Акценти тижня: Трамп тримає США в заручниках, рецесії не сталося, G7 vs Китай

Акценти тижня: Трамп тримає США в заручниках, рецесії не сталося, G7 vs Китай

Огляд основних подій минулих семи днів і реакція на них зарубіжної преси

This material is also available in English
Акценти тижня: Трамп тримає США в заручниках, рецесії не сталося, G7 vs Китай
Фото: depositphotos.com, колаж Mind

Mind продовжує цикл публікацій під загальною назвою «Акценти тижня». У ньому ми висвітлюємо головні події, що напередодні сколихнули світове співтовариство та мають відчутний вплив на економіку не лише окремих держав, а й цілих регіонів. Цього разу випуск нашої інформаційної добірки присвячено чуткам про наближення дефолту США та політичним витокам цієї загрози, китайсько-американській «битві» за корисні копалини на тлі саміту G7 і «санкційній дуелі» між Заходом і рф.

В очікуванні дефолту. Республіканці зайняли позицію «чим гірше, тим краще»

Загроза банкрутства США здається все більш невідворотною, і це не може не хвилювати Україну, оскільки може йтися не лише про припинення військової підтримки... Якщо на тижні офіційні особи Білого дому та законодавці-республіканці висловлювали обережний оптимізм щодо угоди про підвищення ліміту запозичень федерального уряду, то наприкінці тижня переговори очевидно зайшли у глухий кут.

Під час пресконференції минулої неділі в Хіросімі президент США Джозеф Байден перейшов на більш жорсткий тон у діалозі з республіканцями, заявивши, що «іншій стороні час відійти від своїх крайніх позицій, оскільки багато з того, що вони вже запропонували, просто, відверто кажучи, неприйнятне». «Республіканцям час визнати, що не існує двопартійної угоди виключно – виключно – на їхніх партійних умовах», – сказав він.

В основі патової ситуації – фундаментальні розбіжності щодо рівнів витрат, пише Wall Street Journal. Республіканці наполягають на більших скороченнях, ніж погодяться демократи. Натомість чиновники адміністрації Байдена розчарувалися в республіканцях, які, за їхніми словами, відмовилися відійти від своєї позиції, згідно з якою будь-яка остаточна угода передбачає скорочення рівня дискреційних видатків на наступний фінансовий рік до рівня 2022 року, а потім обмежити щорічне збільшення.

За їхніми словами, для Білого дому це неприйнятна позиція – демократи сигналізували про відкритість до обмеження витрат, але не до прямого скорочення. Республіканці у свою чергу розчаровані повільною реакцією Білого дому на їхнє прохання сісти за стіл переговорів, зазначивши, що вони закликали до зустрічей із лютого, тоді як офіційні перемовини розпочалися лише на початку травня.

Більшість ЗМІ піддають позицію республіканців гострій критиці. Так, оглядачка The Guardian Джил Філіпович зазначає, що пропозиція республіканців відстоює інтереси тих, хто ухиляється від сплати податків.

«Безсоромність і безрозсудність сьогоднішньої Республіканської партії, здається, не знає меж. Саме тоді, коли стрімко наближається крайній термін підвищення «стелі» держборгу або дефолту, партія продовжує тримати країну в заручниках, кажучи демократам: дайте нам те, що ми хочемо – те, що ми не можемо отримати через нормальні демократичні процеси, або ми зіштовхнемо світову економіку з обриву», – пише вона.

Демократи в конгресі роблять усе можливе, щоб змусити своїх колег-республіканців поводитися раціонально, але з терористами – нагадує The Guardian – важко вести переговори. Республіканці хочуть значних скорочень витрат, але вони хочуть провести ці скорочення через погрози, а не через оновлення законодавства.

Та й скорочення, яких вони вимагають, жахливі: це урізання коштів на такі речі, як дослідження раку, допомога бідним в оренді житла, підтримка шкіл із великою кількістю учнів із низьким рівнем доходу, а також воєнні видатки. Крім того, республіканці намагаються знищити спробу Байдена списати борги за студентськими кредитами, скасувати податкові пільги для відновлюваної та чистої енергетики, збільшивши при цьому залежність від викопного палива, підвищити й без того обтяжливі трудові вимоги для отримання продовольчих талонів і соціальних виплат, а також зменшити ефективність і можливості податкової служби.

Але ця криза як раз демонструє, наскільки небезпечними стали республіканці, окремі витівки яких Джил Філіпович називає «фашизмом». І, оскільки це слово сьогодні асоціюється виключно з росією, саме вона проглядається як сценарист, принаймні, проактивної частини республіканців на чолі з Трампом. Який у травні, коментуючи CNN, чому він змінив позицію, адже сам заявляв, що верхня межа боргу не повинна бути інструментом переговорів, заявив, що тоді він був президентом, а зараз ні.

Тож, по суті, йому байдуже, до чого його дії доведуть США, головне – створити проблему чинній владі. Їх не хвилює, що дефолт, який триватиме понад три місяці, спричинить значну рецесію, внаслідок якої 8 млн людей втратять роботу. Фондовий ринок, на якому власники малого бізнесу зберігають значну суму своїх пенсійних заощаджень і застави, може зазнати краху. Вочевидь, їхні накопичення знаходяться в інших країнах…

Але є і позитивні новини. Рецесії не сталося. Протягом двох років усі, від Доктора Дума до Ілона Маска, попереджали про неминучу рецесію, і все ж індекс Nasdaq 100 цього року зріс на 23% – на відстані витягнутої руки від 52-тижневого максимуму, констатує авторка Bloomberg Джесіка Карл.

Минулого тижня регіональні банки в США насолоджувалися найсильнішим ралі з 2021 року, що додало бичачих настроїв. За оцінками Федерального резервного банку Сан-Франциско, в економіці США все ще існує тонна надлишкових заощаджень – близько $500 млрд. «Якщо стратифікувати заощадження за рівнем доходу, то навіть ті, хто має найнижчий рівень доходу, все ще мають на своїх банківських рахунках значно більше, ніж 2019 року», – цитує вона стенфордського професора, економіста Джонатана Левіна.

Найбільша загроза безпеці світу – Китай. США в пошуках корисних копалин

Важливих новин усі очікували із самміту країн G7 у Хіросимі, але їх обмаль. Масштабні санкції (зокрема, проти «росатома») так і не знайшли консенсусу. Тож минулого тижня санкції проти рф посилили окремо Велика Британія та окремо Сполучені Штати (але, як зазначили останні, у координації з країнами G7 та іншими міжнародними партнерами).

У відповідь росія теж розширила список санкцій на 500 осіб. Як зазначає New York Times, у нього потрапили п’ять ворогів Трампа, котрі не мають жодного відношення до росії: генеральний прокурор штату Нью-Йорк Летиція Джеймс, яка проводила розслідування і подала на нього до суду; державний секретар штату Джорджія Бред Раффенспергер, який відкинув тиск Трампа з метою змінити результати виборів 2020 року; офіцер поліції Капітолію лейтенант Майкл Берд, який застрелив протрампівську учасницю заворушень Ешлі Беббітт 6 січня 2021 року. «Жоден із цих трьох не має нічого спільного з російською політикою, і єдина причина, чому вони потрапили в поле зору Москви, – це те, що пан Трамп публічно напав на них», – наголошує NYT.

Але найважливішою новиною із саміту стало обговорення питання залежності світу від Китаю, який переробляє понад 80% мінеральної сировини. У суботу лідери країн «Великої сімки» підтвердили необхідність управління ризиками, спричиненими вразливими ланцюгами постачання мінеральної сировини, і створення більш стійких джерел.

Сполучені Штати й Австралія оголосили про партнерство з метою обміну інформацією та координації стандартів і інвестицій для створення більш відповідальних і стійких ланцюгів постачання. Японія підписала угоду зі Сполученими Штатами про постачання критично важливих корисних копалин, а Європа перебуває в процесі переговорів щодо укладення подібної угоди. Але, як і Сполучені Штати, ці регіони мають значно більший попит на критично важливі мінерали, як-от літій, кобальт, нікель і графіт для забезпечення власного виробництва – зокрема, виробництва акумуляторів, що набувають актуальності і світлі виконання кліматичних вимог.

Причини дефіциту очевидні, і вони не обмежуються взятими зобов'язаннями «зеленого» переходу. Це, як і в багатьох інших галузях, зокрема оборонній промисловості, – ігнорування російської загрози, відсутність підтримки національного виробника, коли ринки входили в негативний тренд, а також економія завдяки купівлі в росії та Китаю, які демпінгують.

Те саме ми бачимо на ринку збагачення урану, те саме – у сонячній енергетиці. А незабаром це може перекинутися й на вітрову. Про що написав минулого тижня Economist, який переймається тим, що західні виробники вітрових турбін, незважаючи на сприятливу політику, зазнали збитків за результатами минулого року. 

Чотири найбільші західні виробники вітрових турбін – Ge Renewable Energy, Nordex, Siemens Gamesa і Vestas, які забезпечують близько 90% ринку за межами Китаю зазнали 2022 року сукупних чистих збитків у розмірі майже 5 млрд євро, а минулого тижня вони повідомили про ще більші збитки за результатами І кварталу поточного року. Як одні з чинників видання констатує перебої в ланцюгу постачання, нестачу сировини і компонентів, інфляцію, високі процентні ставки і геополітичну напруженість.

Ситуацію може дещо виправити ухвалене у квітні рішення ЄС простити отримання дозволів на будівництво нових ВЕС через зони прискорення розвитку відновлювальної енергетики, до реалізація проєктів будівництва нових ВЕС може скоротитися з трьох років до одного, що, звісно, здешевить проєкти та зробить їх конкурентними. «Європу стримує відсутність конкретних термінів для інвестицій і чітких правил. Без них прогноз для західних виробників турбін залишатиметься непевним», – констатує британське видання.

Газета переймається, аби виробників вітрових турбін не спіткала б та сама доля, що й індустрію сонячних панелей, яка рано втратила лідерство на користь дешевих китайських конкурентів, які отримують державні субсидії. Нараз китайські виробники турбін ростуть швидко та прибутково, констатує Economist. Хоча китайські фірми здебільшого обслуговують свій внутрішній ринок, на якому західним компаніям заборонено конкурувати, вони також придивляються до іноземних клієнтів, особливо в країнах, що входять до китайської ініціативи інфраструктурних проєктів «Один пояс, один шлях». Тож обережність не завадить.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло