У Євросоюзі продовжили дію «антикризового» енергорегламенту. Що це означає?
І що з цього Україні
Під різдвяні свята Рада ЄС офіційно ухвалила продовження антикризових заходів для ринків газу й електроенергії. До 31 грудня 2024 року діятиме регламент, вперше затверджений 30 грудня 2022 року, щоб уникнути різких стрибків цін на енергоринку та гарантувати безпеку постачання в нестабільних умовах, спричинених «агресивною війною росії проти України».
Єврокомісар з питань енергетики Кадрі Сімсон заявила, що антикризові заходи мають бути продовжені, оскільки ЄС залишається вразливим до енергетичних шоків. Причини такої крихкості пов’язані не лише з війною в Україні, а й із загостренням ситуації на Близькому Сході. «Будь-які інциденти на ключових об'єктах енергетичної інфраструктури можуть швидко вплинути на ситуацію», – сказала вона.
Про які саме «антикризові заходи» йдеться? Щоб уникнути негативних сценаріїв, спецрегламент ЄС передбачає координацію бізнесу при закупівлях трубопровідного газу та LNG через платформу AggregateEU, яку організувала Єврокомісія, механізм ринкової корекції газових цін і заходи для прискорення розвитку відновлюваної енергетики, аби позбавити ЄС залежності від імпорту російського викопного палива та скоротити викиди СО2 для досягнення кліматичних цілей.

У ЄК зазначають, що нині ситуація на європейському енергоринку більш безпечна, ніж 12 місяців тому. Проте залишається потреба в заходах для «зміцнення стійкості ринку».
Тому, зокрема, роботу електронної платформи для координації спільних закупівель і транскордонного обміну газом AggregateEU продовжено до 31 грудня 2024 року. А надзвичайні заходи для прискорення видачі дозволів на розгортання проєктів ВДЕ в країнах ЄС – до кінця червня 2025 року.
Що являє собою платформа AggregateEU? Участь у ній беруть компанії, а не держави. Водночас вона не є для жодної зі сторін інструментом генерування прибутку.
З квітня 2023 року було організовано три раунди тендерів, які охопили 25 точок доставки та дві віртуальні точки LNG (Північно-Західна та Південно-Східна). У результаті було агреговано понад 44 млрд куб. м газу з боку європейських компаній – споживачів і понад 52 млрд куб. м було запропоновано міжнародними постачальниками. Після пошуку найбільш конкурентоспроможних пропозицій платформа AggregateEU забезпечила продаж загалом 34,78 млрд куб. м газу для покриття європейського попиту.
Який зиск із цього Україні? Постанова ЄК про механізм ринкової корекції, якою було встановлено верхню межу ціни газу у 180 євро/МВт-год на хабі TTF, а потім поширено на інші європейські хаби, набула чинності 1 лютого цього року й мала закінчитися 31 січня 2024 року. За оновленим регламентом, тепер ці правила залишаться в силі до 31 січня 2025 року.
Хоча українські компанії досі не брали участі в закупах газу через AggregateEU, маючи таку можливість, продовження роботи цієї платформи є запобіжником, що Україна не залишиться наодинці в разі екстреної потреби врегулювати дефіцит блакитного палива.
Європейська Федерація енергетичних трейдерів (EFET), серед членів якої є держхолдинг «Нафтогаз України» і ДТЕК Ріната Ахметова, негативно відреагувала на продовження адміністративних цінових обмежень на ринку.
«Механізм ринкової корекції не може запропонувати захист від високих цін на газ, натомість створює ризик, що контракти можуть бути оскаржені, а імпортери матимуть менше можливостей залучати новий газ, якщо він запрацює», – йдеться в заяві організації.
Агенція Platts фіксувала ціни TTF на історичному максимумі в 319,98 євро/МВт-год 26 серпня 2022 року. Зараз вони знизилися завдяки високому рівню зберігання газу в ПСГ та скороченню попиту, але залишаються історично високими: 21 грудня ф’ючерси на TTF на місяць вперед торгувалися на рівні 34,41 євро/МВт-год.
Чого чекати далі європейському енергоринку? Відносно низький попит на газ і електроенергію в поєднанні з активним зростанням відновлюваної генерації компенсують скорочення постачань російського трубопровідного газу до 2024 року. Це ще більше послабить енергетичну кризу, яка вибухнула в Європі у 2022 році, прогнозують аналітики S&P Global Commodity Insights.
За їхніми очікуваннями, 2024 року попит на газ та електроенергію в ЄС збільшиться незначно. Хоча також буде скорочення імпорту LNG, Європа зможе отримати додаткову гнучкість постачань завдяки FSRU (плавучим терміналам для імпорту LNG), експлуатація яких розпочнеться в Німеччині та Греції.
Крім того, у разі відсутності незвично холодної погоди поточної зими, запаси газу в європейських сховищах залишаться на високому рівні, і це знизить попит на закачування ресурсу влітку 2024 року.
В електроенергетиці, за прогнозом S&P Global, попит відновиться до докризового рівня тільки 2026 року. Збільшення потужностей вітрової і сонячної генерації, а також зростання виробництва електроенергії на гідро- й атомних станціях скоротить дефіцит на ринку.
Gas United. Авторський Telegram-канал Світлани Долінчук:
- Про реальний газовий бізнес, спираючись на здоровий глузд.
- Як торгують енергоресурсами під час війни в Україні та світі.
- Факти, тренди, коментарі.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].