Як зберегти ментальне здоров’я під час війни. Поради експертів
В МОЗ України підрахували, що понад 90% українців мають хоча б один із симптомів тривожних розладів, понад 50% – ризикують мати труднощі, пов’язані з психічним здоров’ям. 40-50% наших громадян, за оцінками спеціалістів, потребуватимуть психологічної допомоги та психосоціальної підтримки різного ступеня інтенсивності. Дуже важливо вчасно відслідковувати симптоми та одразу реагувати, проте… Ось уже майже два роки українці живуть у суцільному стресі

І хоча в Україні працюють кваліфіковані психологи, на державному рівні працюють програми покращення та підтримки ментального здоров’я, а проблема є одним з ключових напрямків співпраці України та Європейської комісії, похвалитися сталим ментальним здоров’ям українська нація наразі не може.
За визначенням ВООЗ, ментальне здоров’я – це стан щастя та добробуту, в якому людина реалізує свої творчі здібності, може протистояти життєвим стресам, продуктивно працювати та робити внесок у суспільне життя. Це означає, що ментальне здоров’я об’єднує здоровий дух та психіку людини із соціальним складником. Воно є важливим для втілення бажань, реалізації цілей, доброго фізичного самопочуття; з іншого боку – ментальне здоров’я кожного важливе для всього суспільства.
«Сьогодні багато горя у всій країні. Ніби ми попали в чорну воронку і вона нас затягує. Не працюють ніякі закони Всесвіту, бумерангу і карми. Ніхто з нас не знає, коли буде наша остання хвилина. Життя показало, що немає сенсу вкладатися в будинки, машини, квартири, інші матеріальні речі. Є сенс вкладатися в свій розвиток, ментальне і фізичне здоров‘я, в стосунки з рідними, друзями, близьким оточенням», – вважає психологиня Інна Лук’янець.
Інша спеціалістка, психологиня Галина Волошина, пояснює, що ігнорування погіршення стану ментального здоров’я може призвести до негативних наслідків. Найбільш розповсюдженими серед них є розлад сну та харчування, агресія, апатія, зниження активності, негативні відчуття страху, суму, гніву, розгубленості, безпорадності. Як наслідок – зміна звичайного ритму життя, зниження продуктивності праці, згодом можливе навіть лікування у стаціонарі.
Коли йдеться про ментальне здоров'я, великою проблемою в нашій країні є паркан, що оточує тему психічних порушень, зазначають у МОЗ. Дуже часто це стає перешкодою для своєчасного звернення по допомогу.
Проте психологи розробили низку правил, як піклуватися про ментальне здоров’я під час війни:
- Чітко встановіть розклад дня, що допоможе контролювати своє тіло. Адже без нього ми не можемо ані спілкуватись, ані діяти, ані – що важливо – бути свідомими своїх проблем. Режим допомагає робити тіло здоровішим.
- З цієї ж причини варто збалансувати своє харчування.
- Повноцінний сон. Він вкрай важливий для фізичного та емоційного стану.
- Інформаційна гігієна. Не варто приділяти занадто багато часу новинам та занадто часто їх переглядати, не треба зациклюватися на негативі та вірити всьому, що пишуть – інакше відчуватимете постійну тривогу, паніку, матиме негативні думки.
- Фізичні вправи допоможуть триматися в тонусі. Найкраще – спортзал, ранкова гімнастика, фітнес чи прості домашні тренування. За день в організмі тих, хто веде активний спосіб життя, виробляється вдосталь мелатоніну для гарного та якісного сну.
- Спілкуйтеся з близькими людьми та проводьте час разом. Це сприяє емоційній стабільності та насичує позитивними емоціями.
- Виговорюйтеся – психологи не радять накопичувати негативні емоції в собі.
- Приділіть час арт-терапії. Навіть якщо ви не вмієте вишивати чи грати на фортепіано, малюйте чи випікайте. Творчість – це те, що допомагає вам перезавантажитись. Дуже важливо стежити за власним ресурсом, щоб за короткий період часу не перегоріти.
- Не варто відчувати свою провину за позитивні емоції. Звичайна прогулянка, похід в кафе, купівля омріяної речі – це потрібно для емоційної рівноваги.
- Не бійтеся звернутися по допомогу до лікарів, якщо не можете впоратись самі. Пам’ятайте, звернутися до психолога це так само нормально, як звернутися до лікаря, коли болить горло.
- Допомагайте за можливості. Це дозволяє відчути свою цінність – хтось підгодовує бездомних тварин, допомагає літнім сусідам, збирає на майданчику сміття – такі звичайні речі допомагають людині зрозуміти свою цінність.
- Медитація, йога, різноманітні техніки саморегуляції стануть в нагоді – з часом мозок запам’ятовує механізм дії цих технік і через якийсь час виконання вправи дозволяє моментально заспокоїтись.
Попри ситуацію довкола кожного з нас і в Україні, не варто впадати у крайнощі і говорити чи думати виключно про одну лише війну. Вона не здатна зупинити життя, воно продовжується, у кожного з нас є ще якісь теми, які турбують чи потребують вирішення.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].