Найбільша інвестиція в Африку: як Єгипет продав за $35 млрд район Рас-ель-Хікма

Найбільша інвестиція в Африку: як Єгипет продав за $35 млрд район Рас-ель-Хікма

Пандемія, хусити та війна в Україні змусили Каїр віддати іноземцям прибережну територію розміром з Одесу

Найбільша інвестиція в Африку: як Єгипет продав за $35 млрд район Рас-ель-Хікма
Фото: DR

У п'ятницю, 23 лютого 2024 року, уряд Єгипту заради порятунку власної економіки продав іноземцям один із найкращих своїх курортів за величезну суму грошей. Об'єднані Арабські Емірати (ОАЕ) зобов'язалися протягом двох місяців заплатити $24 млрд у ліквідній іноземній валюті та ще $11 млрд інвестувати в економіку Єгипту. За це вони отримають право на забудову елітного середземноморського району Рас-ель-Хікма, що славиться бірюзовою водою та білими піщаними пляжами.

Найбільша інвестиція в Африку: як Єгипет продав за $35 млрд район Рас-ель-Хікма

Емірати зможуть звести нове місто на території площею 170 кв. км, що є зіставною з площею української Одеси (240 кв. км). Для здійснення девелоперських робіт буде створено новий консорціум Ras El-Hekma, де Єгипет отримає 35% акцій. Каїр також збереже формальний суверенітет над проданою територією, у чому критики вбачають ризик, адже єгипетська армія буде змушена захищати місто, яке на 65% належить групі приватних інвесторів і ADQ – суверенному фонду з Абу-Дабі.

Приватизація Рас-ель-Хікма породила в соцмережах безліч іронічних жартів, у яких користувачі радіють за Емірати, які «нарешті зможуть відкрити казино». А Єгипет коментатори порівнюють з футбольним клубом «Барселона», який має славетну історію, проте змушений продавати своїх найкращих гравців через брак грошей і поганий менеджмент. У контексті продажу Рас-ель-Хікма цілком реалістичною стала виглядати ідея експрезидента США Дональда Трампа про викуп Гренландії та антиутопічні фантазії про перехід міст у власність корпорації Space X.

Що змусило Єгипет торгувати своїми територіями?

Угоду, як зазначають аналітики The New Arab, укладено в критичний для Єгипту момент, коли імпортозалежна економіка країни зіткнулася з низкою потрясінь, спричинених коронакризою, конфліктом в Україні та активністю хуситів.

«Пов'язані з пандемією шоки похитнули туристичну індустрію Єгипту, потім через війну в Україні підскочили ціни на зерно, а доходи від Суецького каналу зменшилися через регіональні конфлікти, зокрема блокаду хуситами Червоного моря. Ці чинники також зменшили грошові перекази від єгиптян, які працюють за кордоном», – перераховує біди країни The New Arab.

Майже за 10 років авторитарного президентства Абделя Фаттаха Ас-Сісі зовнішній борг Єгипту, країни зі 110-мільйонним населенням, зріс учетверо – до $164 млрд. На обслуговування цих зобов'язань іде більша частина держбюджету – лише 2024 року уряд змушений виплатити кредиторам $30 млрд. Через гостру нестачу валюти інфляція в Єгипті перевищує 30%, а американський долар на чорному ринку коштує більш ніж удвічі вище за офіційний курс, який утримується на рівні 31 єгипетських фунтів за $1.

У грудні 2022 року Єгипту вдалося відкрити кредитну лінію Міжнародного валютного фонду (МВФ) на одержання $3 млрд протягом чотирьох років. Однак і цей маленький пластир не вдалося прикласти до фінансової рани країни. Торік МВФ заморозив виділення $3-мільярдної позики через те, що Каїр не виконав вимогу щодо девальвації фунта до ринкового рівня.

Найбільша інвестиція в Африку: як Єгипет продав за $35 млрд район Рас-ель-Хікма

Міністр житлового будівництва Єгипту Ассем Ель-Газзар (праворуч) та міністр інвестицій ОАЕ Мохаммед Аль-Сувайді (ліворуч) тиснуть руки після підписання угоди щодо розвитку міста Рас-ель-Хікма у присутності прем'єр-міністра Єгипту Мостафи Мадбулі.

На що розраховує Каїр?

За словами прем'єр-міністра Єгипту Мостафи Мадбулі, спільний проєкт з облаштування Рас-ель-Хікма змінить північне узбережжя країни та поліпшить національний імідж. «Це найбільший обсяг прямих іноземних інвестицій в історії Єгипту» – так описав $35-мільярдну угоду Мостафа Мадбулі.

Прем'єр подякував ОАЕ за партнерство, яке надішле іноземним інвесторам позитивний сигнал про те, що Емірати довіряють Єгипту. Це наблизить укладання інших міжнародних угод, над якими уряд Мостафи Мадбулі працював для залучення до країни додаткових джерел іноземної валюти.

За словами прем'єр-міністра, Каїр «за кілька кроків» від того, щоб розблокувати $3-мільярдну програму фінансової допомоги від МВФ і збільшити її обсяг до $10 млрд. Передбачається, що за цим настане девальвація єгипетської валюти відповідно до курсів чорного ринку.

Найбільша інвестиція в Африку: як Єгипет продав за $35 млрд район Рас-ель-Хікма

Мостафа Мадбулі висловив сподівання, що Емірати за 30 років інвестують не менше $150 млрд в облаштування Рас-ель-Хікма, після чого приплив туристів до Єгипту зросте на 8 млн людей щорічно. Проєкт також створить мільйон робочих місць, стимулює виробництво на місцевих заводах і забезпечить контрактами єгипетських підрядників, девелоперів та перевізників.

Нинішнім жителям району Рас-ель-Хікма, як запевняє єгипетська влада, дозволять залишитися. Їхні будинки й квартири будуть оцінені та справедливо обміняні на житло в нових ультрасучасних комплексах.

Що отримують ОАЕ?

У пресрелізі фонду ADQ говориться, що місто Рас-ель-Хікма буде зведено «як передовий, перший у своєму роді середземноморський курорт, фінансовий центр і вільна економічна зона з інфраструктурою світового класу».

Проєктом нового міста передбачені житлові квартали, пляжі, розважальні атракціони, школи, університети, промислова зона, фінансовий і діловий райони, суперсучасна пристань для туристичних яхт і міжнародний аеропорт на південь від міста.

Найбільша інвестиція в Африку: як Єгипет продав за $35 млрд район Рас-ель-Хікма

Перша фаза будівельних робіт стартує 2025 року і завершиться 2028-го. Далі нове місто почне приносити прибуток консорціуму Ras El-Hekma. Критики вважають, що на той час приватних інвесторів у консорціумі напевно побільшає, а Єгипет дізнається багато цікавих схем заробітку на його території.

Багаті нафтою Емірати не вперше купують у різних країнах великі земельні наділи для різних цілей. Зокрема, приватна компанія Blue Carbon, заснована лише рік тому й очолювана сином еміра Дубая, взяла в довгострокову оренду мільйони гектарів лісу, що покриває 10% території Ліберії, 20% Зімбабве, 10% Замбії та 8% Танзанії. Хитрий план ОАЕ полягає у продажу своєї нафти в комплекті з вуглецевими квотами, щоб компанії, що забруднюють довкілля, могли списувати викиди CO2, які виробляються.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло