Найгірший рік у цьому столітті: як Світовий банк оцінює глобальну ситуацію в економіці
Mind Explains

Найгірший рік у цьому столітті: як Світовий банк оцінює глобальну ситуацію в економіці

І які, зокрема, прогнози для України

Найгірший рік у цьому столітті: як Світовий банк оцінює глобальну ситуацію в економіці
Фото: depositphotos.com

Світовий банк (СБ) опублікував звіт під назвою «Глобальні економічні перспективи» (Global Economic Prospects). Він містить аналіз ситуації у світовій економіці, а також макропрогноз на 2024–2025 роки.

Як і експерти Всесвітнього економічного форуму (WEF), фахівці СБ доволі песимістичні. Згідно зі звітом, до кінця 2024 року світова економіка встановить антирекорд: темпи зростання світового ВВП виявляться найнижчими за останні 30 років.

Світовий банк констатує: світ досі відчуває на собі відлуння пандемії COVID-19, відбувається посилення грошово-кредитної політики в багатьох країнах, спостерігаються проблеми в глобальній торгівлі, а геополітична ситуація залишається вкрай нестабільною через військові конфлікти (це як війна в Україні, так і загострення на Близькому Сході).

«З одного боку, світова економіка перебуває у кращому стані, ніж рік тому, ризик глобальної рецесії знизився. Але дедалі більша геополітична напруженість може створити нові короткострокові ризики. Водночас середньострокові перспективи багатьох країн, що розвиваються, погіршилися на тлі уповільнення зростання більшості найбільших економік, млявої світової торгівлі та найжорсткіших фінансових умов за останні десятиліття», – сказано у звіті.

Яким буде економічне зростання у світі? 

Найгірший рік у цьому столітті: як Світовий банк оцінює глобальну ситуацію в економіці

За оцінками Світового банку, 2024 року зростання світової економіки сповільниться третій рік поспіль – до 2,4% з 2,6% у 2023 році. Це майже на 0,75 в.п. нижче за середнє значення у 2010-ті роки. Втім 2025 року зростання глобального ВВП прискориться до 2,7%.

Драйверами у 2024 році будуть переважно країни з низьким рівнем доходу (до них належать переважно держави Центральної Африки, Афганістан, Ємен, Сирія), де зростання ВВП становитиме 5,5%, та країни із середнім рівнем доходу (держави Південної Америки, Північної та Південної Африки, Індія, Туреччина, Балкани та Україна), де зростання ВВП становитиме 3,9%. При цьому у країнах із розвиненою економікою (США, Японія, країни єврозони) зростання ВВП буде лише на рівні 1,2%.

Однак це все одно не допоможе економікам, що розвиваються, і державам із низьким рівнем доходу досягти докризових показників.

«До кінця 2024 року населення кожної четвертої економіки, що розвивається, і приблизно 40% країн із низькими доходами, як і раніше, буде біднішим, ніж воно було до пандемії COVID у 2019 році», – зазначає МБ у звіті.

Що буде зі світовою торгівлею? 

Найгірший рік у цьому столітті: як Світовий банк оцінює глобальну ситуацію в економіці

За оцінками СБ, зростання світової торгівлі 2024 року сягне лише половину середнього показника за десятиліття, що передувало пандемії. Щоправда в порівнянні з 2023 роком торгівля зросте на 2,3%, а у 2025-му зростання світової торгівлі прискориться до 3,1%.

Головними бар'єрами для торговельних взаємин між країнами та континентами стануть скорочення промислового виробництва, запровадження додаткових обмежень і мит (наприклад, у США та ЄС щодо товарів із Китаю), погіршення інвестиційного клімату, порушення ланцюгів постачання та подорожчання логістики.

Найгірший рік у цьому столітті: як Світовий банк оцінює глобальну ситуацію в економіці

Водночас МБ прогнозує зниження індексів цін на сировинні, енергетичні та інші товари (приблизно на 3–4%), що відображає поліпшення інфляційних очікувань і корелює із загальносвітовим трендом цінового охолодження. Згідно зі звітом, світова інфляція 2024 року становитиме 3,7%, а 2025-го – 3,4%. «Проте це все ще вище рівня, що передував пандемії», – констатує Світовий банк.

Чого чекати економіці України? 

За оцінками Світового банку, зростання ВВП України у 2024 році становитиме 3,2%. Це на 1,6 в.п. менше, ніж у 2023 році (за попередніми оцінками). 2025 року зростання економіки нашої країни може прискоритися до 6,5%.

Ці очікування близькі до прогнозів, які ще восени 2023 року озвучував Національний банк. За оцінками НБУ, ВВП України у 2024 році зросте на 3,5%, у 2025-му– на 6,8%.

Як і інші експерти, МБ наголошує, що затяжна війна продовжує найбільше впливати на Україну поміж інших факторів.

З одного боку, українська економіка вистояла завдяки міжнародному фінансуванню, зростанню приватного споживання та частковому відновленню експорту. З іншого – через високі військові ризики ситуація в Україні залишається вкрай невизначеною і слабо прогнозованою.

Згідно зі звітом, активні бойові дії в Україні продовжаться весь 2024 рік. Але МБ припускає, що у 2025 році конфлікт може себе вичерпати. Після цього почнеться приплив інвестицій в Україну, стрімке зростання зовнішньої торгівлі та відновлення країни загалом.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло