Долар по 40 гривень – уже до кінця року? Як відреагує валютний ринок на відмову від фіксованого курсу

Долар по 40 гривень – уже до кінця року? Як відреагує валютний ринок на відмову від фіксованого курсу

І чому Нацбанк не допустить стрімкої девальвації

Этот материал также доступен на русском языке
Долар по 40 гривень – уже до кінця року? Як відреагує валютний ринок на відмову від фіксованого курсу
Фото: прес-служба НБУ

Нацбанк таки наважився на перехід до гнучкого валютного курсу. 2 жовтня правління НБУ затвердило постанову №121, згідно з якою офіційний курс гривні визначатиметься за підсумками торгів на міжбанківському валютному ринку. Отже, НБУ більше не встановлюватиме офіційний курс вручну, як він це робив з 24 лютого 2022 року.

Нові правила набули чинності з 3 жовтня. Але їх навряд чи можна вважати повноцінною курсової свободою. Нацбанк обіцяє, що він і надалі підтримуватиме міжбанк інтервенціями. А для готівкового ринку взагалі нічого не зміниться, тому що там діють обмеження та правила, які були введені раніше.

Mind розбирався, що саме зміниться для валютного ринку та як це вплине на курс.

Як НБУ пояснив свій крок? Ухвалене рішення Нацбанк назвав «керованою гнучкістю обмінного курсу». Цей режим має посилити стійкість української економіки та валютного ринку, сприятиме їх найкращій адаптації до внутрішніх і зовнішніх шоків та зменшуватиме ризики накопичення валютних дисбалансів.

«НБУ не відпустив курс і не повернувся до режиму плаваючого курсоутворення, який діяв до повномасштабного вторгнення. Ми цього варіанта навіть не розглядали. Режим, який змінився, стосується лише бізнесу. А правила в тих сегментах, де продає та купує валюту населення, залишилися попередніми», – прокоментував скасування фіксованого офіційного курсу голова НБУ Андрій Пишний під час брифінгу 2 жовтня.

Головними аргументами на користь гнучкого офіційного курсу стали стійкі темпи зниження інфляції (8,6% у серпні рік до року), накопичення значного рівня обсягу резервів (понад $40 млрд у серпні), збільшення привабливості гривневих депозитів для населення (середня прибутковість – близько 15% у гривні).

Також Пишний додав, що курсова стабільність залишається ключовим пріоритетом Нацбанку. Тобто голова НБУ дав зрозуміти, що обвал гривні виключений.

Що саме змінилося в механізмі курсоутворення? Понад півтора роки в Україні діяв фіксований офіційний курс. З 24 лютого до 20 липня 2022 року він становив 29,25 грн/$. З 21 липня 2022 року до 2 жовтня 2023 року він був на рівні 36,56 грн/$.

Офіційний курс Нацбанку, грн/$.

Долар по 40 гривень – уже до кінця року? Як відреагує валютний ринок на відмову від фіксованого курсу

Джерело: дані НБУ

Цей курс був орієнтиром насамперед для міжбанківського ринку, оскільки всі угоди «танцювали» навколо нього. При цьому курс, за яким проводилися операції на міжбанку, не міг відхилятися від офіційного більш ніж на 1%.

Тепер офіційний курс буде певним усередненим значенням, зважаючи на угоди на міжбанку. Тобто це більше не якась конкретна цифра.

Сьогодні, наприклад, офіційний курс може бути 37 грн/$, завтра – 37,2 грн/$, а післязавтра – 36,5 грн/$.

Якою буде роль НБУ на міжбанку? Представники Нацбанку наголосили на тому, що валютному курсу все ще не надали повної свободи, і заявили про намір згладжувати ринкові диспропорції.

НБУ обіцяє на постійній основі компенсувати структурний дефіцит іноземної валюти на ринку, який все одно зберігатиметься. Простіше кажучи, Нацбанк продовжить здійснювати інтервенції, оскільки пропозиції валюти все одно замало для того, щоб перекрити попит на неї.

«Особливо на початку наші інтервенції будуть спрямовані на те, щоб мінімізувати коливання», – уточнив під час брифінгу заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук.

Нацбанк вважає, що завдяки його інтервенціям курс на міжбанківському ринку зможе як зростати, так і знижуватись, відповідно реагуючи на зміни в балансі попиту та пропозиції на валютному ринку.

Водночас НБУ зможе обмежувати сильні курсові коливання, не допускаючи як значного ослаблення гривні, так і її суттєвого зміцнення.

Обсяг валютних інтервенцій НБУ

Долар по 40 гривень – уже до кінця року? Як відреагує валютний ринок на відмову від фіксованого курсу

Джерело: дані НБУ

Що зміниться для громадян, які купують валюту? Формально валютні правила для населення не змінюються.

Готівку можна купити в банках або в обмінних пунктах. У цьому разі курс буде найвищим. Наприклад, 2 жовтня, напередодні запровадження гнучкого курсу, ціна купівлі становила в середньому від 37,3 до 38 грн/$, ціна продажу – 37,8–38,6 грн/$. Відповідно готівковий курс відрізнявся від офіційного на 2–5% у «гірший» бік.

Безготівкова валюта доступна населенню в межах 50 000 грн на місяць (в еквіваленті) у розрахунку на одного клієнта в одному банку, або в межах 200 000 грн на місяць (в еквіваленті) за умови розміщення купленої валюти на депозиті строком від трьох місяців. У цьому разі діє так званий картковий курс, який набагато ближче до офіційного. Станом на 2 жовтня карткові курси банків знаходилися в межах 36,5–37,5 грн/$.

Усі ці правила продовжують діяти й надалі. Водночас керівництво НБУ не виключає подальших кроків, які будуть спрямовані на те, щоб регулювати попит на готівковому ринку та переміщати його у безготівковий сегмент.

«Ми готові застосовувати додаткові інструменти та заходи для того, щоб задовольняти попит населення на готівковому ринку й розширювати для громадян можливості щодо купівлі безготівкової валюти», – пообіцяв Сергій Ніколайчук.

Що буде з валютним курсом далі? Думки експертів щодо реакції ринку розходяться. З одного боку, не виключені коливання курсу, зокрема й на емоційній хвилі, яка буде спричинена рішенням Нацбанку.

«Впевнений, що спочатку готівковий ринок буде в широкій розтяжці, тому що він не знає, як поводитися і як реагувати на ситуацію. У будь-якому разі рухатимемося вгору», – вважає фінансовий аналітик Андрій Шевчишин.

До речі, уже 2 жовтня готівковий курс досить стрімко рушив угору та перетнув позначку 38 грн/$.

Готівковий валютний курс, грн/$.

Долар по 40 гривень – уже до кінця року? Як відреагує валютний ринок на відмову від фіксованого курсу

Джерело: дані НБУ

Водночас реальна ситуація безпосередньо залежатиме від того, які обсяги валюти продовжить вливати на ринок Нацбанк. Адже тільки НБУ вирішує, де та точка відсікання, яка умовно вважатиметься новим офіційним курсом.

«Хоча представники НБУ запевнили, що начебто денного ліміту інтервенцій не існує, я все-таки думаю, що якусь неформальну межу Нацбанк встановить і потім змінюватиме її залежно від ситуації», – коментує економіст, податковий експерт Данило Монін.

Андрій Шевчишин також упевнений, що спочатку (протягом місяця щонайменше) Нацбанк точно покриватиме весь попит, щоб не допустити неконтрольованої девальвації, дати можливість банкам адаптуватися до нових реалій ринку.

А ось із часом рух курсу вгору цілком імовірний. Причому це стосується як готівкового, так і карткового курсу. «З урахуванням того, що НБУ ставить перед собою завдання мінімізувати множинність обмінних курсів, курс банків (картковий. – Mind) поступово зближуватиметься з готівковим», – написав на своїй сторінці у фейсбуку Артем Щербина, CIO компанії Capital Times.

На думку Данила Моніна, імовірна мета Нацбанку – відпустити курс до рівня 38–40 грн/$. Схожий прогноз дає і Андрій Шевчишин. «Гадаю, як верхню межу НБУ розглядає курс приблизно в 41–42 грн/$. Тож кінцева точка зрозуміла. Але рухатимемося до неї дуже обережно», – вважає аналітик.

У будь-якому разі валютний штиль на ринку вже в минулому. Курсові гойдалки повертаються, хай і під контролем Нацбанку.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло