Книжка тижня: «Драми довкола реклами. Як реклама потрапляє в наші голови (і залишається в них)»
Драми довкола наших кишень – що й чому так дивує, надихає і мотивує купувати те, що й близько не треба

Реклама бентежить і захоплює наш мозок: ми часто купуємо те, без чого спокійно прожили б, водночас обмежуючи себе в необхідному. Чому так відбувається? Як дурманяться наші голови та що зрештою впливає на рішення, перетворюючи нас на маріонеток?
Бекграунд. Авторка Еріка Файві – письменниця та редакторка з Канади, Торонто – написала кілька відомих книжок на злободенні теми, як-от реклама і її вплив на дітей та сортування сміття.
Ось одна з точних характеристик цієї книжки з її передмови:
«Ця книжка розповість вам усе про правила рекламного бізнесу – доступно і цікаво. Розвивайте свою медіаграмотність і навчайтеся мислити критично, щоб приймати мудрі рішення».
Навколо реклами відбуваються справжні драми, які професійно тримають усіх, кого рекламі треба, у постійній напруженості.
Але як вони це роблять – про це і йдеться в тоненькій, дотепній та гарно ілюстрованій книжці.
Оригінальна назва: Mad For Ads: How Advertising Gets (And Stays) In Our Heads
Видавництво: «Видавництво Старого Лева», Львів
Наклад: 3000 примірників
Сюжет. Очевидно, що більшість вважає, що нас так просто голими рекламними руками не візьмеш. Мовляв, і не таке бачили. Але реклама – така штука, яка це все давно врахувала й пішла далі. І захопила по дорозі всіх критиків і скептиків, що й оком мигнути не встигли.
До речі, про мигання оком. А чи знаєте ви, що людське обличчя здатне викликати в нас довіру чи недовіру буквально за 33 мілісекунди, тоді як для того, щоб моргнути оком, нам потрібно 100 мілісекунд?
І що людський мозок щоразу змінює свою форму, як тільки ми дізнаємося щось нове. І що уявлення про певний товар ми складаємо за 90 секунд, а це на 60–70% залежить від його кольорів. І що одна людина може пам’ятати близько 10 000 різних запахів, а людське око бачити 7 млн відтінків різних кольорів?
А реклама все це знає і використовує на повну всі 5 чуттів: слух, нюх, зір, смак та дотик, стимулюючи наші емоції, маніпулюючи страхами й довірою.
«Усі ми чогось боїмося – цим процесом опікується «рептильний мозок». Рекламники про це знають і нерідко використовують цей факт для власної вигоди. Певні типи реклами провокують не тільки страх, а також і відчуття безпеки, яке начебто має з’явитися після купівлі продукту», – пояснює книжка.
Реклама як математик: враховує всі спроможності «рептильного мозку», який відповідає за наші базові потреби; лімбічної системи, яка регулює наші емоції, та неокортексу, відповідального за критичне мислення.
І водночас реклама – як танцюрист: їй треба так станцювати пристрасний і захопливий танок із рептильною та лімбічною системою величезної кількості людей, щоб не розбудити їхній неокортекс. Що вона зрештою успішно й робить.
«Згідно з нейромаркетинговими дослідженнями, у 95% ситуацій наше рішення щось придбати приймають «рептильний мозок» і лімбічна система, а до неокортекса справа навіть не доходить», – підтверджує авторка.
Окрім внутрішніх професійних впливів, оперує реклама ще й важливим сучасним інструментом, як-от цифровий слід.
А все починалося колись із викарбування на перших монетах зображень володарів у VI–V ст. до н.е., винайдення друкарського верстату в епоху Середньовіччя та першого білборду 1835 року.
І куди нас далі може завести реклама – ніхто точно не може сказати. Єдине, у чому можна бути чітко переконаними: вона й далі продовжуватиме свою упевнену ходу, «озброївшись» ефективними й сучасними інструментами.
Вам сподобається, якщо: ви хочете дізнатися про світ реклами в легкій і майже ігровій формі, з чималою кількістю ємних і цікавих історій. А ще вона яскраво та креативно ілюстрована й до того ж невелика за обсягом.
Вам не сподобається, якщо: ви хочете читати професійні глибинні дослідження й налаштовані на якісь надто несподівані для себе відкриття. Ця книжка написана популярною мовою і спрямована переважно на цільову аудиторію старшокласників, студентів та тих, хто хоче стисло ознайомитися зі світом реклами.
Головна причина прочитати: зрозуміти, як зрештою працює реклама, що вона знає про нас і як це використовує.
«Якби ви купували все, що вам рекламують, то були б не лише в боргах, а й завалені купою непотрібних товарів. Весь цей непотріб тільки заважав би вам насолоджуватися життям», – пише Еріка Файві.
Загалом книжка залишає післясмак легкості, що, погодьтеся, теж не часто буває.
У тому ж дусі:
Філ Барден «Код зламано, або Наука про те, що змушує купувати»

Автор книжки Філ Барден знається на поведінковій психології споживачів, адже він – один із найвідоміших маркетологів світу й має за плечима солідний бекграунд: роботу в компаніях-гігантах, як-от Unilever, Diageo та T-Mobile.
Він розробив власний маркетинговий підхід і поділився ним у своїй книжці. Суть його в тому, щоб на основі відповідних досліджень спрогнозувати поведінку покупця, його інтереси та вподобання. Автор щедро ділиться також своїми прикладами-напрацюваннями.
Девід Огілві «Про рекламу»

Автор Девід Огілві – батько реклами, її класик і фактично творець, який підняв її на ноги у ХХ столітті й навчив ходити, бігати, літати та завойовувати світ.
Цю книжку називають біблією рекламістів, і займатися, не прочитавши її, рекламою – усе одно що ходити до храму молитися, не знаючи молитви.
У світ реклами автор проводить читачів світом власних історій, дотепно та іронічно розповідаючи про шлях пізнань, напрацювань і вражень. Неймовірно корисна і просто необхідна книжка, аби не почуватися «чайником» у бентежному й мінливому світі реклами.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].