Інноваційний міст Україна – Ізраїль: як країни співпрацюють та які вектори розвитку

Інноваційний міст Україна – Ізраїль: як країни співпрацюють та які вектори розвитку

Від медицини та містобудування до сільського господарства і «м’якої жіночої сили»

Інноваційний міст Україна – Ізраїль: як країни співпрацюють та які вектори розвитку
Почесний консул Держави Ізраїль у Західному регіоні України з резиденцією у Львові Олег Вишняков

Четвертий міжнародний Ukrainian Israeli Innovation Summit, присвячений 30-річчю дружби між Україною та Ізраїлем, пройшов в Києві наприкінці 2021 року. Майданчик заходу об’єднав офіційних представників обох держав, менеджерів технологічних та будівельних компаній, медиків та науковців.

Відкрив конференцію привітальною промовою прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. Далі – чотири панельні дискусії, які висвітлювали перспективи українсько-ізраїльських відносин, питання передачі досвіду в медичній галузі та співпраці у сфері будівництва. Між панелями говорили про успішний міжнародний диверсифікований бізнес та технології майбутнього – від читання думок до подолання кліматичної кризи. А також вперше в історії дипломатичних відносин між Україною та Ізраїлем відбулася урочиста церемонія нагородження «Топ-30 творців ізраїльсько-українських змін». Про найцікавіше з саміту –  у матеріалі Mind.

Складові тридцятирічних відносин

Інноваційний міст Україна-Ізраїль: як країни співпрацюють та які вектори розвитку

Україна та Ізраїль наразі перебувають в активній фазі розвитку договірно-правової бази, яка вже містить понад 40 документів. З 2021 року почав працювати договір про вільну торгівлю. На початку 2022-го країни планують розпочати перемовини щодо додаткових пунктів угоди, які стосуватимуться фінпослуг і хай-теку. Наразі фахівці економічних відомств країн розглядають кілька варіантів угоди.

Крім того, ще у 2017 році Україна та Ізраїль підписали міждержавну угоду про офіційне працевлаштування та соціальний захист українських будівельників в Ізраїлі. Наразі це єдина країна, з якою підписаний такий договір. В Ізраїлі триває будівельний бум, а тому щороку до країни приїжджають працювати приблизно тисяча будівельників з України. Завдяки двосторонньому договору між країнами вони працюють офіційно, за чітко прописаним контрактом.

Попри активний розвиток договірної бази, інвестиції Ізраїлю в економіку України становлять відносно невелику частку від загального обсягу іноземних інвестицій – близько $40 млн. Найбільше – 38% – припадає на ІТ-сферу, 19% – на нерухомість, а на торгівлю, виробництво та переробку – 6–8%.

Новим вектором для співпраці, на думку посла України в Ізраїлі Євгена Корнійчука, могла б стати енергетична сфера. «Трендом, на мій погляд, буде розвиток і вивчення енергетики, оскільки Ізраїль, як країна, яка закуповувала нафту і газ багато років, зараз експортує його в арабські країни, зокрема, в Єгипет і Йорданію, добуваючи власний газ на шельфі континентального Середземного моря», – зазначив він.

Ротор української економіки

Інноваційний міст Україна-Ізраїль: як країни співпрацюють та які вектори розвитку

«ІТ-сферу в Україні недарма називають новим локомотивом української економіки», – зауважив Сергій Цівкач, виконавчий директор UkraineInvest, учасник міжнародного Україно-Ізраїльського Інноваційного Саміту. Для порівняння: загалом у 2020 році обсяг експорту ІТ-послуг сягнув $5 млрд, а лише за дев’ять місяців 2021 року – $4,84 млрд млрд.

Сфера приваблива для ізраїльського інвестора передусім через кваліфіковану робочу силу, оскільки Україна посідає перше місце в Європі за кількістю випускників вищих навчальних закладів технічних спеціальностей.

«А в Ізраїлі останні роки гостра нестача ІТ-фахівців», – зауважив Євген Сова, депутат Кнесету Ізраїлю. Крім того, в Україні розвинена ІТ-екосистема: понад 500 аутсорсингових ІТ-компаній та 100 R&D центрів працюють в нашій країні, формуючи регіональні ІТ-кластери. Так, за словами посла Ізраїлю в Україні Міхаеля Бродського, українці та ізраїльтяни близькі ментально, а завдяки спільному минулому часто говорять однією мовою, тому можуть швидко порозумітися, до того ж і мешкають в одному часовому поясі. Тож наразі понад 40% ІТ-сервісів Ізраїль купує саме в Україні.

Медичний менеджмент майбутнього

Інноваційний міст Україна-Ізраїль: як країни співпрацюють та які вектори розвитку

Одними з актуальних напрямів розвитку двостороннього співробітництва у сфері медицини заступник міністра охорони здоров'я України Олексій Яременко назвав медичний туризм і телемедицину.

Головна перешкода для швидкого розвитку туризму в Україні – відсутність законодавчої бази та профільного закону «Про медичний туризм». Тоді як в Ізраїлі такий закон набув чинності ще два роки тому. Країна стала першою у світі, де відносини у сфері медичного туризму регулюються окремим законодавчим актом.

Спікери погодилися, що насамперед співпраця України з Ізраїлем має стосуватися підготовки лікарів. По-перше, в Ізраїлі існують нові технології для більш точної діагностики, через що українці їдуть до Ізраїлю для уточнення діагнозу й подальшого лікування складних хвороб і проведення складних операцій, що можуть стосуватися як онкології, так і трансплантації кісткового мозку. По-друге, коли хворий їде до Ізраїлю як медичний турист, а потім повертається до України, лікарям складно порозумітися, оскільки в них різна доказова база. «Лікуємо те, чого немає, не лікуємо те, що потрібно», – описав загальний стан української медицини засновник клініки LISOD Едуард Майберг.

Натомість ізраїльтяни їдуть до України в пошуку репродуктивних технологій і клітинної терапії. Президент Української асоціації медичного туризму Віолетта Янішевська зауважила, що впровадження інновацій в біотехнології, біолабораторії, клітинні технології, репродукцію – це можливі напрямки для подальшої співпраці двох країн.

Нерухомість двох країн: де чий інтерес

Інноваційний міст Україна-Ізраїль: як країни співпрацюють та які вектори розвитку

«Головне, що треба знати про ринок новобудов в Україні, – він великий і динамічно зростає», – розпочав огляд українського ринку нерухомості співзасновник українського ресурсу «ЛУН» Андрій Міма. Протягом останніх 10 років в Україні в експлуатацію вводиться близько 10 млн квадратних метрів. У 2019 році на ринок вийшли 210 нових живих комплексів, у 2020-му – 330, за результатами 2021 року було заплановано ще 400. Загалом на продаж виставлено понад 1700 забудов. Натомість найголовніша риса, яка характеризує Ізраїль, –  швидке демографічне зростання, що передбачає збільшення попиту на житло, задовольнити який ринку країни вкрай важко, розповів міністр будівництва та житлової політики Зеев Елькін.

Інвестиційна привабливість України для ізраїльських інвесторів пояснюється ціною українського квадратного метра новобудови. Вона вдвічі-втричі нижча, ніж в столицях східної Європи, де метр коштує від $2000 до $4000. Водночас 2021 року зростання ціни в Україні сягнуло 36%, що для ізраїльського інвестора вкрай привабливо.

Останні 14–15 років в Ізраїлі ціни на житло зросло більш ніж на 100%. Відповідно інвестувати в ізраїльське житло наразі менш вигідно. Крім того, атрактивність України обумовлена й зручним місцем розташування – інвестори протягом декількох годин можуть самі прилетіти та проконтролювати хід будівництва.

На противагу цінам на новобудови та географічному розташуванню, другу чашу терезів донизу тягне відсутність страхування інвестиційних ризиків та слабкий захист інвестицій, про що також говорив у своєму інтерв’ю Mind.ua посол Ізраїлю в Україні Міхаель Бродський. Це унеможливлює залучення більшої кількості інвесторів у будівельну сферу, оскільки вони підходять дуже обережно: багато хто боїться, а у багатьох – негативний досвід, здобутий минулими роками. Обсяги інвестицій, зокрема й ізраїльських інвесторів, були б набагато більшими, якби сьогодні була система, яка мінімізує ризики, впевнений генеральний директор та засновник Simple Investment Ігаль Йоффе.

«Навряд чи ми незабаром отримаємо рівень транспарентності цього ринку навіть такий, як в Ізраїлі», –  вдається до прогнозу учасник дискусійної панелі саміту, підприємиць та ексголова НКЦПФР Тимур Хромаєв.

Головними тенденціями, які надалі будуть простежуватися на ринку забудов обох країн, інвестор Микола Негрич вважає перехід зі смарт-квартир на великі, акцент на енергозаощадження та зменшення кількість паркінгів у житлових будинках.

«Топ-30 творців ізраїльсько-українських змін»

Інноваційний міст Україна-Ізраїль: як країни співпрацюють та які вектори розвитку

Ексклюзивно до 30-річчя дипломатичної дружби організаторами саміту була проведена церемонія нагородження тридцяти видатних ізраїльтян та українців, які зробили вагомий внесок у розвиток співробітництва й партнерства між двома країнами. Склад номінантів формувався посольством Ізраїлю в Україні, посольством України в Ізраїлі та оргкомітетом саміту. До того ж кожен охочий з України та Ізраїлю міг номінувати власного кандидата на нагороду, подавши інформацію до Організаційного комітету саміту. Остаточно переможців обирали відповідно до трьох номінацій: дипломатія, громадський діяч та бізнес.

«За 30 років дружби і співпраці між Україною та Ізраїлем ми маємо велику кількість успішно реалізованих проєктів у різних сферах: соціально-економічній, торгівельній, науково-освітній, технологічній, гуманітарній і культурній, – пояснила засновниця саміту, генеральний директор Global Israeli Initiative Альона Новгородська. – Але окремого заходу, який би презентував результати взаємодії та вшановував людей, які своєю щоденною працею укріплюють міжнародні відносини, до цього не було». Повний список нагороджених можна подивитися тут, а Mind розповість лише про одну особу з кожної номінації.

  • У номінації «Дипломатія» серед інших було нагороджено мера Умані Ірину Плетньову.
    Як відомо, кожен хасид вважає своїм обов’язком хоч раз у житті побувати в Умані – на могилі засновника руху, цадика Нахмана. Точна кількість хасидів не піддається обчисленню, проте відомо, що на сьогодні у світі існує 526 хасидських дворів зі своєю синагогою в кожному, і більшість із них розташована в Ізраїлі. Після підписання безвізової угоди між Україною та Ізраїлем у 2010 році до локдауну Умань відвідали близько 100 000 хасидів, а лише у 2021 році – 50 000.  Підготовка міста з населенням у 82 000 осіб до прийняття такої кількості гостей – справа неабияка, потребує безперебійної роботи водопроводу, каналізації, електрики, а організація всього цього насамперед залежить від підтримки мера.
  • У номінації «Громадський діяч» комітет саміту посмертно відзначив кінорежисера Олександра Шлаєна, котрий помер 2004 року в Києві. Правозахисник, один із засновників Міжнародного антифашистського комітету, Олександр Шлаєн став одним з перших українських режисерів, хто зняв документальний фільм про трагедію Бабиного Яру. Ще за радянських часів він досліджував гітлерівський геноцид євреїв у Києві та в 1981 році написав книгу «Бабин Яр», за якою 1991 року зняв однойменний документальний фільм.
  • У номінації «Бізнес» серед бізнесменів дуже різної спеціалізації було відмічено й генерального партнера венчурного фонду SID partners Валерія Красовського. Разом із Sigma Software (де він є співзасновником) Красовський уже два роки поспіль бере участь в організації Міжнародного Україно-Ізраїльського Інноваційного Саміту та робить власний внесок у наведення бізнес-мостів між двома країнами:  допомагає продуктовим компаніям шукати клієнтів, а українським стартапам – інвесторів в Ізраїлі.
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло