З 1 жовтня повертаються штрафи за відсутність РРО: ДПС знову карає підприємців, які продають товари повз касу
Mind Explains

З 1 жовтня повертаються штрафи за відсутність РРО: ДПС знову карає підприємців, які продають товари повз касу

І хто може, як і раніше, працювати без касового апарату

Этот материал также доступен на русском языке
З 1 жовтня повертаються штрафи за відсутність РРО: ДПС знову карає підприємців, які продають товари повз касу
Фото: depositphotos.com

Закон №3219-IX, який набув чинності 1 серпня, передбачає повернення не лише податкових перевірок, а й штрафів за порушення податкового законодавства. В окремому блоці йдеться про застосування штрафних санкцій до підприємців і компаній, які, згідно із законодавством, є користувачами реєстраторів розрахункових операцій (РРО).

З 1 жовтня штрафуватимуть усіх, хто має використовувати касові апарати, але не робить цього.

«З 1 жовтня 2023 року відновлюється повна відповідальність за порушення у сфері застосування РРО, крім відповідальності на тимчасово окупованих територіях, територіях активних і можливих бойових дій», – попередив голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев та уточнив, що суми штрафів будуть «великими».

Mind розбирався, кого саме штрафуватимуть податківці і як вони мають намір виявляти підприємців-порушників.

Кого могли штрафувати за невикористання РРО ще влітку? Відповідно до норм закону № 3219-IX, застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення у сфері застосування РРО відновлено з 1 серпня щодо суб'єктів господарювання, які:

 • здійснюють операції купівлі/продажу іноземної валюти;
 • займаються організацією та проведенням азартних ігор.

Штрафи застосовуватимуть за порушення, які вчинені не лише до, а й під час воєнного стану.

Кого штрафуватимуть із 1 жовтня? Згідно з роз'ясненням Державної податкової служби (ДПС), починаючи з 1 жовтня застосування штрафних санкцій буде відновлено стосовно всіх підприємців і компаній, які займаються торгівлею, працюють у сфері громадського харчування або надають послуги.

Єдиний аспект полягає в тому, що відповідальність за порушення, вчинені в період з 1 січня 2022 року до 30 вересня 2023 року включно, анулюється. Щоправда, не всім.

Звільнення від відповідальності протягом зазначеного періоду не поширюється на суб'єктів господарювання, які:

 • торгують підакцизними товарами (алкогольною, тютюновою продукцією, паливом);
 • займаються обміном валют;
 • ведуть діяльність у сфері азартних ігор.

Варто також врахувати, що мораторій на штрафні санкції не діє для вищезгаданих представників бізнесу, які перебувають на окупованих територіях та в зоні бойових дій. Залишається лише питання, як ДПС зможе фізично проконтролювати таких підприємців і зафіксувати їхні порушення.

Як воєнний стан впливає умови застосування РРО? Незважаючи на військовий стан в Україні, який діє з 24 лютого 2022 року, звільнення від застосування РРО як такого немає.

Тобто бізнес зобов'язаний використовувати у своїй діяльність касові апарати або програмні рішення для обліку операцій так само, як він це робив і до запровадження військового стану.

Різниця лише в тому, що застосування штрафних санкцій у період з 1 січня 2022 року до 30 вересня 2023 року обмежене.

«Проте на сьогодні переважна більшість суб'єктів господарювання взагалі не дотримуються порядку використання РРО, оскільки чинне законодавство надає їм таке право до 1 жовтня 2023 року (мається на увазі відсутність штрафів за порушення. – МІnd)», – коментує Андрій Тимонов, адвокат, радник юридичної компанії RIYAKO & PARTNERS.

Хто має використовувати РРО? Відповідно до чинного законодавства (а саме відповідно до ст. 3 закону №265/95-ВР), застосування РРО є обов'язковим для всіх суб'єктів господарювання, які:
• здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі (з використанням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо);
• продають товари або надають послуги, у тому числі у сфері громадського харчування;
• приймають готівку для подальшого виконання платіжних операцій.

У тому ж законі № 265/95-ВР і в постанові Кабінету Міністрів №1336-2000-п прописані винятки, які дають право відмовитися від РРО.

Касові апарати та програмні реєстратори розрахункових операцій не застосовуються (наведений нижче список не є вичерпним):

 • під час продажу продукції власного виробництва (крім технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, лікарських засобів, виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння);
 • під час проведення банківських операцій, крім операцій із торгівлі валютними цінностями в готівковій формі, якщо такі операції виконуються поза касами банків;
 • під час продажу проїзних документів на залізничному (крім приміського) та авіаційному транспорті;
 • під час продажу квитків державних лотерей через електронну систему прийняття ставок;
 • під час продажу товарів за готівку на ринках (тільки для фізосіб);
 • при наданні фізособами побутових послуг у селах та селищах (обслуговування та встановлення техніки/електроніки, ремонт квартир, приготування їжі тощо);

«Також РРО можуть не використовувати фізособи-підприємці 1-ї групи єдиного податку, підприємці 2–4 груп ЄП, які здійснюють роздрібну торгівлю на території села за умови, що їхній річний дохід не перевищує 1,2 млн грн і що в тій самій торговій точці не продаються підакцизні товари», – уточнює Денис Ерсой, старший юрист компанії Arzinger.

Які штрафи передбачено за порушення? Основні штрафні санкції у сфері касових операцій є такими.

 • 100% вартості товарів/послуг – за реалізацію цих товарів/послуг без використання РРО або за невидачу фіскального чека. У разі повторного порушення штраф зростає до 150% суми.
 • 510 грн – за неподання звітності, пов'язаної із застосуванням РРО, та за відсутність контрольної стрічки на РРО.
 • 5100 грн – за використання РРО, у конструкцію якого було внесено зміни, які не передбачені документацією виробника касового апарату / розробника програмного забезпечення.

Додатково до цього можуть накладатися адмінштрафи, а саме:

 • за порушення порядку проведення розрахунків – 34–85 грн з особи, яка не використала РРО (продавця, касира), та 85–170 грн із посадових осіб суб'єкта господарювання;
 • за ненадання покупцю/клієнту можливості розрахувати електронними платіжними засобами – 1700–3400 грн із посадових осіб суб'єкта господарювання.

Важливо: для підприємців на єдиному податку, які не є платниками ПДВ та не продають підакцизні товари, технічно складні побутові товари, медичні засоби чи ювелірні вироби, з 1 жовтня 2023 року до 31 липня 2025 року передбачено знижені штрафи за відсутність РРО:

 • 25% вартості товарів/послуг у разі їх продажу без використання РРО або з використанням на неповну суму, а також 50% вартості проданих товарів/послуг за аналогічне повторне порушення (замість 100% та 150% відповідно).

Як ДПС виявлятиме порушників? Основний інструмент контролю з боку податкової служби – це фактичні перевірки (вони дозволені ще з березня 2022 року), під час яких податківці можуть проводити «таємні закупівлі»: купувати товари й відстежувати дотримання правил використання РРО підприємцями. Додатково ДПС може проводити документальні планові перевірки, які дозволені з 1 серпня 2023 року.

«Відповідальність за порушення, пов'язані з використанням РРО, накладатимуть за незастосування РРО, невидачу розрахункового документа й видачу розрахункового документа на неповну суму купівлі», – каже Андрій Тимонов.

Щоправда, планові перевірки під час воєнного стану поширюються на вузьке коло платників податків. Це виробники та продавці підакцизних товарів, оператори платіжних сервісів, організатори азартних ігор. Оновлений план документальних перевірок на 2023 рік, датований 7 серпня, розміщено на офіційному сайті податкової.

Інших категорій бізнесу, що має застосовувати у своїй діяльності РРО, планові перевірки не стосуються. Але розслаблятися не варто: податкова може контролювати бізнес за допомогою позапланових фактичних і документальних позапланових перевірок.

Їхня особливість у тому, що інспектори приходять без попередження і підставою для їхнього візиту може бути практично будь-яка причина. Скарга від незадоволеного покупця чи наявність у ДПС інформації про те, що підприємець порушує податкове законодавство.

«Навіть, коли контрольно-ревізійний захід проводиться за заявою платника податків у зв'язку з ліквідацією суб'єкта господарювання, питання використання РРО також може бути частиною такої перевірки», – попереджає Богдан Трохимець, молодший юрист Arzinger.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло