Вибухова санкція: до чого веде відмова США від закупівлі нафти у РФ
Експерти розповіли, наскільки важливою є нафта Росії і чим може обернутися ембарго Штатів

У вівторок, 8 березня, президент США Джо Байден оголосив про «завдання чергового потужного удару по військовій машині путіна». Цим ударом стала повна відмова від імпорту нафти й газу з РФ. На думку аналітиків, Штати намагатимуться змусити європейських союзників запровадити аналогічні санкції проти росії та ризикують розколоти «антипутинську коаліцію».
Скільки російської нафти купували Штати
Росія експортує приблизно 5 млн барелів сирої нафти на день, що становить 5% від глобального споживання, плюс близько 3 млн бар нафтопродуктів, як-от бензин і дизель. Понад 50% цього обсягу поставляється до Європи, близько 20% – до Китаю.
У 2021 році Штати закуповували у РФ у середньому 200 000 бар сирої нафти (4% російського експорту) та 470 000 бар нафтопродуктів (15%) на день. Проте 2022 року ці обсяги суттєво скоротилися на тлі закликів американських політиків з обох партій до відмови від російських енергоресурсів.
«Заборона імпорту нафти з РФ – це необхідний крок, оскільки військова скарбниця владіміра путіна залежить від виторгу, що надходить від продажу енергоресурсів, – коментує ситуацію американський сенатор-республіканець Кевін Крамер. – Нафта – це зброя путіна. Нарешті адміністрація Байдена визнала, що він перетворює енергію на озброєння. Заборона імпорту нафти націлена на те, щоб позбавити Путіна фінансового підживлення для ведення війни зі волелюбним народом України».
Очікування перебоїв у постачанні енергоресурсів із РФ призвели до того, що за 13 днів російсько-української війни нафта марки Brent подорожчала майже на 40% – із $94/бар 23 лютого до $130/бар 8 березня. Котирування наблизилися до абсолютного максимуму $147/бар, встановленого 2008 року. Через цей ціновий зліт приплив нафтових доларів у військову скарбницю Росії збільшився, й ембарго Штатів виявиться неефективним, якщо до нього не приєднаються європейські споживачі російських енергоресурсів.

Тиск на Європу
У 2021 році експорт сирої нафти до Євросоюзу та Великої Британії приніс Росії $104 млрд, і ще $43,4 млрд країна-агресор отримала від продажу газу. Ці цифри вчора опублікувала бельгійська екологічна організація Transport & Environment (T&E), що розкритикувала Європу за те, що вона досі щодня «кладе в кишеню путіну» $285 млн в обмін на постачання «чорного золота».
«Щодня понад чверть мільярда євро ЄС посилає путіну, який розв'язав війну у його власному черевці. Цьому настав час покласти край. Але нам не можна просто переключитися з нафти з Росії на нафту із Саудівської Аравії. Настав час електрифікувати транспорт і кардинально поліпшити його ефективність, щоб скоротити наше споживання нафти», – закликав виконавчий директор T&E Вільям Тодтс.
Європа закуповує в росії близько 25% нафти, що споживається. Найбільшим імпортером є Німеччина, яка витрачає на це 65 млн євро на день і відстоює своє право отримувати енергоресурси з рф. Так, минулого тижня міністр економіки Німеччини, віцеканцлер Роберт Хабек вкотре виступив проти ембарго на російське викопне паливо.
«Нам потрібні ці постачання енергії для збереження стабільних цін та енергетичної безпеки в Німеччині. Ухвалені раніше санкції та війна вже й так сильно вплинули на всі сектори економіки Німеччини, і ми побоюємося великого впливу», – цитує Роберта Хабека німецька Deutsche Welle.
На думку експертів, найбільша економіка Європи боїться, що Москва обрубає їй постачання російського газу, яким Німеччина покриває 60% своїх потреб. У понеділок, 7 березня, про це попередив віцепрем’єр рф Олександр Новак.
«Росія має повне право ухвалити «дзеркальне» рішення і накласти ембарго на прокачування газу через «Північний потік – 1», який завантажений зараз на 100%. Але поки що ми цього рішення не ухвалюємо. Від цього ніхто не виграє. Хоча європейські політики своїми заявами та звинуваченнями на адресу Росії нас до цього підштовхують», – наводить слова Новака tass.ru.

Розлад а антипутінській коаліції
«Введенням нафтового ембарго Байден ризикує розколоти створену проти Путіна західну коаліцію, яка в перші два тижні конфлікту була міцною. Хоча обіцянка Великої Британії відмовитися від російських енергоносіїв до кінця 2022 року означає, що США не поодинці просувають цю заборону, інші європейські країни висловлюють побоювання. Це не дивно, оскільки Євросоюз отримує 40% свого газу та трохи більше ніж чверть своєї нафти з Росії», – пише Guardian.
Цього тижня лідери Нідерландів та Угорщини приєдналися до влади Німеччини у відстоюванні свого права купувати енергоресурси в Росії.
«Нідерланди готові розглядати всі можливі санкції для тиску на росію, але болісна реальність така, що Європа дуже залежить від російської енергії. Якщо ми змусимо європейські компанії припинити імпорт, це призведе до тяжких наслідків», – наводить NL Times слова нідерландського прем'єр-міністра Марка Рютте.
Схожу заяву зробив прем'єр Угорщини Віктор Орбан. За його словами, хоча Будапешт засуджує вторгнення Росії до України, він не дозволить, щоб звичайні угорські сім'ї платили ціну цієї війни. «Поширення санкцій на російський енергетичний сектор буде непропорційно великим тягарем для Угорщини, адже більшість імпорту нафти та природного газу надходить до Угорщини з Росії, а 90% угорських сімей опалюють свої будинки газом», – зазначив Орбан.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].