Зберігачі чужих життів: де краще тримати речі, коли не живеш в Україні – на персональному складі чи в орендованій квартирі?
І що відбувається з цінами на такі послуги
Знайти в Києві персональний склад для зберігання речей – справа складна. Столичні self storage (персональні склади) заповнені вщент. Користуються високим попитом і «непрофесійні» склади, які розташовані в гаражних кооперативах чи новобудовах. «І це незважаючи на те, що вони не можуть гарантувати збереження речей. Десь немає охорони, десь – опалення тощо», – каже Світлана Биховська.
Вона повернулася до Києва з Європи, щоб оформити необхідні папери та перевезти свої речі з орендованої квартири до складу. «Моя дитина дуже важко переносить повітряну тривогу. Так, Київ – це не Харків, не Маріуполь. Але дитина постійно плаче, з’явилися інші нервові розлади. Зараз нам краще в Європі, але згодом ми повернемося. Тому я хотіла знизити навантаження на сімейний бюджет і перевезти речі з квартири до складу. Це виявилося не так просто», – розповідає Світлана.
У неї багато меблів та габаритної побутової техніки, тому потрібно було орендувати склад великої площі та винайняти для перевезення вантажну машину. «Це мені коштувало б близько 7000 грн та ще оренда складу декілька тисяч. Тому ми з власником квартири знайшли компроміс: я всі свої речі склала в одній кімнаті, а до іншої переїхала моя сестра. Зараз плачу 3500 грн за збереження на місяць, це співставно з орендою складу. А я зекономила на перевезенні», – додає Світлана Биховська.
Тож як зараз організований ринок складських приміщень для приватних осіб у великих містах України, розбирався Mind.
Як змінився ринок персональних складів?
Жінки, які винаймали житло, а зараз виїхали за кордон, – це одна з двох великих груп орендарів self storage. «Друга за масовістю група – бізнес, який закрився, перевозить сюди офісні меблі та техніку», – повідомив керуючий сервісу зберігання речей та вантажів в Одесі «Кладовка» Олег Гаврилиця.
За його словами, раніше подібні складські приміщення користувалися попитом у людей, яким треба було розмістити десь свої «скарби» на час ремонту чи переїзду. Наразі таких клієнтів буквально одиниці – це люди, які розпочали ремонт до війни, але зі зрозумілих усім причин цей процес затягнувся. Практично зникла й «курортна» категорія клієнтів, коли туристи залишали свої валізи та спорядження у персональних камерах зберігання об'ємом 1 куб. м.
Ліна Мохнач, менеджер зі зв’язків з громадськістю столичної компанії «Свій Склад» розповідає, що до війни переважними орендарями за кількістю договорів були фізичні особи, а за обсягом орендованої площі – юридичні особи. Зараз ця ситуація принципово не змінилася, але є нюанси: багато бізнесів перейшли в дистанційний режим (співробітники роз'їхалися по різних країнах), тож підприємці скорочують фізичну присутність, а офіси перевозять на зберігання.
Self storage – це професійні персональні склади. Цей вид складів, розрахований перш за все на міських жителів, являє собою ефективну альтернативу горищу, підвалу чи коморі. Суттєві переваги: підтримується оптимальна температура та вологість, склади оснащені професійними безпековими системами.
«Це дуже перспективний формат, який має великий потенціал у містах України. Для порівняння: в США обсяг такої нерухомості – понад 200 млн кв. м, тобто на кожного американця припадає 0,72 кв. м складів індивідуального зберігання. У Європі ці цифри трохи скромніші – 7,5 млн кв. м – 0,015 кв. м self storage на європейця. В Україні наразі працюють 22 оператора, загалом вони володіють до 80 000 кв. м складських площ», – розповідає директор складів зберігання речей «Хранитель» (Харків, Львів) Микола Наливайко.
Але левову частку на цьому ринку мають непрофесійні склади. Йдеться про гаражі, розташовані в кооперативах, комерційні помешкання у новобудовах, ангари та навіть квартири без ремонту тощо. Але оскільки цей сегмент ринку перебуває в «тіні», ніхто з експертів не береться навіть приблизно оцінити його обсяг.
Як змінюється попит на складські приміщення?
Завантаження self storage залежить від місця розташування. «Наша завантаженість у Харкові знизилася з майже 100%-вої довоєнної до 80%. Наш найбільший актив – переобладнаний бункер площею близько 2000 кв. м, тож ми справді можемо гарантувати збереження речей», – розповідає Наливайко. Значна частка сьогоднішніх клієнтів – люди, які тимчасово залишають місто. Але є й бізнес, який продовжує роботу в Харкові.
У столиці послуга індивідуального зберігання затребувана більше, ніж до 24 лютого. «Якщо до війни з чотирьох наших складів два менших були зайняті повністю, а більші – лише на 75%, то зараз повністю зайняті усі склади», – каже Ліна Мохнач.
За даними компанії, до війни найчастіше орендували бокси по 1–3 кв. м. «Війна змусила багатьох людей полишати свої оселі, тож стали вивозити на склади буквально квартири – меблі й усі речі. Тому площі орендованих фізособами боксів збільшилися. З червня знову зріс попит на невеликі площі», – повідомила Мохнач.
В Одесі змінилася і середня площа, що знімається, і термін оренди. Якщо у спокійний час обирали 6–10 кв. м і було багато цілорічних клієнтів, то зараз найпопулярніший формат – 4 кв. м – беруть на три місяці «з пролонгацією до перемоги».
Компанія Tetrix box має в столиці чотири локації, у Львові – дві. Як повідомили в компанії, середній кейс – це бокс 3–6 кв. м терміном оренди на півроку.
«Війна зробила клієнтів дуже обережними: вони, як і раніше, укладають договори на тривалий термін (1–2 роки), але оплачувати його весь не поспішають, на відміну від довоєнної тенденції», – додає Ліна Мохнач.
Які зараз ціни на зберігання особистих речей?
Більшість опитаних повідомили, що поки не розглядають підвищення тарифів. У «Хранитель» вони складають за ціною від 330 грн/кв. м, у «Кладовка» – від 320 грн/кв. м, у «Свій Склад» середній тариф 240–280 грн/кв. м. У Tetrix box зараз ціни близько 500 грн/кв. м (Київ) та 460 грн/кв. м (Львів), але менеджери вже прораховують можливість підвищення на 5%.
Ціни «поквадратної» оренди гаража чи квартири нижчі на 20–30%. «Це один із наших із підписниками вічних дискусійних питань: вигідніше під склад орендувати бокс чи квартиру. Ми завжди говорили, що вигідніший бокс. Оскільки поняття вигоди, крім безпосередньо оплати за оренду, включає безпекові умови, які у нас на складах включено у вартість: цілодобова охорона, відеоспостереження, постійна фізична присутність персоналу на складі», – пояснює Ліна Мохнач.
Навіть у час війни професійні зберігачі чужих речей не припинили розвиток свого бізнесу. Зокрема, цього року відкриті дві нові локації у Tetrix box. Як повідомили у компанії, були плани щодо розвитку мережі в Харкові, від них не відмовляються. «Хранитель», окрім Харкова та Львова, планує розвиватись у Дніпрі, Запоріжжі, Одесі та Києві. «Свій Склад» цікавиться локаціями на Лівому березі столиці, розглядає пропозиції у Львові, Івано-Франківську, Ужгороді.
«Склади ми розміщуємо на орендованих та перебудованих нами під наші потреби площах. Вартість перебудови складає близько 4000 грн/кв. м. Запуск складу площею 1000 кв. м у приміщенні класу В за відсутності потреби в капітальних будівельних роботах складає 3–4 млн грн», – підсумовує Ліна Мохнач.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].