Поганий мир для Тиграю: як завершують дворічну війну в Ефіопії

Поганий мир для Тиграю: як завершують дворічну війну в Ефіопії

В Африці несподівано зупинився найжорстокіший конфлікт, який забрав понад 400 000 життів

Этот материал также доступен на русском языке
Поганий мир для Тиграю: як завершують дворічну війну в Ефіопії

Влада бунтівного ефіопського регіону Тиграй, яка запевняла населення в потребі та успішності своєї збройної боротьби, раптово погодилася скласти зброю. За день до другої річниці Ефіопської громадянської війни, яка розпочалася 3 листопада 2020 року, Народний фронт визволення Тиграю підписав з урядом Абій Ахмеда «Преторійські угоди» про негайне припинення бойових дій.

За умовами мирної угоди, приблизно 200-тисячна Армія оборони Тигру, створена на початку громадянської війни для «деокупації» свого регіону від військ Ефіопії та Еритреї, має бути роззброєна та демобілізована у 30-денний строк. Уряд Тиграю, обраний у вересні 2020 року, порушуючи федеративні закони Ефіопії, зобов'язаний передати владу «інклюзивній тимчасовій адміністрації», яка керуватиме територією до проведення нових виборів.

Схожий на капітуляцію мирний договір підкреслив, якими безглуздими були жертви війни, пише The Economist. За два роки сотні тисяч людей у ​​Тиграї загинули від бомб, куль, штучно створеного голоду та хвороб.

«Шок, гнів, заперечення, осуд – тиграйці відчувають увесь цей спектр емоцій. Вони мають величезний запит на те, щоб Народний фронт звільнення Тиграя публічно пояснив угоду. Їхні лідери стверджували, що успішно воюють за відновлення конституційного ладу в Ефіопії», – передає слова місцевих жителів The Economist.

«Найгірша у світі гуманітарна катастрофа»

Громадянську війну в Ефіопії залишали без уваги світові ЗМІ. Викликати до неї інтерес намагався голова Всесвітньої організації здоров'я Тедрос Аданом Гебреїсус, на запевнення якого в Тиграї розгортається «найгірша у світі гуманітарна катастрофа». Ефіопія та Еритрея з червня 2021 року блокували цей регіон із 6-мільйонним населенням і повністю обрубали більшості жителів електрику, інтернет, телефонний зв'язок, а також постачання палива, гуманітарної та медичної допомоги.

Поганий мир для Тиграю: як завершують дворічну війну в Ефіопії

Військові експерти називали тактику Ефіопії «осадою в стилі Біафри», проводячи паралелі з Нігерійською громадянською війною 1967–1970 років. Тоді Нігерія домоглася капітуляції самопроголошеної республіки Біафра шляхом її повної блокади та створення штучного голоду, який убив до мільйона дітей. Офіційні представники Ефіопії визнавали, що не пропускають гуманітарні вантажі до Тиграю, а державні ЗМІ попереджали мешканців бунтівного регіону, що їх спіткає «доля Біафри».

Особливу тривогу за життя тиграйців викликала розпочата у фейсбуку скоординована кампанія щодо їх знелюднення, а також риторика ненависті, яка походить, зокрема, від прем'єр-міністра Ефіопії. Абій Ахмед, який до війни обіцяв згладжувати етнічні розбіжності, став називати тиграйців маріонетками ворожих іноземних держав, а також «бур'янами» та «раковою пухлиною». Військові пропагандисти в соцмережах таврують мешканців бунтівного регіону прізвиськом «гієни», подібно до того, як «радіо тисячі пагорбів» у Руанді називало представників народності тутсі перед їх масовим винищенням тарганами.

У середині жовтня, після того, як урядовій армії Ефіопії та загонам тероборони з регіонів Амхара та Афар вдалося перейти в наступ і захопити кілька міст у Тиграї, виникла загроза позасудових розправ над населенням. Тедрос Аданом Гебреїсус оголосив, що у світу залишилося «дуже вузьке вікно для запобігання геноциду», і закликав світову спільноту втрутитися. Ймовірно, зовнішній тиск змусив «Народний фронт звільнення Тиграю» погодитися на болючі поступки й підписати мирну угоду.

Тріумф Абій Ахмеда

Поганий мир для Тиграю: як завершують дворічну війну в Ефіопії
Представники Ефіопії та Тиграю тиснуть руки після підписання мирних угод
Фото: DR

Виступаючи 3 листопада 2022 року перед мітингом своїх прихильників на півдні Ефіопії Абій Ахмед проголосив «перемогу» у війні та радісно повідомив, що «100%» умов, висунутих його стороною, прописані у фінальній угоді про припинення вогню. Один із його найближчих прихильників – християнський проповідник – порівняв цю перемогу з битвою при Адуа, у якій 1896 року ефіопи з усіх куточків країни розгромили італійських загарбників.

Щоб внутрішній конфлікт в Ефіопії не спалахнув знову, лідеру країни необхідно переключити увагу суспільства на зовнішнього ворога, вважають експерти.

«Абій Ахмед має заспокоїти військових і переконати обидві сторони, що всі отримають вигоди від того, що буде після мирної угоди: реконструкції та розвитку. Успішне завершення громадянської війни не вирішує інших проблем, як-от Велика гребля Ефіопського Відродження, проти якої виступають Єгипет та меншою мірою Судан. Ця проблема була засунута в дальній кут через війну, і зараз настав час висунути її на передній план», – коментує ситуацію Міхаел Шуркін (Michael Shurkin), експерт з Африки з аналітичного центру Atlantic Council.

Абій Ахмеда багато критикували за те, що 2019 року він отримав Нобелівську премію миру за відновлення добросусідських відносин Ефіопії з Еритреєю, а вже 2020-го напав разом із Еритреєю на спільного ворога – Народний фронт визволення Тиграю. Військова операція, яку він обіцяв провести за лічені дні, розтягнулася на два роки. За оцінкою нідерландського Гентського університету, через конфлікт понад 2,5 млн людей були змушені покинути свої будинки, від 50 000 до 100 000 осіб було вбито, ще від 150 000 до 200 000 померло через нестачу продуктів і понад 100 000 – через відсутність медичної допомоги.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло