Зиму пережили: як почувається українська газова галузь і наскільки великий запас міцності має

Зиму пережили: як почувається українська газова галузь і наскільки великий запас міцності має

Як на ній позначилася «воєнна» політизація та на що розраховувати бізнесу

Зиму пережили: як почувається українська газова галузь і наскільки великий запас міцності має
Фото: УНІАН

У надскладних умовах повномасштабного вторгнення українська газова індустрія змогла розвиватись, а в певних сегментах  навіть досягла виняткових результатів. Проте вона залишається під значним впливом політичних чинників: умови для бізнесу тут здебільшого визначають адміністративні важелі замість конкуренції. Посилення державного впливу зумовлене війною. Але воно ж, підсилюючи корупційні ризики та обмежуючи розвиток ринку, заважає економічному зростанню, якого так прагне влада.

Такі висновки можна зробити з галузевих трендів за підсумками минулого року й опалювального сезону 2023/24, отриманих Mind під час опитування учасників ринку, а також даних, оприлюднених на офіційних ресурсах органів державної влади, компаній, бізнесових і громадських організацій (серед них: Міненерго, НАК «Нафтогаз України», «Оператор ГТС України», «Укрнафта», Expo Consulting, Асоціація газовидобувних компаній України, «Діксі Груп» тощо).

Як саме почувається газовий сектор України, переживши другу воєнну зиму, проаналізував Mind.

Український газовий ринок by numbers

Транзит і підземні сховища

0 куб. м

об'єм імпорту газу НАК «Нафтогаз України» у 2023 році. Країна вперше пройшла опалювальний сезон виключно завдяки внутрішньому ресурсу.

16,62 млрд куб. м

загалом було накопичено газу в українських ПСГ на початок опалювального сезону 2023/24 (із них 3 млрд куб. м – у режимі митного складу). У 2022 році цифра сягала 14,6 млрд куб. м (з них понад 2 млрд – у режимі митного складу).

8,5 млрд куб. м

залишок ресурсу в українських ПСГ на початок весни 2024 року.

14,6 млрд куб. м

торішній обсяг транзиту російського природного газу газотранспортною системою України до Європи. Це на 28,4% нижче в порівнянні з 2022 роком.

Попит і пропозиція

19,8 млрд куб. м

загальне споживання газу в Україні 2023 року (цей показник залишився на тому самому рівні, що й у 2022-му).

18,7 млрд куб. м

загальний об'єм видобутку газу в Україні (зростання порівняно з 2022 роком, коли цей показник був 18,5 млрд куб. м).

13,91 млрд куб. м

видобуток газу компанією «Укргазвидобування» з групи «Нафтогаз» (зростання на 0,71 тис. куб. м порівняно з 2022-м, коли обсяг був 13,2 млрд куб. м). Цей ресурс йде на забезпечення споживачів за соціальними цінами.

1,1 млрд куб. м

природного і нафтового газу становить видобуток компанії «Укрнафта», націоналізованої на час війни та переданої в управління Міністерства оборони (у 2022 році – 1,0 млрд куб м).

3,7 млрд куб. м

видобуток газу українськими приватними компаніями у 2023 році (падіння з 2022-го становить 0,6 млрд куб. м, коли промисловість дала в ринок 4,3 млрд куб. м).

1,8–2,2 млрд куб. м

споживання газу промисловістю (оцінка учасників комерційного газового ринку); 2022 року цей обсяг був наполовину вище – 4,2 млрд куб. м.

Близько 2 млрд куб. м

профіцит ресурсу в комерційному газовому сегменті на внутрішньому ринку 2024 року, на який у приватних видобувних компаній немає гарантованого попиту серед українських промислових споживачів.

Близько 1 млрд куб. м

об'єм газу, який викупив «Нафтогаз» у приватних видобувних компаній протягом 2023 року через «Українську енергетичну біржу».

Яка ситуація з газовидобутком?

150 нових газових свердловин було закладено в Україні протягом 2023 року. Це вдвічі більше, ніж за перший рік повномасштабної війни і є рекордом з 2018 року.

Зиму пережили: як почувається українська газова галузь і наскільки великий запас міцності має

42 бурові верстати в середньому було задіяно в роботі торік на українському газовому ринку. Це більш ніж половина від загальноєвропейських показників, до того ж за відсутності міжнародних сервісних компаній.

Зиму пережили: як почувається українська газова галузь і наскільки великий запас міцності має

На 35% впала рентна плата від видобутку природного газу в Україні за результатами 2023 року: державні бюджети різних рівнів загалом отримали 41,24 млрд грн проти 63,66 млрд грн роком раніше. Найбільше коштів отримали Харківщина й Полтавщина, де видобувається левова частка українського газу.

Тенденції, ризики та наслідки

Протягом 2023 року «Нафтогаз України» повністю завершив інтеграцію облгазів і міськгазів, які раніше контролював Дмитро Фірташ. Загалом у складі групи послуги газорозподілу надають: 21 філія «Газмережі», «Донецькоблгаз» та «Запоріжгаз».

«Нафтогаз» залишається монопольним постачальником газу в сегментах, де продовжують діяти регульовані ціни на газ: це стосується населення України, підприємств теплової комунальної енергетики, генерації електроенергії ТЕС/ТЕЦ.

Зиму пережили: як почувається українська газова галузь і наскільки великий запас міцності має

«Нафтогаз» проявив інтерес до експансії в комерційний промисловий сегмент, не обтяжений боргами. У травні 2023 року група продала металургійному комбінату «АрселорМіттал Кривий Ріг» 200 млн куб. м газу. Сторони фінансові деталі угоди не розкривають. На ринку подейкують, що для неї «Нафтогаз», ймовірно, використав газ, імпортований з Європи, або ресурс приватних видобувних компаній, який скуповував на УЕБ за більшою ціною (тобто угода для НАК виявилася збиткова).

Попри те що формально газовий ринок є відкритим для трейдерів й інтерес до нього проявляють і вітчизняні, і закордонні гравці, цей сегмент залишається обмеженим для бізнесу. Серед ключових причин – валютні обмеження та закритий газовий експорт унаслідок урядового рішення, ухваленого після 24 лютого 2022 року з безпекових причин у зв'язку з повномасштабним вторгненням.

Відсутність ліквідності на газовому ринку створює умови для змов і маніпуляцій спритними гравцями з використанням біржової інфраструктури. За відсутності вільного ринку та наявності певних адміністративних бар’єрів для великих гравців відкривається можливість нав’язувати ціну закупівель та обсяги.

Біржова торгівля газом зосереджена на платформі BETS Української енергетичної біржі. Ця платформа є не анонімним аукціоном, а торговим майданчиком з відкритими пропозиціями учасників торгів. Через це окремі гравці мають можливість вдаватися до змов, а перебіг торгів відкритий для впливу політичних чинників (наприклад, їх можуть застосовувати окремі учасники, аби витіснити з ринку конкурентів, відмовившись укладати з ними угоди, щоб позбавити їх ресурсу та перехопити клієнтську базу).

Чого хоче бізнес?

Підозри в політизації газового ринку й використанні адміністративного ресурсу для акумуляції коштів через НАК «Нафтогаз» з метою впливу на політичний процес можуть зняти рішення, спрямовані на розвиток конкуренції та сприятливого середовища на ринку. Ці рішення мають забезпечити вільний обіг газу як на внутрішньому ринку, так і відновити транскордонну торгівлю.

Учасники ринку говорять про доцільність бодай часткового сезонного скасування експортних обмежень для газу українського видобутку, який реалізується в комерційному сегменті (і де на ринку виник профіцит блакитного палива)

У 2022 році після повномасштабного вторгнення рф в Україну Кабінет Міністрів призупинив експорт газу українського походження, знизивши до нуля обсяг відповідної квоти. Постановою від 27 грудня 2023 року уряд продовжив дію цих обмежень на 2024 рік, підтримуючи ініціативу Президента України Володимира Зеленського та рішення Ради національної безпеки та оборони.

Очільник НАК «Нафтогаз України» Олексій Чернишов у листопаді говорив, що компанія зможе викупити 2024 року ресурс, запропонований приватними газовидобувними компаніями, у разі продовження заборони на його експорт. Водночас він наголосив на зацікавленості в зростанні українського газовидобутку, тому «за потенційної заборони на продовження експорту приватні видобувачі мають отримати відповідь, як економічно продовжувати функціонування».


Gas United. Авторський Telegram-канал Світлани Долінчук:

  • Про реальний газовий бізнес, спираючись на здоровий глузд.
  • Як торгують енергоресурсами під час війни в Україні та світі.
  • Факти, тренди, коментарі. 

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло