Банківська система України, десять днів війни

Банківська система України, десять днів війни

Робочий стан і зростання кредитування

Банківська система України, десять днів війни
Фото: depositphotos.com

На десятий день війни з Росією банківська система України знаходиться в робочому стані і навіть збільшує кредитування в гривні.

Такий висновок можна зробити на підставі місячної звітності, що надали банки до НБУ (є в розпорядженні Mind) щодо руху коштів по основних ринках.

З урахуванням того, що за цей період виведені з ринку дочки російських державних Промінвестанку та Сбєрбанку Росії, їхні активи не враховуються при розгляді балансових даних на поточну дату, тоді як на початок року вони мали свою частку на банківському ринку України.

Головне, що показала поточна військова криза, що банківська система є інституційно керованою і працює в цих ненормальних умовах, коли бойові дії точаться майже по всій території країні.

Із важливих досягнень і рішень регулятора з початку війни слід виділити такі:

  • Розрахункова система електронних платежів працює стабільно.
  • НБУ залишив на довоєнному рівні облікову ставку і
  • Ухвалив рішення щодо підвищення ліквідності банківської системи шляхом зменшення вимог стосовно формування резервів.
  • І навіть послабив обмеження на валютні операції, незважаючи на війну.

З обмеженнями на ліміти з готівкою працюють банкомати, але картками можна безготівково розраховуватися в системних мережах. Про долю державних російських банків було вже сказано. Багато банківських співробітників перейшли на роботу в дистанційному режимі (дякуємо пандемії ковіда, вчасно навчилися). Тому переходимо до об’єктивних даних. 

Динаміка коштів фізичних осіб. Це питання довіри людей до власної банківської системи. Якщо порівнювати поточні дані з початком року, то залишки в гривні навіть збільшилися на 2,8%, причому валютна складова коштів зменшилася в доларі всього на 8,5%, що є не багато з урахуванням кількості біженців, які виїхали за кордон і почали там користувалися своїми заощадженнями у валюті за кордоном.

Характерно, що при загальному зменшенні залишків валютних коштів майже у всіх банків, в Універсалбанку (система monobank) вони суттєво зросли.

Динаміка коштів бізнесу – це оцінка стану й очікувань бізнес-середовища. Залишки в гривні скоротилися на 14% з початку року, у доларі – тільки на 0,4%, у євро – на 6%. Скажемо так – не принципово. Зрозуміло, що в період війни не до довгострокового бізнесу, хоча для торговельних ритейл-мереж «кому війна, …».

У цих умовах, навіть з урахуванням згортання балансів російських державних банків, має місце приросту кредитного портфелю у банках у гривні як на  ринку фізичних осіб (6,7%), так і в корпоративному кредитуванні (3,0%).

Банківська система працює на перемогу й забезпечує обіг грошової крові в економіці.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло