, і настав час дати їм право брати участь у голосуваннях і визначати шлях розвитку країни.

Єдиною в Європі країною, яка дозволила голосувати на національних виборах 16- та 17-річним громадянам, є Австрія, яка знизила вік виборців у 2007 році. Дослідження показують, що наймолодші австрійці голосують так само якісно, ​​як і вікові категорії. Але до виборчих дільниць тінейджери дістаються рідше через низьку політичну мотивацію.

Спрощення набуття громадянства

Німеччина – найбажаніше місце для мігрантів. З січня до вересень 2021 року німецька влада прийняла 100 278 прохань про надання притулку від вихідців із Сирії, Іраку, Афганістану та інших проблемних країн. Це на 35,2% більше, ніж за аналогічний період минулого року.

Оскільки працездатні мігранти потрібні для економіки, СДПН, «Зелені» та ВДП домовилися спростити процедуру набуття німецького громадянства. Буде запроваджено бальну імміграційну систему для залучення в країну кваліфікованих іноземних робітників.

Строк натуралізації буде скорочено з восьми до п'яти років, а за гарної інтеграції – до трьох років. Також одержувачам громадянства Німеччини влада дозволить зберегти попереднє неєвропейське громадянство й національності, що в них були.

Курс на відмову від вугілля у 2030 році та кліматичну нейтральність

«Світлофорна» коаліція зобов'язалася трансформувати німецьку економіку, щоб зробити її вуглецево-нейтральною до 2045 року. Уже до 2030 року три партії мають намір закрити в країні всі вугільні електростанції та довести частку відновлюваних джерел енергії до 80% головно завдяки сонячним панелям і вітровим генераторам. Нова влада вважає, що після 2030 року Німеччина зможе зменшувати спалювання природного газу й до 2040 року відмовитися і від цього викопного палива.

«З нашою амбіцією та наполегливістю ми зробимо країну піонером у захисті клімату. Модернізація економіки не буде безкоштовною – ми робитимемо великі інвестиції, щоб Німеччина могла залишатися світовим лідером», – заявив на вчорашній прес-конференції Олаф Штольц.

На досягнення кліматичної нейтральності новий уряд спрямує 3,5% національного ВВП. Буде підвищено податки на емісію CO2 та на авіаперельоти. Також буде простимульовано відмову від використання двигунів внутрішнього згоряння. За задумом нової влади, до 2030 року на дорогах країни має з'явитися щонайменше 15 млн електромобілів.

Презентуючи ці екологічні ініціативи, Олаф Штольц висловив сподівання, що Німеччина винайде передові технології та прискорить їхнє впровадження у всьому світі. Однак не всі впевнені в правильності обраного курсу. Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаель Гроссі висловив думку, що по-справжньому чистими були атомні електростанції, і Німеччина припустилася помилки, вирішивши відмовитися від них 2022 року.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті