Енергетична «десятина»: як ЄС планує отримати 140 млрд євро від податку на надприбуток енергокомпаній

Енергетична «десятина»: як ЄС планує отримати 140 млрд євро від податку на надприбуток енергокомпаній

І чи вдасться ця ініціатива

Енергетична «десятина»: як ЄС планує отримати 140 млрд євро від податку на надприбуток енергокомпаній
Фото: depositphotos.com

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн минулого тижня офіційно запропонувала обмежити доходи енергетичних компаній. На які результати такого кроку ЄК можна очікувати, Mind пропонує дізнатися з матеріалу the Guardian. Видання посилається на слова віцепрезидента Європейської комісії Франса Тіммерманса, який заявив, що ці плани є необхідною відповіддю на дефіцит енергопостачання та високі ціни.

Матеріал підготовлений у партнерстві з бюро перекладів «Профпереклад».

Виконавча влада ЄС планує залучити близько 140 млрд євро (121 млрд фунтів стерлінгів), обкладаючи неочікуваними податками на «аномально високі прибутки» енергетичні компанії та перенаправляючи ці надходження домогосподарствам і підприємствам, які борються з високими рахунками.

Оголошуючи про довгоочікувані надзвичайні заходи для подолання зростання цін на електроенергію, представник ЄС, відповідальний за екологічний перехід, Франс Тіммерманс, сказав, що ці плани є необхідною відповіддю на дефіцит енергопостачання та високі ціни.

«Ера дешевого викопного палива закінчилася. І чим швидше ми переходимо до дешевих, чистих і власних відновлюваних джерел енергії, тим швидше ми будемо несприйнятливі до енергетичного шантажу з боку росії», – сказав він.

Що кажуть у ЄС? 

ЄС вимагатиме від виробників викопного палива повернути 33% оподатковуваного надприбутку за 2022 фінансовий рік, що може посилити тиск на Ліз Трасс скасувати своє рішення не продовжувати оподаткування надприбутку для нафтогазових компаній у Великобританії, який встановлений на рівні 25%. Трасс  відмовилася від розширення податку на несподіваний прибуток енергетичних компаній у розмірі 5 млрд фунтів стерлінгів,  який запровадив колишній канцлер Ріші Сунак.

Ще однією ознакою постбрекзіт-розходжень у Великій Британії є те, що новий прем’єр-міністр також не просить споживачів і підприємства скоротити споживання енергії взимку.

Навпаки, комісія хоче, щоб країни – члени ЄС підписали юридично зобов’язаний план щодо скорочення споживання електроенергії на 10% загалом і на 5% у години пік за допомогою кампаній підвищення ефективності та стимулювання.

План відображає вже погоджену добровільну мету скорочення споживання газу на 15% до кінця весни 2023 року. «Зменшення попиту допомагає збалансувати енергетичний ринок, знизити рахунки за електроенергію, скоротити викиди та робить нас несприйнятливими до газових ігор росії. Без скорочення попиту це не спрацює», – сказав Тіммерманс.

Оголошуючи подальші подробиці свого довгострокового енергетичного плану, комісія хоче, щоб нафтогазові компанії сплачували 33% «внеску солідарності» від своїх прибутків, хоча країни – члени ЄС можуть вільно встановлювати вищі збори. Доходи виробників електроенергії з низьким вмістом вуглецю, як-от компанії з виробництва вітряної, сонячної та атомної енергії, будуть обмежені до 180 євро за кіловат-годину, що становить менше половини поточних ринкових цін.

Ці фірми отримали величезний прибуток, оскільки їхні доходи пов’язані з ціною на дорогу нафту та газ. «Обмеження надто великих доходів принесе солідарність енергетичних компаній з аномально високими прибутками з їхніми клієнтами, що зіткнулися з проблемами», – сказав Тіммерманс.

Коли ЄК може ухвалити це рішення? 

Чиновники ЄС розраховують отримати 25 млрд євро завдяки податку для виробників викопного палива, водночас обмеження на низьковуглецеві компанії, як очікується, збільшать до 117 млрд євро. Доходи можуть бути повернені споживачам у вигляді прямих знижок для фінансування ізоляції та інших заходів щодо підвищення ефективності або переходу на низьковуглецеві технології.

Обидва заходи фактично є податками на надприбуток, хоча комісія уникає цього терміну через політичну делікатність. 

Ці плани мають обговорити 27 міністрів блоку енергетики наприкінці місяця, вимагаючи швидкого затвердження закону до зими.

Активісти в Oxfam закликали країни-члени встановити податки на несподіваний прибуток на рівні «щонайменше 50% і до 90%», щоб захистити «звичайних людей від стрімкого зростання рахунків за електроенергію, які цієї зими тільки погіршаться».

Що буде із цінами на енергоносії?

Ціни на газ та електроенергію досягли історичного максимуму з моменту російського вторгнення в Україну, під час якого кремль різко скоротив постачання до Європи.

Раніше президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн назвала російське вторгнення «війною проти нашої економіки», наполягаючи на тому, що Європа переможе президента росії владіміра путіна. Наразі на частку росії припадає лише 9% імпорту газу до ЄС проти 40% до вторгнення.

Однак чиновники ЄС відмовилися від планів обмежити ціну на російський газ після протидії з боку таких країн, як Угорщина та Австрія, які побоювалися скорочення російського імпорту. Інші країни-члени, як-от Польща, стверджували, що обмеження ціни має застосовуватися до всього імпорту газу, водночас кілька країн, які обережно ставляться до втручання на ринок, виступили проти будь-якого обмеження ціни.

Комісар ЄС з енергетики Кадрі Сімсон сказала: «Ми, як і раніше, вважаємо, що обмеження цін на газ, що імпортується з росії трубопроводами, виправдане, але потрібна додаткова робота, щоб оцінити найгірші наслідки [для] деяких держав-членів».

Вона сказала, що комісія також вивчає, як працюватиме обмеження ціни на весь імпорт газу, беручи до уваги «ненадійних постачальників», як-от росія, і «надійних друзів», як-от Норвегія. Опублікований надзвичайний план з електроенергії є лише останнім заходом у спробі ЄС звільнитися від російського викопного палива.

бюро переводов Профпереклад, бюро перекладів Профпереклад

Поки з’ясовувалися остаточні деталі, аналітики американського банку Goldman Sachs прогнозували, що ціна на газ, імовірно, впаде більш ніж удвічі цієї зими, оскільки зусилля країн ЄС уникнути взимку великого дефіциту виявляться ефективними.

Тим часом Міжнародне енергетичне агентство заявило, що видобуток нафти в росії, як очікується, впаде на 1,9 млн барелів на день до лютого, коли набуде чинності повне ембарго ЄС на її експорт сировини та нафтопродуктів. 

Агентство повідомило, що в серпні було видобуто майже 11 млн барелів на день, що трохи нижче рівня до вторгнення в Україну. Прогнозується, що до лютого наступного року цей показник знизиться до 9,5 млн.

МЕА заявило, що рф «пом’якшила втрати» шляхом перенаправлення експорту з країн, які уникали російської нафти, зокрема США та європейських країн, на інші напрямки, як-от Китай, Індія та Туреччина.

Матеріал підготовлений у партнерстві з бюро перекладів «Профпереклад»

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло