Такий собі Джобс. Творець WeWork прагне «врятувати» справу, яку сам занапастив
Адам Нойманн намагається ефектно повернутись, викупивши власну збанкрутілу компанію

Адам Нойманн створив компанію WeWork 2010 року, перетворив її на культурний та бізнес-феномен, після чого був звідти вигнаний за доволі драматичних обставин. Однак протягом кількох останніх місяців він намагається викупити наразі збанкрутілу компанію – за допомоги Даніеля Леба, інвестора та керівника хедж-фонду (першим про це повідомило видання New York Times).
Теперішня компанія Нойманна, Flow Global, наполегливо пропонує WeWork розглянути поглинання на її умовах, йдеться в листі, який юристи WeWork отримали днями. Flow уже встигла залучити $350 млн від інвестиційного фонду Andreessen Horowitz і повідомляє, що фонд Леба, Third Point, готовий цю угоду фінансувати. Причому варіантів поглинання пропонується декілька: придбання компанії, викуп її активів або навіть фінансове вливання задля утримання WeWork на плаву.
…але щось пішло не так
У згаданому листі вже є тема для скандалу. За словами юристів Flow, їхні запити ігноруються протягом кількох місяців. «Ми написали лист, щоб висловити своє розчарування відсутністю бажання WeWork хоча б надати нашим клієнтам інформацію щодо угоди, яка б максимізувала вигоду для всіх зацікавлених сторін», – прокоментував ситуацію Алекс Спіро з юридичної компанії Quinn Emanuel, яка також представляє інтереси Ілона Маска та Jay-Z.
Проте коли журналісти звернулись до фонду Third Point, їм там із подивом повідомили, що проводили «лише попередні перемовини із Flow та Адамом Нойманном, та не зголошувались брати участь у жодній угоді».
Взагалі, це останній акт частково комічної, а частково трагічної п’єси про життя WeWork – компанії із 14-річною історією, що стала символом надлишкового акценту на венчурному капіталі, текілі, наркотиках та приватних літаках власника. Компанія залучила понад $22 млрд інвестицій від SoftBank, Goldman Sachs та BlackRock, зростала неймовірними темпами, стала одним із найбільших орендарів комерційної нерухомості в багатьох мегаполісах по всьому світу та отримала інвестиційну оцінку у $47 млрд. Сам Нойманн позиціювався як візіонер, який з мільярдами від інвесторів наділив себе місією «збільшувати світову усвідомленість».
«Бездоганний» крах
Магія скінчилася 2019 року. Нойманну довелось піти з посади генерального директора після того, як WeWork провалила первинне розміщення акцій. Тоді інвестори дуже засумнівались у її бізнес-моделі та якості корпоративного управління. А документи для IPO містили напівсвідоме марення про технологічну компанію, яка розширить розуміння спільної роботи, життя та навчання. Це не переконало майже нікого.
Пішов засновник так само непересічно, як і розвивав компанію. Його «золотий парашут» склав майже $1,7 млрд, серед яких $185 млн за угоду про не-конкуренцію у 2019 році, потім ще $106 млн – у 2021-му, а також продаж прав власності на активи WeWork за $578 млн. Що, звісно, не сприяло покращенню фінансової ситуації в компанії.
Після його звільнення компанія пережила декілька змін керівництва, намагання покращити ситуацію та численні спроби зменшити витрати. Тож наразі невідомо, чи акціонери зацікавлені у її продажу людині, яку багато хто з них вважає першопричиною їхніх невдач.
Хто кому винен?
У листопаді минулого року WeWork подала заяву про банкрутство. У нещодавно представленому плані реструктуризації компанія вказала, що має понад $4 млрд забезпеченої позики та низку основних кредиторів, найбільшим з яких є SoftBank. На судових слуханнях щодо банкрутства юристи орендодавців та інших підрядників скаржаться на те, що у WeWork просто немає грошей, щоб сплачувати за оренду.
Тоді дехто з експертів вказав, що компанію можна придбати за частину її феєричного боргу, наприклад, за самі лише $500 млн.
Їхня логіка, як і доволі контраверсійне ставлення акціонерів до пропозиції Нойманна, насправді зрозумілі:
- Адам Нойманн створив WeWork та залучив мільярди доларів на розвиток. В основному від SoftBank, збільшивши постінвестиційну оцінку до $47 млрд та виплативши засновнику, який, може, і візіонер, але бізнесмен невдалий, $1,7 млрд.
- У листопаді 2023 року компанія подала заяву про банкрутство, її реальна вартість наразі складає $0, а SoftBank списав інвестиції.
- Проте у Нойманна залишились його $1,7 млрд, і він хоче повернутись у WeWork.
- За ціною в $0 він може отримати назад свою компанію.
- Єдиний, хто втрачає під час цієї доволі елегантної оборудки все – Масайоші Сон та його SoftBank.
N-не пришестя
Варто відзначити, що Нойманн намагався повернутись у WeWork роками. У жовтні 2022-го, йдеться у згаданому вище листі, він подумував залучити «аж до $1 млрд фінансування для стабілізації WeWork». Однак тогочасний генеральний директор «закрив обговорення без пояснень», написали юристи. За повідомленнями ЗМІ, також Нойман одного разу зустрічався з найбільшими кредиторами WeWork та намагався їх переконати в тому, що «тепер нарешті він точно знає, що робити». Але, як вказують обізнані про зустріч джерела, цього разу кредитори не купилися.
Для засновника WeWork це можливість двічі увійти до однієї річки, що успішно вдавалось небагатьом. Найуспішнішим кейсом є повернення Стіва Джобса до Apple. Нойманн теж хоче зажити такої слави, адже є дуже амбіційним підприємцем. Або просто собі такого навигадував.
У самій WeWork до намагань Ноймана викупити компанію поставились прохолодно: «WeWork є визначною компанією. Отже, ми отримуємо свідчення зацікавленості від різних ініціаторів на регулярній основі. Ми та наші радники завжди розглядають ці звернення через призму дій в інтересах компанії. Ми продовжуємо вірити, що наша поточна діяльність – робота із надважкими витратами на оренду та реструктуризація бізнесу – покращить позиції WeWork як незалежної, цінної, фінансово спроможної та сталої компанії на тривалий час».
Коли восени 2023 року компанія звернулась по захист від кредиторів на час банкрутства (стаття 11), Нойманн заявив, що «з правильною стратегією та командою реорганізація WeWork дозволить успішно вижити». З іншого боку, тоді ж він казав, що його новій компанії Flow, яка фокусується на ринку житлової нерухомості, доведеться «конкурувати чи партнеритись» зі своєю попередницею. Юристи Flow також написали, що «у світі змішаного формату роботи, в якому попит на послуги WeWork має бути більшим, ніж будь-коли», математика об’єднання двох компаній «зможе значно підвищити» цінність WeWork.
Робота над помилками
Насправді ця історія – про бізнес, який не зміг, але все ще може злетіти. Водночас потрібно розуміти поточний контекст та загальний стан справ у компанії:
- Чи має WeWork сталий бізнес? Її бізнес-модель проста, але цікава: компанія орендує величезні обсяги нерухомості на тривалий термін, ділить їх на менші офіси, облаштовує зручними столами та кріслами, спільними зонами, а також організовує «щасливі години» – і здає це за доволі високою ціною на менші за терміном строки. Це доволі схоже на вдалий бізнес на теперішній час, коли компанії намагаються дати собі раду із гнучким форматом роботи. Керовані гнучкі робочі простори (офіси як послуга) є великою цінністю для бізнесу, а WeWork спромігся створити собі непогане ім’я на ринку.
- З негативного боку, загальний попит на офіси наразі найнижчий за тривалий строк, а WeWork набрала забагато оренди, за яку змушена сплачувати. Цьому є рішення – банкрутство дає компанії змогу навести лад у портфелі: відмовитись від оренди, яка зовсім не потрібна, або переглянути умови та провести перемовини щодо перспективних об’єктів.
- Найбільша проблема WeWork полягала не в тому, що вона зростала надзвичайними темпами, орендуючи нові об’єкти швидше, ніж встигала здати в оренду попередні. З іншого боку, саме ця активність і зацікавила SoftBank, який оцінив перспективи у $47 млрд. Проблема була в тому, що компанія спалювала гроші швидше, ніж налагодила потік прибутків – і на цьому прогоріла. Знов-таки, це може виправити процедура банкрутства, яка дозволить зменшити обсяг боргу та відмовитись від непрофільних активів.
Тож час, який засновник обрав для повернення, вдалий. Фінансова складова угоди має вигляд «дарунка небес» для нього, а можливості навести лад у фінансах та портфелі активів (якщо не купувати приватний літак та бозна-які компанії за дурні гроші, а також не влаштовувати численні текіла-паті з «травкою») – дуже гнучкі.
Проте, за словами Метта Левайна, фінансового та бізнес-оглядача Bloomberg News, насправді угода між очільником SoftBank та Адамом Нойманном цілком можлива, але за однієї умови: якщо Адам пообіцяє, що Масайоші його більше ніколи в житті не побачить.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].