«Тигр підкрадається, дракон ховається»: чого очікувати від зустрічі Джо Байдена та Сі Цзіньпіна у Сан-Франциско
Mind Explains

«Тигр підкрадається, дракон ховається»: чого очікувати від зустрічі Джо Байдена та Сі Цзіньпіна у Сан-Франциско

І чи говоритимуть там про Україну

«Тигр підкрадається, дракон ховається»: чого очікувати від зустрічі Джо Байдена та Сі Цзіньпіна у Сан-Франциско
Фото: DR

Рівно рік тому, 15–16 листопада 2022 року, під час саміту G20 на Балі відбулась особиста зустріч Джо Байдена та Сі Цзіньпіна. Три місяці потому китайська розвідувальна повітряна куля в американському повітряному просторі стрімко погіршила відносини між Пекіном і Вашингтоном. Після цього були обмеження на постачання напівпровідників, заборони на експорт германію та галію, обшуки в китайських офісах американських компаній і багато іншого. І от 15 листопада 2023 року Джо Байден та Сі Цзіньпін зустрінуться віч-на-віч у Сан-Франциско.

Зустріч глав держав, як і власне весь саміт Азійсько-Тихоокеанської економічної співпраці, під час якого вона відбудеться, навряд чи припинить протистояння двох найбільших світових економік. Проте ця подія є сигналом для світу, що Байден і Сі бажають підтримувати зв’язки попри економічні негаразди, обопільні санкції та питання щодо майбутньої долі Тайваню – і таке бажання дуже тепло сприймається бізнесом.

Обидва лідери зацікавлені в поліпшенні відносин чи принаймні їхній стабілізації. Китай прагне перепочинку у протистоянні для боротьби з гальмуванням економіки та задля залучення іноземних інвестицій (які перебувають на найнижчому за 25 років рівні). Президент США готується до виборів, і його «байденоміці» менш за все потрібні проблеми з – об’єктивно – найбільшим торговельним партнером.

З чим сторони підходять до зустрічі? Офіційні особи обох держав останнім часом доволі активно намагалися переконати широкий загал, що США та Китай є радше конкурентами, ніж супротивниками у грі з нульовою сумою.

«Наші торгові відносини з Китаєм сягають $700 млрд. Більшість, 99% з них, не мають нічого спільного з експортними обмеженнями», – повідомила Джина Раймондо, міністерка торгівлі США. Варто також зазначити суму інвестицій у фінансові та виробничі активи обох країн – $1,8 трлн.

Радник із питань національної безпеки Джейк Салліван у статті для Foreign Affairs назвав країни «економічно взаємозалежними». А міністерка фінансів США Джанет Єллен попередила, що економічне розділення «матиме значні глобальні наслідки», і «ніхто не зацікавлений у розділеному світі та катастрофічному впливі такого розділення».

Сам Сі минулого місяця заявив делегації американських конгресменів, що є «тисяча причин зробити відносини США та Китаю кращими, і жодної – зробити їх гіршими».

Чи вдасться знайти точки згоди? США сподіваються на відновлення комунікації між військовими, яка була скасована після візиту колишньої спікерки Палати представників Ненсі Пелосі на Тайвань. Байден має запевнити Сі в американській підтримці політики «єдиного Китаю», при цьому застерегти його від втручання у президентські вибори на Тайвані наступного року.

Також у планах США – заручитися підтримкою Китаю у боротьбі зі змінами клімату та протидії контрабанді фентанілу (у Китаї виробляється велика кількість цього опіоїдного анальгетика, який використовується для створення опіоїдних наркотиків).

Якщо це вдасться Байдену, він отримає сильну передвиборчу позицію, врегулювавши два дуже важливі та чутливі зовнішньо- та внутрішньополітичні питання за одну зустріч. Головне, що це справить позитивне враження на великий бізнес, який хоче вести справи з Піднебесною і готовий задля цього спонсорувати виборчі перегони чинного президента (і не давати гроші Дональду Трампу).

Що є для бізнесу? Після закінчення саміту Сі візьме участь у бенкеті з топменеджерами американського бізнесу у спробі заспокоїти їх щодо безпеки іноземних інвестицій у китайську економіку. Стан справ там доволі сумний: рекордне безробіття серед молоді, банкрутства – що вже відбулися і які лише очікуються – низки гравців будівельної галузі, на який базується 80% ВВП країни, і погіршення споживацьких настроїв після кількох місяців оптимізму.

Значна кількість західних компаній останнім часом скаржаться на складні умови ведення бізнесу в КНР: тут і обшуки, і внутрішня політика чиновників. Проте минулого тижня багато директорів найбільших компаній Волл-стріт відвідали саміт у Гонконгу, натякаючи на бажання залишитись. Тож на званому обіді китайський лідер має запевнити інвесторів, що варто продовжувати співпрацю, вливаючи кошти в економіку Китаю.

Однак не факт, що саме це є метою Сі, адже для його внутрішньої аудиторії достатньо світлин про трапезу з генеральними директорами топових компаній.

Чи будуть обговорювати Україну? На думку кандидата політичних наук Ярослава Телешуна, українське питання цілком може бути винесене на порядок денний, що свідчитиме про його пріоритетність для Білого дому. Проте, як і з іншими темами, розраховувати на якісь рішення чи важливі заяви не варто.

Не слід також очікувати, що Китай відмовиться від мовчазної підтримки росії за одну зустріч. Як і навряд чи можна буде перевести дух мешканцям Тайваню. Два світові боси лише починають відновлення обережної комунікації.

Але і це вже є дуже важливим чинником у поточній геополітичній та макроекономічній ситуації.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло