Після Німеччини майно «газпрому» заарештувала Польща. Хто наступний?
У чому особливості націоналізації російських активів у ЄС

Намагання «газпрому» продати своє майно у Німеччині та Польщі лояльним псевдонезалежним партнерам виявилися невдалими. Щоб ухилитися від майбутніх санкцій та зберегти можливість впливати на політичні процеси в Євросоюзі, наступні спроби російська корпорація може здійснити в Угорщині. Цілком вірогідно, що європейський наступ на російські газові позиції в цій країні, якою керує лояльний до режиму кремля Віктор Орбан, може стати вирішальним як для майбутнього європейського газового ринку, так і для майбутнього ринку України.
Mind з’ясував, які для цього є передумови.
Що відбувається з активами «газпрому в Польщі? Міністерство розвитку та технологій Республіки Польща за поданням Агенції Внутрішньої Безпеки ввело режим тимчасового державного управління головним російським активом у польській газотранспортній системи – це польсько-російський газовий консорціум EuRoPol Gaz. Він має виключні права на прокачку закупленого в рф європейцями газу до Польщі та Німеччини польською ділянкою газопроводу Ямал – Європа.
Арешт активів стався одночасно з тимчасовою перемогою рф: російській стороні 21 листопада вдалося виграти апеляцію у польському суді на штраф у 6,2 млрд євро, який був раніше накладений на «газпром» за порушення антимонопольних стандартів.
Якщо Польща в майбутньому зможе виграти вже подану касацію по справі нарахування цього штрафу, складеться вкрай негативна для «газпрому» ситуація. За нею, в умовах нинішнього арешту польських активів, російській монополії доведеться виплачувати його зі свого головного офісу, а не за рахунок російського майна в Польщі.
Раніше, до арешту активів, формувалася інша перспектива – термінової зміни партнерства. Щоб виплатити штраф, «газпром» планував зробити «перелицювання» активів, точніше, продати довіреним особам у ЄС більшість свого майна. Така зміна власників дозволила б знизити ефективність європейського тиску на монополію. Її майном керували б довірені громадяни ЄС чи Швейцарії.
У нинішньому випадку з Польщею такі оборудки провернути не вдалося. Але аналогічна стратегія «перелицювання» іміджу та перекидання російських активів в ЄС на лояльних москві європейців, спостерігається далеко не вперше. І вірогідно її буде продовжено.
Що відбувається з активами «газпрому» в Німеччині? Навесні 2022 року російська монополія з метою тиску на ЄС зненацька відмовилася від своїх майнових прав та планів подальшого розвитку активів швейцарської компанії Gazprom Germania, яка оперувала щонайменше 25% газового ринку Німеччини. Цей актив у москві планувалося перепродати лояльним європейцям, щоб посилити «підгодовування» проросійських сил у ЄС. Перепродажі тоді вдалося запобігти. І Мінекономіки Німеччини 4 квітня заявило, що йому вдалося запобігти можливій купівлі Gazprom Germania двома офшорними компаніями з російським капіталом, Palmary International та Gazprom Export Comparial Business Services LLC.
Як іще російський газовий монополіст ховає своє майно по Європі? Відмічені в Німеччині та Польщі випадки спроб «перелицювання» активів та пошуку лояльних місцевих партнерів не поодинокі. В інших країнах також фіксувалися невдалі спроби перепродати активи «газпрому» до третіх та фіктивно незалежних рук.
Вони робилися ще задовго до початку нападу на Україну у 2014 року. Наприклад, у Туреччині в 2010-ті роки «Газпром Експорт» невдало намагався продати своїм новим псевдонезалежним партнерам контроль над одним із своїх дочірніх підприємств в Туреччині, яке було співзасновником українського ЗАТ «Газтранзит», що оперує газопроводом Тальне – Ананьїв – Ізмаїл. Лояльний перепродаж планувався для того, щоб гальмувати розвиток можливості імпорту газу до України з Румунії та Туреччини.
Завершилися такі спроби для рф тим, що Україна 2021 року всі російські активи в «газтранзиті» націоналізувала. У цьому випадку замість оновлених російських маріонеток акції дочірньої компанії «газпром експорту» в Туреччині придбали не інвестори-маріонетки, а один з реально незалежних турецьких газотрейдерів.
Аналогічні спроби ховати активи за примарою нового партнерства відмічалися і у Литві. В цій країні «газпром» в 2010-ті роки намагався засунути маріонеткових акціонерів у місцеву газорозподільчу монополію Lietuvos dujos. Метою було руками фіктивно незалежних європейців гальмувати роботу Балтійського газопроводу, який прокладається до Латвії та Естонії з LNG-терміналу Independence в Клайпеді. Нині замість Lietuvos dujos розвитком газопроводу займається незалежна AB Amber Grid. Постачальником газу є норвезький газовий гігант Equinor.
Чого чекати далі? З огляду на таку часто невдалу менеджерську практику «газпрому» із приховування активів нормальні власники давно б мали змінити керівництво цієї монополії. Але це не в російському випадку. Отже можна чекати, що спроби перепродажу триватимуть і далі. Очевидно, що на черзі після провалів у Німеччині та Польщі може стати Угорщина.
У цій країні поки що преспокійно працює трубопровідний консорціум «Панрусгаз». Він в рівних долях належить «газпром експорт», угорській MVM зі значною долею держави в капіталі, а також швейцарській Centrex Hungária Zrt., яка входить до орбіти «газпромбанку» та українського газового магната Дмитра Фірташа. За статистикою 2021 року, на Угорщину припадало близько 90% всього імпорту природного газу в Україну. Своєю чергою, більшість імпорту газу до самої Угорщини прямує через Сербію та газопровід «Турецький потік».
З огляду на такі обставини, цілком вірогідно, що європейський наступ на російські газові позиції в Угорщині може стати вирішальним як для майбутнього європейського газового ринку, так і для майбутнього ринку України. Передумови для цього більш ніж очевидні.
1 лютого 2022 року вперше в історії розпочався фізичний імпорт газу з Угорщини в Україну (раніше газотранспортна система могла працювати лише в напрямку з України до Угорщини).
26 травня, через три місяці після початку великої війни росії проти України, Оператор української ГТС домовився з угорським оператором FGSZ про продовження доступу до гарантованих потужностей для імпорту газу з Угорщини в Україну до 31 березня 2023 року.
«Це зберігає для Україні надійний доступ до затребуваного маршруту імпорту газу, адже з початку 2022 року поставки з Угорщини склали 46% імпорту газу до України, а за підсумками 2021 року – понад 81%», – йдеться в повідомленні на офіційному сайті ОГТСУ, датованому кінцем травня.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].