Затишшя чи «гойдалки»: що буде з курсом валют в Україні восени
І наскільки сильно позначиться на ньому припинення «зернової угоди»
Після майже двомісячного застою курс гривні вийшов із бокового руху. У період із 24 до 28 липня готівковий курс продажу з 37,34 грн/$ зріс до 37,8 грн/$, курс купівлі – з 36,73 грн/$ до 37,1 грн/$ відповідно. У наступні кілька днів відбулося незначне зміцнення до діапазону 37–37,6 грн/$. Але готівковий курс до колишнього коридору 36,7–37,3 грн/$ поки що так і не повернувся.
Коливання гривні пов'язане з кількома подіями. Це фактичне припинення дії Чорноморської зернової ініціативи («зернового коридору»), зниження облікової ставки та побоювання НБУ, що з міжнародною фінансовою допомогою можуть виникнути перебої. Окрім того, відбувається зміцнення долара на світовому ринку.
І хоча експерти вважають, що наразі підстав для серйозних курсових коливань немає, затишшя на валютному ринку, схоже, добігло кінця. Який курс валют буде актуальним в Україні в найближчі два-три місяці, розбирався Mind.
Ви можете подивитись відео-версію матеріалу вкінці тексту.
Що відбувалося з валютним ринком у червні-липні?
Готівковий ринок. Протягом перших двох місяців літа гривня продовжувала зміцнюватись. У квітні середньозважений готівковий курс становив 37,87 грн/$, у травні – 37,59 грн/$, у червні – 37,24 грн/$, у липні – близько 37,18 грн/$.
Готівковий сегмент підживлювався завдяки продажу валюти фізособами. У тому числі пропозицію забезпечували вкладники, які отримували на руки долари та євро з конвертаційних валютних депозитів.
НБУ таки зміг збити попит населення на валюту за допомогою гривневих депозитів. Банки з початку року відчутно підняли ставки за вкладами до 18–20%. Така прибутковість на тлі уповільнення темпів інфляції («свіжий» прогноз – зростання споживчих цін до 11% у 2023 році) стала досить вигідною пропозицією. У результаті обсяг депозитів фізосіб зростає вже п'ять місяців поспіль, що у свою чергу дозволяє зняти тиск із готівкового ринку.
Обсяг депозитів фізосіб у національній валюті в банках, млрд грн
Період 2023 року | Обсяг депозитів |
Січень | 580,4 |
Лютий | 586,1 |
Березень | 589,1 |
Квітень | 596,4 |
Травень | 607,5 |
Червень | 634,7 |
Джерело: дані НБУ (станом на кінець зазначеного місяця)
У результаті в червні ринок операцій фізосіб із купівлі-продажу валюти вперше за рік досяг балансу: позитивне сальдо становило $0,02 млрд. При цьому попит на готівкову валюту лише на $180 млн перевищив пропозицію.

Міжбанківський ринок. На безготівковому (міжбанківському) ринку теж панував спокій. З одного боку курс операцій юридичних осіб жорстко прив'язаний до офіційного (його рівень, нагадаємо, 36,6 грн/$), тому сильні коливання виключені. З іншого боку, стабільні надходження валютної виручки (зокрема, завдяки знов-таки «зерновій угоді») забезпечували пропозицію валюти.
До того ж активність на міжбанку знизилася: у березні обсяг безготівкових операцій становив $12,8 млрд, у червні – $8,8 млрд, у липні приблизно $9 млрд.
На додачу до всього Нацбанк закриває потреби у валюті за допомогою інтервенцій. НБУ витрачав на інтервенції і в червні, і в липні в середньому $430–450 млн на тиждень. У січні, для порівняння, Нацбанк «зливав» до $700 млн щотижня.
Обсяг інтервенцій НБУ у червні – липні
Період | Сума інтервенцій, млн $ |
05.06-09.06.23 | 292.69 |
12.06-16.06.23 | 446.76 |
19.06-23.06.23 | 435.82 |
26.06-30.06.23 | 532.97 |
03.07-07.07.23 | 478.51 |
10.07-14.07.23 | 401.58 |
17.07-21.07.23 | 594.66 |
24.07-28.07.23 | 350.47 |
Джерело: дані НБУ
Загальний обсяг інтервенцій у червні становив $1,85 млрд, у липні був трохи більше – $1,95 млрд. З початку року, за січень – липень, НБУ загалом продав на міжбанку понад $14 млрд.

Чому трапилися коливання на валютному ринку? Курсовий сплеск наприкінці липня – на початку серпня пов'язаний зі збігом кількох чинників.
Ще 18 липня припинила свою дію «зернова угода». На короткій дистанції це на ринок жодним чином не вплинуло, але додало нервозності. За оцінками Українського інституту політики (УІП), за 10 місяців дії Зернової ініціативи Україна отримала близько $13,5 млрд, тобто $1,3–1,4 млрд щомісяця в середньому. Навіть з урахуванням витрат експортерів і втрат від простою суден у портах, потенційно міжбанк відтепер може не дорахуватися понад $0,5 млрд на місяць.
Так, це не фатально. До того ж аграрії шукають альтернативні шляхи постачання продукції. Але навантаження на Нацбанк щодо інтервенцій, найімовірніше, зросте вже в серпні.
Другий чинник – рішення НБУ щодо зниження облікової ставки на 3 в. п. – до 22%. Цей крок став логічним продовженням руху в бік вільного (плаваючого) валютного курсу. Хоча фактично Нацбанк усе ще продовжує диктувати умови на ринку й регулювати курс вручну.
Також ситуативним чинником стало припинення роботи великої мережі обміну валют. Як повідомив Mind один із представників банківського ринку, це була велика «сіра» мережа, яка проводила, зокрема, операції з криптовалютою. Через цю подію на ринку утворився тимчасовий дефіцит валюти, який призвів до сплеску попиту на неї.
До того ж відбулося зміцнення долара на світовому ринку. Індекс USD (DXY), який демонструє його силу щодо інших валют, із середини липня до початку серпня зріс на 2,7% – до 102,4 пункту. Цьому сприяли дані про зростання ВВП США у ІІ кварталі, яке збільшилося на 2,4% (рік до року), що перевищило очікування аналітиків, які прогнозували зростання на 1,8%.

Втім вплив світових рухів на український ринок навряд чи значний. «До того ж у валютній структурі розрахунків України частка долара становить 67% у надходженнях та 54% у виплатах. Відповідно зміцнення долара, навпаки, має сприяти зміцненню гривні до євро та інших валют», – коментує економіст Ukraine Economic Outlook Григорій Кукуруза.
Як поводитиметься валютний ринок восени? На найближчі два-три місяці можна розглядати два сценарії.
Сценарій №1: повернення до колишнього діапазону 36,7–37,3 грн/$. На думку експертів, запас міцності на валютному ринку ще не вичерпано. «Для глобальних (курсових) змін наразі немає жодних передумов», – вважає Тарас Лісовий, начальник департаменту казначейства банку «Глобус». На його думку, принаймні до кінця літа на валютному ринку спостерігатиметься період затишшя, курсові коливання можливі лише в діапазоні 37–38 грн/$.
Попри те що Нацбанк анонсував поетапний перехід до плаваючого валютного курсу, навряд чи ця подія очікується у ІІІ кварталі. Та й не факт, що це взагалі відбудеться 2023 року.
«Ми не бачимо передумов для зміни режиму курсоутворення до кінця 2023 року й повернення до плаваючого курсу з корекцією до 39,6–41,4 грн/$. Зважаючи на поточні пріоритети Національного банку, основні зусилля регулятора нині спрямовані на розширення кредитування банками. Тоді як скасування обмежень на рух капіталу відійшли на другий план», – пояснює Григорій Кукуруза.
Схожої думки дотримується Національний банк. У коментарі до рішення НБУ щодо зниження облікової ставки сказано, що це рішення було ухвалено на тлі стрімкого скорочення темпів інфляції та «стійкої ситуації на валютному ринку». Крім цього, економіка адаптується до військових реалій швидше, ніж очікувалося. У 2023 році зростання ВВП, за оцінками НБУ, може становити 2,9%,
Голова Нацбанку Андрій Пишний вважає, що сприятливо на курсову стабільність вплинуло зростання привабливості гривневих інструментів. «Підвищення вимог до обов'язкового резервування та зміна операційного дизайну монетарної політики сприяли суттєвому зростанню банківських ставок за строковими депозитами та зміцненню готівкового курсу гривні», – заявив він.
Пишний пообіцяв, що НБУ й надалі забезпечуватиме стійкість валютного ринку та достатній рівень привабливості гривневих активів, і нагадав, що в Нацбанку для цього вистачає ресурсів. Зокрема, обсяг резервів у липні сягнув $39 млрд.
Сценарій №2: курсові гойдалки та вихід за кордон 38 грн/$. Для стабільності на валютному ринку все ж таки є деякі загрози.
Головний ризик – затягування бойових дій. Новий прогноз НБУ передбачає згортання активної фази війни до середини 2024 року. Але це швидше оптимістичний прогноз. На думку Пишного, військова ескалація спричинить погіршення курсових та інфляційних очікувань.
Побоюється Нацбанк скорочення обсягів міжнародної допомоги та перебоїв у її надходженні. За даними НБУ, з початку року (з січня до липня) Україна отримала від закордонних партнерів близько $27 млрд. Загалом за 2023 рік нам обіцяли перерахувати $42 млрд. А отже, залишилося ще десь $15 млрд.
Серед інших загроз регулятор бачить виникнення дефіциту електроенергії восени та взимку, що може призвести до зупинення виробництв та уповільнення економічної активності; а також проблеми з експортом агропродукції.
Говорячи більш простими словами, затягування бойових дій разом із скороченням міжнародної допомоги та падінням бізнес-активності внаслідок енергодефіциту можуть спричинити дестабілізацію валютного ринку. До речі, у вересні Україна має виплатити майже $1,4 млрд за зовнішніми боргами, що також створить тиск на валютний ринок.
«Якщо такі показники, як валютні інтервенції, агроекспорт і зовнішня допомога почнуть стрімко погіршуватися в серпні, можливо, НБУ перегляне курс. Хоча раніше за IV квартал це навряд чи можливо. У разі зростання негативу, готівковий ринок реагуватиме зростанням курсу в зону 40–41 грн/$», – прогнозує економіст Андрій Шевчишин.
Втім з огляду на накопичений запас резервів у Нацбанку різка девальвація бачиться малоймовірною. До того ж аграрії можуть без морського коридору збільшити експорт десь на 30%. За даними Української зернової асоціації, через порти Дунаю зараз щомісяця проходить до 2 млн тонн зернових, але є потенціал для експорту до 3 млн тонн на місяць. Сумарно із залізничним та автомобільним транспортом експорт може досягати 5 млн тонн щомісяця.
Тож у найближчі два-три місяці ймовірність коливань на валютному ринку зберігається. Але перспектива відходу курсу далеко за кордон 38 грн/$ – мінімальна.
💵 Що буде з курсом валют в Україні восени? Наприкінці липня – на початку серпня на валютному ринку відбувся курсовий сплеск. Коливання гривні пов’язане одразу з кількома подіями. Це фактичне припинення дії Чорноморської зернової ініціативи («зернового коридору»), зниження облікової ставки та побоювання НБУ, що з міжнародною фінансовою допомогою можуть виникнути перебої. До того ж відбулося зміцнення долара на світовому ринку. І хоча експерти вважають, що наразі підстав для серйозних курсових коливань немає, затишшя на валютному ринку, схоже, добігло кінця. Який курс валют буде актуальним в Україні в найближчі два-три місяці, дізнайся з відео Майнд. Детальний прогноз щодо того, як поводитиметься валютний ринок восени, читай в матеріалі: https://mind.ua/publications/20260752-zatishshya-chi-gojdalki-shcho-bude-z-kursom-valyut-v-ukrayini-voseni?utm_source=facebook&utm_medium=main&utm_campaign=zatishshya-chi-gojdalki-shcho-bude-z-kursom-valyut-v-ukrayini-voseni
Опубліковано Mind. UA Середа, 9 серпня 2023 р.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].