Кінопрем’єри тижня: байопік про справжнього ґанґста-репера «Небезпечний» та українська драма «Памфір»

Кінопрем’єри тижня: байопік про справжнього ґанґста-репера «Небезпечний» та українська драма «Памфір»

Фільми про вибір, який людину змушує робити доля

Кінопрем’єри тижня: байопік про справжнього ґанґста-репера «Небезпечний» та українська драма «Памфір»
Колаж: Володимир Зайончковський, Mind UA.

23 березня 2023 року в українському прокаті з’явилися дві стрічки – новий байопік німецького режисера Фатіха Акіна під назвою «Небезпечний» та нашуміла кримінальна драма Дмитра Сухолиткого-Собчука «Памфір».

Mind розповідає, чому варто побачити обидві кінокартини. 

«Небезпечний»

Кінопрем’єри тижня: байопік про справжнього ґанґста-репера «Небезпечний» та українська драма «Памфір»

Сюжет. В основу стрічки лягла реальна історія життя німецького репера Джівара Хаджабі, більш відомого під творчим псевдонімом Xatar (Хатар, що з курдської означає «небезпечний»). Народившись у Курдистані та мігрувавши у дитинстві до Німеччини, хлопець від безвиході почав займатися продажем наркотиків, через що неодноразово потрапляв до в’язниці. Джівар хоче зав’язати з криміналом та стати музичним продюсером і реп-зіркою. Однак на це теж потрібно дістати гроші, через що доводиться повернутися до злочину востаннє. Та чи вдасться вийти сухим з води та залишитися на коні?

В українському прокаті: з 23 березня 2023 року.

Бекграунд. Німецький режисер турецького походження Фатіх Акін не вперше береться за екранізацію подій, пов’язаних зі злочинністю. Зокрема, його трилер «Золота рукавичка» розповідає історію гамбурзького серійного вбивці 1970-х Фріца Гонка, а драма з Діане Крюгер «На межі» висвітлює проблеми правосуддя та тероризму.

Цього разу Акін вирішив заглибитися в не менш кримінальну, але по-справжньому хвилюючу історію успіху німецького репера Хатара.

Емігрант курдського походження, що посидів у в’язницях за продаж наркотиків та під час одного з термінів ув’язнення записав успішний гіп-гоп альбом, після чого став музичним продюсером – виглядає, як байка, але це правда.

До речі, оригінальна назва стрічки «Rheingold» (нім. «Золото Рейну») – це посилання на однойменну оперу Ріхарда Вагнера, яка є прологом до його музичного циклу «Перстень Нібелунга». За сюжетом, золото Рейну, що охороняється трьома русалками, стало матеріалом для виготовлення персня, володар якого зможе правити світом, відкинувши любов.

Вам сподобається, якщо: ви цінуєте гарно зняті біографічні картини. Фільм насичений не тільки драмою, а й різними історичними фактами та подекуди чорним гумором. До того ж у фільмі порушені проблеми сприйняття європейцями мігрантів з Близького Сходу, труднощів людини, що постає перед важким вибором, та роздумів щодо справжнього покликання.

Вам не сподобається, якщо: вам не до душі кримінальні драми, але стовідсотково фільм таким не є. Це радше історія успіху людини, яка ще з дитинства переживала події, які на неї негативно вплинули, але не змогли остаточно зламати.

Головна причина подивитися: побачити екранізацію реальної історії життя чоловіка, що записав успішний ґанґста-реп альбом, сидячи у в’язниці. Фатіх Акін знайомить глядачів з історією людини, якою пересічні представники суспільства навряд чи колись би зацікавились. Однак режисеру вдається дуже вдало, змістовно та настільки захопливо її подати, що після перегляду виникає бажання дізнатися більше про особистість Хатара.

Оцінка Mind: 8/10 

«Памфір»

Кінопрем’єри тижня: байопік про справжнього ґанґста-репера «Небезпечний» та українська драма «Памфір»

Сюжет. Події стрічки розгортаються у Західній Україні напередодні Маланки, традиційного карнавалу, та розповідають про головного персонажа Леоніда на прізвисько Памфір. Колишній контрабандист, а наразі заробітчанин, чоловік намагається утримувати жінку та сина, яких безмежно любить. Однак через проступок дитини, який спричиняє пожежу місцевої церкви, герой повинен повернутися до свого кримінального минулого, щоб відшкодувати збитки. Але куди це його заведе?

В українському прокаті: з 23 березня 2023 року. 

Бекграунд. «Памфір» – це повнометражний дебют режисера і сценариста Дмитра Сухолиткого-Собчука. Робота над чорновою версією сценарію стрічки почалася ще у 2016 році в рамках сценарної лабораторії Torino Film Lab. З розвитком проєкту сценарій отримав ще дві трансформації, перш ніж набув фінального вигляду.

«Памфір» – це копродукція України, Франції, Польщі, Чилі, Німеччини та Люксембургу. Виробництво компанії Bosonfilm, у співпраці з Les Films D’Ici, Madants, Quijote та у партнерстві з Mainstream pictures, Soilfilms, Wady Media та Moderator. Девелопмент проєкту здійснювався за підтримки Українського культурного фонду. Виробництво фільму підтримали Державне агентство України з питань кіно, Польський Інститут Кіно (PISF), Французький національний центр кіно CNC (Aide aux cínemas du monde), Чернівецька обласна державна адміністрація та міжнародні фонди Visions Sud Est, Hubert Bals Fund та Goteborg Film Fund.

Міжнародна промоція фільму здійснюється за підтримки Українського Інституту, German Films та Goteborg Film Fund.

Світова прем’єра фільму відбулася у програмі «Двотижневик режисерів» 75-го Каннського міжнародного кінофестивалю 21 травня 2022 року.

Міжнародні ЗМІ говорять про фільм як про «унікальний, хоробрий та візуально ефектний; фільм, від якого по спині «пробігають мурашки» та який несхожий на все, що ми бачили в країні раніше».

Стрічка встигла зібрати низку нагород як в Україні (премія «Кіноколо», кінофестиваль «Молодість» та інші), так і за її межами. В Україні картину також промотувала виставка в Українському домі «Памфірова Маланка», де були представлені костюми, створені для фільму.

Французький дистриб’ютор фільму компанія Condor випустила фільм у майже сотні кінотеатрів Франції восени 2022 року.

«Памфір» також продано для прокату в Канаді, Італії, Польщі, Швейцарії, Греції, Індонезії, Словакії та країнах Балтії. Світовий дистриб’ютор стрічки – паризька компанія Indie Sales.

Вам сподобається, якщо: ви любите глибокі стрічки, які також містять у собі певний колорит. «Памфір» – це гарний приклад того, яким має бути сучасне українське жанрове кіно: дике, невихолощене та унікальне за своїм контекстом і розказаною історією.

Вам не сподобається, якщо: кіно про кримінал – це не про вас. Стрічка не буде веселим дозвіллям, яке можна безтурботно переглянути. Це картина, яка прописана з великою кількістю відтінків, у яких людині без досвіду перегляду такого кіно можна легко заплутатись. Тож варто налаштовуватись і ставитись до перегляду виважено.

Головна причина подивитися: оцінити прогрес українського сучасного кіно, а також його підтримати. Повнометражний дебют Дмитра Сухолиткого-Собчука доводить, що український кінематограф рухається у правильному напрямку і має власну неповторну індивідуальність. Цей фільм – коктейль потужного сценарію, місцевого колориту та неймовірно крутої роботи акторів, яка захоплює глядача та робить його повноцінним учасником картини.

Оцінка Mind: 9.5/10 

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло