Книжка тижня: «Хуцпа. Чому Ізраїль став світовим центром інновацій та підприємництва» Інбал Аріелі
Хуцпа – це нахабство чи дещо інше?

Воррен Баффет якось сказав: «Якщо ви вирушаєте на Близький Схід шукати нафту, то можете минати Ізраїль. Якщо ж ви шукаєте мізки, то не шукайте їх деінде. Ізраїль показав, що має в запасі непропорційно велику кількість мізків та енергії».
Сьогодні розповідаємо про те, як Ізраїль, крихітна країна з найбільшою у світі кількістю стартапів на душу населення, виховує покоління підприємців, що завойовують світові ринки й приносять істотні зміни.
Ізраїль посідає третє місце в рейтингу інновацій Всесвітнього економічного форуму й залучає більше венчурного капіталу на душу населення, ніж будь-яка інша країна планети. Які чинники зумовили ці чудові досягнення, які секрети ізраїльських підприємців у галузі технологій можуть перейняти підприємці інших країн?
Докладніше – у свіжому огляді Mind.
Бекграунд. Нині Ізраїль має найвищу у світі концентрацію новостворених підприємств на душу населення, на кожні дві тисячі людей припадає більше ніж одна нова компанія. Це означає, що в Ізраїлі, країні з кількістю населення трохи більше 9 мільйонів, приблизно вдвічі меншій за розмірами, ніж озеро Мічиган, працює понад 5000 стартапів на додаток до тисяч технологічних компаній, що вже діють.
Ізраїль посідає третє місце серед 138 країн за кількістю інновацій у рейтингу Світового економічного форуму. Довжелезний перелік цих інновацій вражає – від помідорів чері до крапельного зрошування, від розробки капсульної ендоскопії до першого програмного забезпечення для онлайн-чату, від флеш-накопичувача USB до Waze, програми з географічної навігації на основі GPS для смартфонів.
Інбал Аріелі – ізраїльська технологічна підприємниця та інфлюенсерка. Народилася й виросла в Ізраїлі, свої підприємницькі здібності отримала під час військової служби, де була лейтенантом елітного підрозділу розвідки Ізраїльських сил оборони. Має ступінь бакалавра права й економіки та MBA в галузі підприємництва та стратегії Тель-Авівського університету. Інбал – одна з топ-100 жінок – ораторів у галузі технологій у світі. Вона читає лекції по всьому світу про ізраїльські інновації та їхню стартову екосистему для керівників бізнесу й урядів.
Видавництво: Yakaboo Publishing
Сюжет. Інсайдерка Інбал Аріелі не погоджується з поширеною думкою, що видатні економічні досягнення Ізраїлю є наслідком технологічного розвитку його армії. Більшою мірою Аріелі віддає належне вихованню ізраїльтян у культурі, яка підтримує творче мислення та ризик, у культурі, яка заохочує та винагороджує хуцпу, яка спонукає застосовувати революційні підходи до змін та інновацій. І саме в цьому полягає секрет економічного успіху країни. Розкриваючи унікальні способи, якими ізраїльтяни виховують молодь, дають їй освіту та прищеплюють національну культуру, книжка «Хуцпа» пропонує інформацію та перевірені стратегії успіху для підприємців-початківців, батьків, які виховують дітей, керівників бізнесу, провідників інновацій і політиків.
«Багато людей схиляються перед обставинами, коли їх запевняють, що певної мети досягти неможливо. Та спробуйте сказати таку фразу комусь із ізраїльтян. Це стане лише поштовхом для натхненного пошуку способів утілення якщо не первісного задуму, то чогось досить близького до нього. Можливо, навіть у чомусь ліпшого за той первісний задум», – пише авторка.
«Я – ізраїльська мати, тому, звісно, моя думка може бути дещо упередженою, але вважаю, що відповідь на питання, чому Ізраїль є лабораторією інновацій та підприємництва, розпочинається з того, як ізраїльтяни виховують своїх дітей. З тієї миті, коли наші синочки і донечки можуть підвести голівку, ми заохочуємо їх досліджувати навколишній світ – вільно, без жодного страху чи обмежень, – що набагато легше сказати, ніж зробити!» – наголошує Інбал Аріелі.
Підґрунтя такого підходу – ізраїльська хуцпа. Вона полягає в рішучому ставленні до життя і декому може здаватися проявом брутальності та упередженості, тимчасом як інші бачать її позитивний бік – здатність надавати перевагу прямоті над політкоректністю, коли йдеться про досягнення певної мети. За належної хуцпи можливим є все. Незалежно від того, чи ви семирічна дитина, яка прагне виступити на сімейній вечірці, чи досвідчений керівник компанії, який пропонує креативне рішення комерційної транзакції, – якщо вам притаманна сила хуцпи – рішучої, сміливої та оптимістичної самовпевненості – ви зможете досягти будь-якої мети.
Цей присмак хуцпи повсюдно проявляється у всіх аспектах життя Ізраїлю. Він є важливою частиною успіху Ізраїлю як технічно розвиненої країни. Можливо, вам доводилося чути, що Ізраїль називають країною стартапів. І це цілком доречне визначення – Ізраїль має найбільше у світі новостворених підприємств і, як США, є глобальним хабом підприємництва.
Джек Ма, засновник компанії Alibaba, зазначив, що найважливіші дві речі, про які він дізнався в Ізраїлі, – це «інновації та хуцпа – мужність кинути виклик».
Вам сподобається, якщо: ви хочете дізнатися, що саме робить Ізраїль колискою інновацій і чому ізраїльтяни повсякчас упроваджують нові ініціативи.
Вам не сподобається, якщо: ви не вірите в унікальний спосіб виховання ізраїльтян у родовій спільноті від самого дитинства, сповненого викликів і ризиків, що, на думку авторки, є підґрунтям їхньої підприємницької культури.
Головна причина прочитати: упевнитися в тому, що ізраїльтяни не є тим суспільством, яке уникає ризику. Їхня готовність робити помилки і, що ще важливіше, дозволяти робити їх дітям, сприяє рішучості та креативності й, зрештою, дивовижним винаходам.
Незалежно від того, бували ви в Ізраїлі чи ні, ця книжка може допомогти у тренуванні вашої власної хуцпи та ваших підприємницьких «м’язів».
У тому ж дусі:
Володимир Жаботинський «Здобути державу Ізраїль»

Збірник, що описує нелегкий шлях Ізраїлю до ствердження власної державної сили.
Один із батьків-засновників сучасної держави Ізраїль Володимир Жаботинський встиг прожити яскраве життя – від відомого журналіста до організатора підпільної самооборони, від оригінального письменника до творця Єврейського легіону, від ідеолога правого сіонізму до всесвітньо відомого політв’язня. Його життєвий шлях цілком можна вважати взірцем служіння власній нації та її державницьким прагненням.
Елінор Баркетт «Ґолда»

Ґолда Меїр була першою жінкою – очільницею держави в новітній історії, однією із засновників Ізраїлю, успішною політикинею, справжньою «залізною леді». Її відданість створенню й захисту єврейської батьківщини від лютих ворогів і підступних союзників сформувала політику Близького Сходу наступних десятиліть. Вона стала «аномальним явищем» для тодішньої патріархальної влади, зокрема через свою залізну рішучість у поєднанні із шармом, доброзичливістю, безкомпромісністю та цілковитою відданістю своїй країні.
У захопливій біографії авторка знайомить читача з маловідомими фактами життя Ґолди Меїр, пояснюючи її складну мотивацію та ідеали, розповідаючи про особисті перемоги та розчарування цієї легендарної персони.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].