«Щоб вилікувати країну». Як психологія допомагає вивчати та змінювати суспільство
Новини компаній

«Щоб вилікувати країну». Як психологія допомагає вивчати та змінювати суспільство

Ректор KSE Тимофій Брік пояснює чому потреба в психологах зростатиме

«Щоб вилікувати країну». Як психологія допомагає вивчати та змінювати суспільство
Тимофій Брік, ректор KSE та PhD з соціології

Хто такі психологи? В Україні більшість думає, що це в першу чергу терапевти. А ще психологом можна стати після декількох курсів чи онлайн лекцій. Насправді це не так.

Психологія це надзвичайно цікава і складна наука про людську поведінку, про когнітивні процеси, про людські групи та маси. Ректор KSE Тимофій Брік розповідає, чим насправді займаються випускники-психологи Київської школи економіки та чому потреба в них тільки зростатиме зараз в суспільстві.

Цікаві факти про автора:

  • У 34 роки став наймолодшим ректором в Україні.
  • Отримав PhD з соціології в Мадридському університеті імені Карлоса III.
  • Отримав нагороду «Кращий молодий соціолог України 2018 року».
  • Публікувався в топових наукових журналах з психології: Group Processes & Intergroup Relations, Social Psychological and Personality Science, Nature Human Behaviour.
  • Робив дослідження та викладав в університетах NYU та Northwestern.

Якщо ви не готуєте класичних «лікарів душ», то кого ж тоді?

Психологія це дуже широка дисципліна. Випускники самі вирішують ким їм стати. Хтось буде розвиватись як терапевт, а хтось як аналітик великих даних. Хтось буде працювати в медичній психології, а хтось буде працювати маркетологом чи AB тестувальником в корпораціях. Важливо, що всі студенти вчаться критичному мисленню, роблять справжні дослідження (збирають дані, аналізують їх), багато пишуть і презентують, вивчають мови програмування і сучасні складні теорії. Студенти вивчають що таке тип особистості, групова ідентичність, як відрізнити вплив генетики від культури і виховання на людську поведінку, і що взагалі являє собою така штука як вимірювання. Ці речі неможливо глибоко та якісно засвоїти на коротких курсах чи в тік-тоці.

Якщо на бакалавраті з «Психології» буде чотири роки, щоб вивчити багато фундаментальних і прикладних питань, то магістратура з «Соціальної психології» має сильний дослідницький компонент і вона буде саме про соціальну психологію.

Програми міждисциплінарні, бо у нас в університеті є багато інших програм з економіки, публічного врядування, права та ІТ. Тобто студенти зможуть слухати курси своїх “сусідів”, наприклад, про те як робити опитування, бути менеджером чи писати код.

Коли я навчався на магістратурі в Утрехті, я – соціолог – навчався разом з психологами, математиками, економістами. Ми підсилювали один одного і змогли стати сильнішими аналітиками.

Що цікавого та корисного роблять аналітики-психологи?

Психологи можуть пояснити як голосують виборці, чому люди споживають певні товари, чому одні колективи продуктивніші за інші.

Наведу три приклади з наших останніх публікацій.

  • В наших дослідженнях ми показали, що на бажання вакцинуватись під час пандемії сильно впливав індекс “християнського націоналізму”. Люди, які є одночасно дуже релігійними й дуже націоналістичними хочуть вакцинуватись з меншою ймовірністю.
  • В інших дослідженнях ми намагались встановити, чи дійсно віра в конспірологію впливає на  “ризиковану поведінку” під час пандемії (наприклад, ходити на концерти). Виявилось, що цей вплив не прямий, а опосередкований. Віра в конспірологічні теорії підсилює  відчуття “завищеного оптимізму”. Люди думають, що саме їх лихо не торкнеться. А вже це відчуття впливає на ризиковану поведінку.
  • Також ми провели дослідження думок українців щодо можливості пробачити росіянам за їхні злочини (дані збирали до великої війни і стосувались війни 2014 року). Виявилось, що на це сильно впливало відчуття “вони нас не розуміють”. Це відчуття зменшує ймовірність пробачити росіянам.

Це три дуже різні дослідження, але вони всі спираються на дані, складний статистичний апарат і вони стосуються дуже цікавих і  трагічних речей: релігія, теорії змов, ставлення до інших під час війни. Психологи працюють саме з такими глибокими, складними й дуже цікавими питаннями. Вони намагаються зрозуміти першопричину людської та групової поведінки. Більшість студентів в Україні навіть не усвідомлюють, що такі питання можна ставити й досліджувати. Вища освіта потрібна саме для цього – щоб розширювати кругозір, вміти ставити глибокі питання та досліджувати їх.

Цікавий факт. Психологи часто бували новаторами, на чиїх плечах стоїть сучасна статистика та аналіз даних. Психологи стояли у витоків сучасного кореляційного аналізу, факторного аналізу, психометрії й навіть глибинного навчання. Адже вони намагались виміряти речі, які напряму побачити та виміряти неможливо. Наприклад, що таке особистість чи інтелект? Як їх виміряти? Психологи вигадали спеціальні шкали, щоб робити “непрямі” вимірювання і знаходити “невидимі” речі. Зараз ці технології використовують експерти, які працюють з алгоритмами машинного навчання і тим що прийнято називати “штучний інтелект”.

Тож випускники будуть мати роботу і в ІТ, і в бізнесі, і в науці, і в політичному консалтингу.

Де випускнику KSE застосувати свої знання та навички?

Якщо думати про психологію як бізнес, то зараз в Україні унікальна ситуація. Це найбільший ринок, на який можна заходити. Цей ринок це мільйони українців, які є травмовані війною і кожному потрібна допомога. Кожна фірма, кожен бізнес мають думати про ментальне здоров'я своїх співробітників. Кожна освітня установа має мати психолога. Кожен HR має пам'ятати про те, що у них на роботі може бути ветеран чи людина, яка пережила окупацію чи насилля. У нас величезний запит на психологів і в Україні це буде дуже затребувана професія.

Не всі випускники будуть допомагати людям напряму як терапевти. Деякі будуть працювати на державу, НГО чи бізнес-аналітиками. Вони теж будуть мати багато роботи і зможуть заробляти великі гроші, якщо будуть грамотно аналізувати людську поведінку та консультувати з приводу комунікацій та взаємодії з людьми (з клієнтами, споживачами чи з електоратом). Розуміючи потребу в цих спеціалістах в Україні, цього року ми запустили грантові програми на безкоштовне навчання в KSE, щоб студенти залишалися й поверталися додому, вчилися й потім працювали тут.

Саме тому важливо навчатись на справжній програмі з психології, випускники якої будуть готові до такої складної роботи – працювати з травмами українського суспільства.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло