Від пауербанків до дрон-детекторів: як Kseonics Technology облаштувала виробництво та звідки бере комплектуючі
Та чому компанія поки не шукає інвесторів

У період блекаутів хлопці з Kseonics Technology збирали по 800 пауербанків на місяць. «Працювали з 5 години ранку до 12 ночі», – пригадують у компанії. Втім зараз Kseonics сфокусувалася на виробництві «трохи» інших гаджетів: дрон-детекторів і БПЛА. Як поєднуються такі різні спеціалізації? Як тестуються вироби? Де компанія знаходить фінансування? Про це та багато іншого Mind розповів директор із виробництва Kseonics Technology Олександр Поліщук.
Як усе починалося? Компанію заснували Дмитро Ренжин і Сергій Тітков. До повномасштабної війни партнери допомагали автоматизувати виробничі процеси. І зараз беруться за таку роботу. Після повномасштабного вторгнення хлопці вирішили запустити виробництво зарядних станцій. Грошей, за словами Ренжина, у них майже не було, лише 3000 грн. Для запуску повноцінного виробництва партнери взяли у кредит 30 000 грн. Перша модель була на 52 000 мАг. Уже у квітні 2022-го змогли зробити 10 станцій. Далі – більше: під час блекаутів збирали по 800 пауербанків на місяць.
Втім зараз компанія вирішила заморозити виробництво «зарядок» невеликої ємності. «Вони в нас ще є в невеликій кількості, чекають свого покупця. Але зараз виробляємо тільки потужні зарядні станції на 2,5 кВт, випускаємо приблизно 50 штук на місяць», – розповідає Олександр Поліщук.
Чому перепрофілювалися? Після шаленого попиту на ці гаджети минулої зими нині ринок майже наситився. «Українці наперед подумали про можливі відключення світла. Вони побачили різницю у ціні: поки немає блекаутів – купувати вигідніше. Будуть блекаути – з’являться спекулянти», – каже співрозмовник.
Тож до нового сплеску попиту компанія готує тільки високопотужні ПЗС. «Зважаючи на ринок, не бачимо потреб додатково виробляти пауербанки невеликого типу: вони вже не надто потрібні людям», – пояснює Поліщук.
Коли зайшли в нові ніши? У лютому 2023 року компанія почала виробництво дрон-детекторів, а у вересні – збірку БПЛА.

Сергій Тітков
Що вміє дрон-детектор? Цей пристрій сповіщає про наближення ворожого БПЛА. Гаджет розпізнає «сигнали» від відомих моделей дронів. «Перший детектор орієнтувався на цивільні дрони, наприклад, «Мавіки», які літають на частоті 2,4 ГГц. Згодом до детектора додали ще два діапазони – 5,8 та 0,9 ГГц, їх використовують FPV-дрони», – говорить співрозмовник. Також команда розробила антену, яка за допомогою певних підсилювачів може бачити частоту на відстані 5 км. «Але ми її обмежили. Військовим потрібні певні довжини, бо якщо радіус буде занадто великий, то це буде їх дезорієнтувати», – пояснює директор із виробництва.
І додає: команда постійно спілкується з користувачами-військовими. «Наприклад, отримали від них фідбек про занадто яскравий дисплей у детектора. Ввели новий, щоб можна було змінювати яскравість», – говорить він. У планах виготовляти приблизно 200 дрон-детекторів на місяць. «Якщо наберемо людей – зможемо більше. Але їх треба вчити, закладати свій час», – розповідає Поліщук.
Звідки деталі? «Шукаємо там, де вони є в наявності. У світі є два виробники мікрокомпонентів: Тайвань і США. Якщо мова про деталі на зразок рами для дронів, то закуповуємо в Китаї, щоб здешевити його вартість. Антену розробили самі й не хотіли б ділитися розробкою, тому виробляємо самостійно. Пластиковий корпус для детектора закупляємо в польській компанії. Корпуси, які застосовували в потужних пауербанках, використовуємо і для наших дрон-детекторів. А в Україні закуповувати деталі поки невигідно», – розповідає Поліщук.
І згадує приклад: для дрон-детектора розробили плату, замовили в Україні 50 штук, вони обійшлися у 22 000 грн. Тоді як в Китаї 500 плат компанія купує за 20 000 грн.
Як тестують вироби? Компанія випробовує дрон-детектори в реальних умовах. «Маємо домовленість з адміністрацією нашого міста про тестування продуктів у певній локації. Їдемо двома групами: перша – з детекторами, друга – команда пілотів. Виїжджаємо за межі міста, де немає жодного додаткового сигналу, щоб детектор не відволікався на інші частоти, наприклад, Wi-Fi-роутерів», – розповідає директор із виробництва.

Дрон-детектор під час випробувань
Та додає: пілоти весь час на зв'язку з командою тестування. Останні бачать, що на відстані, умовно, 1,5 км на висоті 250 м детектор спрацьовує. «Так по кожному параметру ставиться галочка в документах», – пояснює співрозмовник.
Хто це все робить? Зараз у команді 12 людей. «Також стажуємо студентів, їхню працю так само оплачуємо. Дуже важко знайти працівників. Великий пауербанк важить майже 20 кілограмів. Наймати жінок, які б його паяли та збирали, було б недоцільно. А з чоловіками зараз в Україні складно», – розповідає Поліщук.
Звідки фінансування? Kseonics виграла грант від Brave1. «Подавали заявку на виготовлення 150 дрон-детекторів. «Щоб у держави не було до нас претензій, повинні зробити таку кількість і продати», – уточнює Поліщук. Поки що компанія не розглядає залучення інвесторів. «Орієнтуємося на державні програми», – доповнює він.
Хто саме купує? Військові частини. «Набагато простіше працювати напряму з ними, ніж створювати для себе бюрократію та укладати контракти з державою: вироби підуть кудись, а потім можуть валятися на складах. Укладаємо домовленості з військовими, кому що потрібно», – уточнює Поліщук.
Ще будуть розробки? Компанія планує податися на Brave1 задля фінансування нового дрон-детектора. «Зараз дрони-камікадзе витрачаються ворогом не тільки на техніку, ними цілять і в наших військових. Тож хочемо виготовити портативний детектор, який можна носити із собою та вчасно реагувати на небезпеку», – ділиться планами Поліщук. Дрон-детектори, які зараз збирає компанія, мають направлену антену і встановлюються на штатив.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].