Чому міжнародні компанії продовжують працювати в росії. Кейси FM Logistic, Mars та JTI

Чому міжнародні компанії продовжують працювати в росії. Кейси FM Logistic, Mars та JTI

Чого їм коштують спроби відмовитися від ринку країни-агресорки

Чому міжнародні компанії продовжують працювати в росії. Кейси FM Logistic, Mars та JTI
Фото: depositphotos.com

Лише 7% іноземних компаній станом на червень 2023 року здійснили повний вихід із росії після початку її повномасштабного вторгнення в Україну. Натомість 52% бізнесів лише частково зупинили свою діяльність і зайняли вичікувальну позицію. А 41% продовжують працювати, як і раніше. Сплачуючи податки й таким чином фінансуючи загарбницьку війну рф проти України. У попередньому матеріалі Mind писав про те, що зробила українська влада для того, аби стимулювати іноземні компанії вийти з ринку рф. А зараз розглянемо, які дії російського уряду і надалі утримують там підприємців.

Політкоректність по-французьки

10 жовтня 2022 року російська ракета влучила в дорогу поруч із зупинкою автобуса на вулиці Калиновій у Дніпрі. У кількох сотнях метрів звідси розташований офіс французької логістичної компанії FM Logistic.

Піти не можна залишитись. Чому міжнародні компанії продовжують працювати в росії
Місце влучання російської ракети поруч з офісом FM Logistic
10 жовтня 2022 року. Фото – 5.ua

Центральний офіс фірми – у Парижі, але вона має філії в 14 країнах. Попри повномасштабну війну та регулярні ракетні обстріли міст, FM Logistic продовжує працювати на території України. Але й російський ринок вона залишати не збирається.

У документі «Норми поведінки» компанії зазначається, що «кожен вільний вести політичне чи громадське життя, за умови, що воно буде повністю відокремлено від його професійного життя та діяльності компанії, і це не посягатиме на час, який він приділяє своїй роботі».

Компанія заявляє, що застосовує принцип політичної нейтральності «за будь-яких обставин». А тому проігнорувала початок повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України. 24 лютого 2022 року на офіційних сайтах компанії не було жодних заяв із цього приводу. Натомість у цей день у російській соціальній мережі «Вконтакте» на сторінці компанії з'явився піднесений допис про те, що в одній із філій «відбулася ресертифікація жовтих поясів співробітників платформи» (мова про підвищення кваліфікації працівників).

Про російську агресію воліли не згадувати (як тут, тут і тут) і представники компанії – наприклад, Євгеній Дятлов у контексті логістичних проблем, з якими FM Logistic зіткнулася через війну, не говорить про те, хто її розв'язав.

Піти не можна залишитись. Чому міжнародні компанії продовжують працювати в росії
Аполітичність компанії FM Group носить вибірковий характер
Скріншоти дописів у групі Вконтакте

Разом із тим, 23 лютого 2023 року компанія не забула привітати росіян із державним святом – днем захисника вітчизни. Тому можна зробити висновок, що аполітичність FM Logistic має вибірковий характер.

І це приносить свої плоди.

Піти не можна залишитись. Чому міжнародні компанії продовжують працювати в росії
FM Logistic має офіси в Києві та Київській області, а також у Львові та Дніпрі

Український, російський і румунський ринки генерують чверть прибутку компанії. Попри російсько-українську війну, у 2022 році FM Logistics заробила понад 1,7 мільярди євро – це на 13% більше, ніж роком раніше.

Піти не можна залишитись. Чому міжнародні компанії продовжують працювати в росії
Під управлінням компанії FM Logistic на території російської федерації знаходяться 30 складських платформ

Подалі від викликів

Компанія не відповіла на запитання Mind щодо того, які благодійні акції вона проводила в Україні протягом дії воєнного стану, тож ми робимо висновки лише з публічної інформації.

У своєму звіті за 2022 рік компанія зазначає, що «співробітники FM Group працюють над тим, щоб допомогти українцям». Під допомогою компанія має на увазі «транспортування товарів, надання житла біженцям, сприяння в пошуку роботи та поліпшення повсякденного життя дітей». Про яку суму допомоги йдеться – FM Logistic не згадує.

Піти не можна залишитись. Чому міжнародні компанії продовжують працювати в росії
Фінансові показники дочірнього підприємства FM Group у місті Дніпро «ФМ ЛОЖІСТІК ДНІПРО» говорять про те, що попри війну компанія працює в Україні успішно
Джерело: дані Youcontrol

Також FM Logistic проігнорувала запитання про те, чи засуджує її керівництво збройну агресію рф щодо України та чи перерахувала кошти або іншу допомогу ЗСУ.

Небажання коментувати ці запитання можна пояснити тим, що протягом 19 років роботи в росії FM Logistic створила там велику мережу регіональних складів. Сфери діяльності компанії на ринку рф мають великий спектр: ритейл, харчова продукція, товари особистої гігієни, предмети розкоші та косметика, промислова продукція та електроніка, товари медичного призначення тощо.

Ціна аполітичності

Річний оборот компанії в росії – понад $200 млн. Тут працює близько 9000 співробітників. І протягом повномасштабної російсько-української війни компанія робить усе, щоб підтримати моральний дух росіян. Зокрема, 2022 року під час відзначення кращих працівників у росії FM Logistic ввела номінацію «Ті, що вижили».

Піти не можна залишитись. Чому міжнародні компанії продовжують працювати в росії
Радісні переможці російської філії компанії FM Logistic у номінації «Ті, що вижили», 2022 рік

«Непростий минулий рік підказав і кілька спеціальних номінацій. У номінації з промовистою назвою «Ті, що вижили» нагороду заслужено отримав Міжнародний транспорт, а в номінації «Перезавантаження» було відзначено платформу FM Владивосток», – йдеться у дописі на офіційній сторінці FM Logistic у «Вконтакте».

Піти не можна залишитись. Чому міжнародні компанії продовжують працювати в росії
Співробітники FM Logistic відкрито підтримують російську армію. Наприклад, Тімофєй Садовніков у 2022 році займався волонтерством, ремонтуючи несправні воєнні літаки та радів тому, що в російській армії вдосталь зброї

Таку «аполітичність» FM Logistic підтримує і французька державна влада.

Тоді як німецькі та італійські логісти почали відмовлятися співпрацювати з рф, влада Франції заявила про підтримку французько-російських бізнесових відносин.

Генконсул Франції в рф П'єр-Алан Коффіньє наголошує, що французький уряд не перешкоджає співпраці бізнесу двох країн. «Є такі (французькі. – Mind) компанії, які ухвалили рішення продовжувати співпрацювати з Росією, оскільки вони розуміють, що можуть досягти успіху в цих умовах. І ми підтримуємо позицію французького уряду, вважаючи, що немає причин протидіяти цій взаємовигідній співпраці», – заявив Коффіньє у вересні 2022 року.

Чіткий політичний сигнал приніс свої плоди: за даними бази UN Comtrade, у 2022 році імпорт французьких товарів до рф зріс на 40%.

Піти не можна залишитись. Чому міжнародні компанії продовжують працювати в росії
П'єр-Алан Коффіньє під час візиту в Уральському державному економічному університеті
Фото: https://www.usue.ru/

«Незважаючи на війну в Україні... ми зберегли курс і навіть поліпшили наші результати. На це є багато причин успіху, – заявив Жан-Крістоф Маше, CEO, FM Logistic. – Зіткнувшись зі зростанням витрат, ми різко прискорили скорочення споживання енергії в усіх країнах Групи. З нашими клієнтами ми також впроваджуємо механізми, які дозволяють коригувати наші ціни відповідно до варіації витрат. Ця робота була виконана в дусі прозорості та співпраці».

FM-logistic опинилася під ударом європейських санкцій: частина автопарку та водіїв виявилася недопущеною на територію ЄС. А щоб знизити ризики, компанія почала продавати свої складські приміщення у рф і бере їх в оренду.

Під час підготовки цього матеріалу з глобального сайту компанії зникла інформація про її російські офіси. Але це не означає, що компанія вийшла з ринку рф.  Щоб обійти санкції, FM Logistic у росії стала автономною дочірньою компанією – АО «ФМ Лоджистик Восток».

FM Logistic співпрацює з IKEA, Henkel, Diageo, а 20 січня 2023 року ФМ «Ложистик Восток» підписала договір із новим клієнтом у сегменті Health – Міжнародним Комітетом Червоного Хреста.

Якщо порівняти з попереднім роком, то у 2022-му валовий прибуток компанії зріс на 80% – до 1,7 млрд рублів. Отже, лише як податок на прибуток компанія сплатила в державний бюджет рф понад 340 млн рублів ($3,7 млн). Цих коштів вистачить на покупку 2500 дронів, які російські військові використовують для знаходження українських позицій на відстані.

Виходить, французька компанія піарить себе за рахунок допомоги українцям, але паралельно фінансує війну в Україні. Як цьому намагається протистояти українська влада?

Відповідь України

Щоб привернути увагу до компаній, які продовжують працювати в росії попри розв’язану нею війну, влітку 2022 року Національне агентство із запобігання корупції (НАЗК) створило реєстр «Міжнародні спонсори війни». Протягом перших кількох місяців існування цієї бази єдиним наслідком для компаній, які туди потрапляють, могли бути лише репутаційні втрати. За логікою агентства, жодному бізнесу не вигідно асоціюватися із жорстоким кровопролиттям.

Однак жодних юридичних наслідків знаходження в базі для компаній не несло. Аж поки 7 вересня 2022 року компанії з реєстру автоматично почали потрапляти у глобальну базу даних World-check.

«Іноземні компанії, які продовжують співпрацю з росією попри санкційні обмеження, потрапили до World-Check – найбільшої у світі бази для перевірки контрагентів щодо зв’язків із терористичними організаціями, шахрайством тощо. Це створить їм суттєві проблеми в подальшій підтримці війні, адже банки та страхові компанії використовують World-check для оцінки ризиків. Отже, співучасники війни будуть обмежені у вільному доступі до особистих і корпоративних фінансів», – пояснив голова НАЗК Олександр Новіков.

Чим загрожує потрапляння компанії до бази World-Check?

World-Check – це база даних політично відомих осіб та осіб і організацій із підвищеним ризиком, яка використовується в усьому світі для виявлення фінансових, регулятивних і репутаційних ризиків та керування ними. Банки в багатьох країнах світу під час проведення процедури ідентифікації або періодичного оновлення інформації про бізнес, посадових осіб і власників користуються системою World Check One. Алгоритмом цієї системи є скринінг медіа, а при виявленні негативних публікацій про клієнта – надання звіту співробітникам банку. Користуючись таким звітом, банки можуть блокувати рахунки, одночасно блокування може відбутися в усіх країнах, де у клієнта є рахунки.

Єдиним недоліком проєкту НАЗК є те, що за понад рік роботи зараз у цьому переліку- всього 44 компанії. Для порівняння: за даними Київської школи економіки, повноцінну діяльність у росії продовжують близько 1300 іноземних юросіб. І це попри те, що будь-хто може ініціювати внесення фізичної чи юридичної особи у цей список.

До речі, французьку компанію FM Logistic досі в цю базу не внесли.

До Марсу й назад

Логіку компаній, які знаходяться в списку, але не хочуть виходити з російського ринку, пояснюють цифри. За даними дослідження Київської школи економіки, у 2022 році дохід компаній, які повністю вийшли з рф, у середньому знизився на 2,6%. Водночас компанії, що залишилися, змогли отримати значно більшу (+12,9%) виручку.

Наприклад, у 2022 році прибуток компанії Mars у рф зріс майже на 60% і досяг $290 млн. Попри обіцянку направляти весь прибуток від російського бізнесу на гуманітарні цілі, компанія лише раз прозвітувала про те, як підтримала народ України. Сума пожертвувань для потреб постраждалих від війни становила $12 млн.

Офіційна заява компанії Mars 10 березня 2022 року:

«Mars працює в Росії більше 30 років, і в нас працює майже 6000 співробітників, які протягом десятиліть є важливою частиною нашої компанії. Будь-який прибуток від нашого російського бізнесу буде використано на гуманітарні цілі. Ми призупинили нові інвестиції в Росію і не будемо імпортувати чи експортувати нашу продукцію в чи з Росії. Наша діяльність у соціальних мережах і реклама в Росії та Білорусі залишаться призупиненими».

«Димова» завіса

Інша компанія з бази НАЗК – Japan Tobacco International – не засудила російську агресію і в 2022 році заробила на ринку рф майже $2 млрд доходу.

Ще одна тютюнова компанія із цього ж списку – Philip Morris International планує завершити процедуру виходу з російського ринку до кінця року, але ще навесні 2022-го зняла з продажу низку своїх сигаретних брендів, зупинила маркетингову діяльність у рф та скасувала інвестиції на $150 млн.

Виконавчий директор компанії Philip Morris Яцек Ольчак пояснив, що вийти з російського ринку не так уже й просто: кремль має право диктувати оцінку та умови угод під час продажу російських активів іноземними компаніями. За словами топменеджера, він зобов’язаний перед акціонерами зберегти вартість бізнесу. А в таких умовах це вкрай складно.

Подібні пояснення звучать швидше як виправдання. Але чи дійсно так легко зараз вийти з ринку країни-агресора?

Ультиматум росіян

За півтора року війни з російського ринку вийшло чимало компаній-гігантів. У результаті країна-агресор втратила активів більш ніж на $100 млрд.

Також росія недоотримає $3,7 млрд податків, які мали бути сплачені в державний бюджет компаніями, які залишили ринок. Але це лише приблизно 15% від загальної кількості зборів, які сплачують іноземні бізнеси, що працюють у рф. А отже, левову частку – 85% доходів – держава-агресор продовжує отримувати. Як російська влада домоглася такого результату?

Ще до початку повномасштабного вторгнення парламент рф ухвалив низку законів, які дозволяють президенту в ручному режимі вирішувати, якій компанії заблокувати роботу за будь-які «недружні дії» щодо росії. Під недружніми законодавство маються на увазі будь-які дії, які загрожують інтересам і безпеці російської федерації. А критика тамтешньої влади навряд чи відповідає інтересам рф.

Компанії, які залишилися на російському ринку, змушені дуже обачно коментувати все, що стосується воєнних дій в Україні. Саме тому на офіційних сайтах компаній зі списку «Міжнародні спонсори війни» не зустрінеш слів «російська агресія» та «російське вторгнення». Там якщо і згадують про це, то лише в контексті «війна в Україні».

Адже у рф діють дуже жорсткі закони, які забороняють, наприклад, критикувати дії армії та називати війну війною. Якщо ж компанія відкрито засуджує російську агресію в публічному просторі, вона одномоментно може втратити все – багатомільйонні інвестиції, майно, продукцію. Для цього, по суті, потрібне лише бажання президента владіміра путіна, у якого є повноваження одноосібно вирішувати долю іноземного бізнесу на території рф.

Так, у російському законодавстві є поняття «спеціальні економічні заходи», які включають заборону фінансових операцій, зовнішньоекономічних операцій, зміну вивізних та ввізних мит, заборону або обмеження заходу суден в російські порти та використання російського повітряного простору. Також президент росії має право заборонити підприємцям з «недружньої держави» вивозити з території рф продукцію або сировину.

З початком повномасштабного вторгнення, коли багато країн почали запроваджувати санкції проти країни-агресорки та її представників, російський уряд оновив перелік «недружніх держав».

А через рік президент путін підписав указ, який фактично є ультиматумом для всіх «недружніх». Суть документу: якщо в російських фізосіб і компаній заберуть майно на території «недружніх держав», то майно іноземців, пов'язаних із «недружніми державами», і людей, які підконтрольні іноземцям, опиниться під управлінням рф.

Тобто навіть у випадку, якщо іноземна компанія зареєструвалася згідно з російськими законами і має російського директора, її майно все одно націоналізують. Бо російський директор – де-факто підконтрольний іноземному власнику компанії.

Тоді ж російський уряд зобов'язав усі компанії з «недружніх держав» питати дозволу щодо укладання нових угод із російськими компаніями. Для цього іноземці мають звертатися з відповідною заявою до «урядової комісії з контролю над здійсненням іноземних інвестицій».

«На основі аналізу документів, що надійшли, і характеру майбутньої угоди прийматиметься рішення про схвалення або відмову в її реалізації. При цьому може бути видано дозвіл проведення угоди з позначенням умов її виконання», – пояснили російські урядовці.

Тож навіть щоб продати свої активи, іноземній компанії також потрібно узгоджувати цю угоду з урядовою комісією з іноземних інвестицій. При цьому компанія апріорі завдає собі збитків – бо ціна продажу має бути не менш ніж наполовину нижчою за ринкову, а ще додатково 5% або 10% від справжньої вартості активів треба «добровільно» віддати державі.

Російська влада вже довела, що користуватиметься цими законодавчими інструментами. Наприклад, заочним голосуванням депутати так званої «державної ради республіки Крим» вирішили націоналізувати близько 500 майнових об'єктів, які належать іноземним громадянам і державам, бо ті «вчиняють щодо росії недружні дії». Серед осіб, чиє майно націоналізували, є відомі українські бізнесмени та політики: Рінат Ахметов, Ігор Коломойський, Арсеній Яценюк, Нестор Шуфрич, Сергій Тарута.

«Робота антитерористичної комісії з виявлення майна підсобників київського режиму у Криму продовжиться. Ми не дозволимо заробляти на землі тим, хто спонсорує вбивства наших солдатів, злочини проти російських людей, мирного населення», – пафосно заявив тоді так званий «спікер держради Криму» владімір константінов, додавши пізніше, що всі кошти, вторговані від продажу націоналізованого майна, підуть на потреби російської армії.

Президент росії владімір путін також встиг продемонструвати свою рішучість щодо «недружніх компаній». Наприклад, своїм указом він передав в управління федеральної агенції з управління державним майном російські «доньки» великих енергетичних компаній: фінська «Фортум» оцінила свої втрати в $1,7 млрд, а німецька «Юніпро» – в $4,4 млрд.

Піти не можна залишитись. Чому міжнародні компанії продовжують працювати в росії
Указом президента рф владіміра путіна держава отримала повний контроль над майном іноземних компаній

Тож, доки українська влада не вигадає нових – фінансових – інструментів впливу на іноземні компанії, ті матимуть залізобетонний аргумент для своїх акціонерів: піти з росії = збідніти.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло