Польща хоче запровадити тотальний контроль агропродукції з України. До чого готуватися експортерам?
Mind Explains

Польща хоче запровадити тотальний контроль агропродукції з України. До чого готуватися експортерам?

При цьому сама польська сторона визнає, що не має необхідних ресурсів для аудиту 100% товарів, які надходять на її територію

Польща хоче запровадити тотальний контроль агропродукції з України. До чого готуватися експортерам?
Фото: DW.com

Українсько-польські аграрні відносини продовжують загострюватися. На новий звив конфлікт вийшов 11 лютого поблизу прикордонного переходу Дорогуськ у Польщі, де учасники блокади зупинили три українські вантажівки й висипали з них зерно на дорогу. Загалом таки було «вивантажено» приблизно 10 тонн зерна, проте ефект вони справили колосальний: переважною реакцією було обурення, адже цей урожай дається українським фермерам надто дорогою ціною. Враховуючи суспільний резонанс, протестувальники заявили, що відібрали проби зерна та планують передати їх на дослідження щодо вмісту заборонених речовин. І навіть попри те, що міністр сільського господарства Польщі Чеслав Секерський вибачався перед Україною за інцидент, уже очевидно, що польська влада налаштована посилювати контроль на шляху українських агропостачань. Як це позначиться на вітчизняних експортерах і в які ще перешкоди може перерости, розбирався Mind.

Як Польща збирається посилювати правила для ввезення збіжжя з України? Учора, 13 лютого, заступник міністра сільського господарства та розвитку села Польщі Міхал Колодзейчак підтвердив, що польська сторона розглядає можливість запровадження фітосанітарного контролю щодо української агропродукції.

«Сьогодні на зустрічі з різними службами я вимагатиму, щоб усі партії зерна, призначені для експорту, які підпадають під ембарго, були оглянуті в Польщі. Я лобіюватиму ці правила», – сказав він і додав, що будуть чіткі вказівки щодо перевірок усього зерна на українсько-польському кордоні, яке підлягає пломбуванню та подальшому транзиту. За оцінками, 330 000 тонн технічного зерна, ріпаку та кукурудзи було завезено на польський ринок і, ймовірно, потрапило у споживання.

За його словами, коли таке зерно потрапляє до Німеччини та після перевірки виявляється неякісним, то у 99% випадків воно повертається до Польщі, але вже як європейське.

Аналогічні перевірки будуть запроваджені, зокрема, при прийманні зерна в портах.

Як це буде реалізовано на практиці? Колодзейчак подасть заявку на отримання докладного списку збіжжя, вивезеного з портів.

Наразі польські митники відмовляються ставити пломби на фури з українським зерном, які мають йти транзитом до інших країн. Такі дії митники пояснюють тим, що страйкарі на кордоні можуть їх знову зірвати та пошкодити товар.

Також посилення прикордонного контролю українських товарів анонсував і прем’єр-міністр Республіки Польща Дональд Туск. «Я поясню це і Києву, і Брюсселю, що ми все одно проводитимемо такі перевірки, бо йдеться про здоров'я громадян Польщі та всього ЄС. Ми в жодному разі не можемо відмовитися від цих перевірок», – наголосив він.

Туск визнав, що польські служби кадрово не підготовлені до такого обсягу надходження товарів, але запевнив, що «відсьогодні» у разі санітарних та якісних перевірок «ми кидатимемо на цей фронт те, що є у нашому розпорядженні, без питань».

Зміни відбудуться найближчими днями, а можливо – тижнями.

«Чи достатньо в нас людей та інструментів? Якщо ні, то ми спробуємо негайно доповнити ці послуги. Те, що ми маємо зараз, буде використано для чесного, надійного та прозорого контролю за якістю й харчовою безпекою українських продуктів», – запевнив Дональд Туск.

Як це позначиться на українських експортерах зерна? Для українських компаній додатковий контроль означає збільшення часових та адміністративних витрат під час транзиту через Польщу. При цьому немає жодних гарантій, що навіть запровадження та дотримання цих додаткових заходів утихомирить польських фермерів і гарантує відсутність нових протестів. Варто зазначити, що з початку цього року компанії максимально переорієнтувалися на експорт із портів Великої Одеси.

До речі, досі претензій щодо якості українського зерна європейські покупці не висували. Винятком була знову ж таки Польща, яка в розпал торішнього протистояння та перших блокад навесні 2023 року заявила про «технічне зерно» з України. Цим заявам не дали ходу, і донедавна вони вважалися маргінальними.

Нагадаємо: Єврокомісія ухвалила рішення продовжити безмитну торгівлю з Україною до 2025 року. Польські фермери заявляють, що їхні інтереси не були враховані, хоча ЄК запропонувала запровадити автономні торговельні заходи для країн, які мають негативний вплив українського експорту на їхні ринки. Зокрема, йдеться про яйця, цукор і соняшникову олію, для яких може бути встановлена гранична квота імпорту.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло