Французька TotalEnergies виграла конкурс на участь у великому катарському СПГ-проекті. Що це дасть світовому енергоринку?

Французька TotalEnergies виграла конкурс на участь у великому катарському СПГ-проекті. Що це дасть світовому енергоринку?

І до чого тут геополітичні амбіції Китаю

Этот материал также доступен на русском языке
Французька TotalEnergies виграла конкурс на участь у великому катарському СПГ-проекті. Що це дасть світовому енергоринку?
Фото: depositphotos.com

У той час коли через війну путіна проти України російська нафтогазова галузь здає свої позиції на глобальній енергетичній мапі, Катар прискорює реалізацію амбітних планів щодо збільшення виробництва скрапленого природного газу. Мета – перетворитися на безумовного світового лідера з експорту СПГ до 2027 року.

Минулої суботи катарська державна компанія QatarEnergy оголосила першого учасника проекту North Field South (NFS) продуктивністю 16 млн тонн СПГ на рік. Переможцем конкурсу стала французька корпорація TotalEnergies. Вона отримає 9,375% у проекті NFS. QatarEnergy збереже 75%-у частку, акції, що залишилися, отримають інші іноземні партнери.

Що відомо про проект? У липні TotalEnergies виграла 6,25% суміжного флагманського проекту, який реалізує Катар, – North Field East (NFE) потужністю 32 млн тонн СПГ на рік. Крім французів, учасниками NFE катарський уряд вибрав корпорації ExxonMobil, ConocoPhillips (обидві – США), Shell (Великобританія – Нідерланди) та Eni (Італія). Переможців NFS буде оголошено найближчого місяця.

Французька TotalEnergies виграла конкурс на участь у великому катарському СПГ-проекті. Що це дасть світовому енергоринку?

North Field South та North Field East – це частини гігантського Північного нафтогазового родовища в Перській затоці, яке розташоване у територіальних водах Катару та Ірану. В Ірані воно називається Південний Парс. Завдяки розробці його покладів експортні СПГ-потужності Катару до 2027 року перевищать 120 млн тонн на рік.

Перші вантажі СПГ споживачам у Європі та Азії планується відправити у 2027 році.

Хто ще може підключитись до його реалізації? Хоча Китай, Південна Корея та Японія – у списку пріоритетних ринків, компанії цих країн серед партнерів Катару відсутні. Але ситуація може змінитися. «Ми продовжуємо переговори та обговорення можливостей із ринковими гравцями. Це справді відкрита дискусія. Якщо азійські компанії будуть готові до співпраці, ми готові залучити їх до будь-якого етапу реалізації проекту. Насправді ми не маємо обмежень у часі», – заявив Саад аль-Каабі, міністр у справах енергетики Катару, який також очолює QatarEnergy.

До чого тут Китай? Головна інтрига полягає в тому, чи опиниться Китай серед учасників NFS. Такий поворот посилить позиції Пекіна на газовому ринку, який стає центром протистояння найбільших постачальників та споживачів викопних енергоресурсів.

Китай уже має домовленості з російським «газпромом» щодо реалізації трубопровідного проекту «Сила Сибіру – 2». Партнерство з Катаром дозволить Піднебесній чинити тиск на конкуруючих гравців газового ринку, щоби збивати ціни, домагатися собі вигідних умов і, можливо, навіть налаштовувати їх один проти одного.

Як проект вплине на енергоринок? Ситуація неоднозначна, особливо з огляду на те, що полем протистояння основних постачальників трубопровідного газу та СПГ буде не лише Китай, а й Європа. Принаймні так ситуацію бачать у Катарі.

Саад аль-Каабі, відомий своїм впливом у катарському нафтогазовому секторі, із цього приводу каже так: «Не думаю, що Європа зможе повністю відмовитися від постачання з росії газопроводами. Країни ЄС будуть готові повернутися до них, коли закінчиться криза [через війну, яку веде рф в Україні. – Mind]… Посередництво має повернути мир до Європи і, сподіваюся, це дозволить континенту частково відновити постачання російського газу. Інакше уникнути напруги на ринку буде важко».

Gas United. Авторський Telegram-канал Світлани Долінчук:

  • Про реальний газовий бізнес, спираючись на здоровий глузд.
  • Як торгують енергоресурсами під час війни в Україні та світі.
  • Факти, тренди, коментарі. 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло