Наслідки теракту у «Крокусі»: росія зібрала симпатії світових лідерів для ескалації на фронті

Наслідки теракту у «Крокусі»: росія зібрала симпатії світових лідерів для ескалації на фронті

Тепер у списку підозрюваних – ІДІЛ, Україна, внутрішньоросійські бойовики та якась «стороння держава»

Наслідки теракту у «Крокусі»: росія зібрала симпатії світових лідерів для ескалації на фронті
Фото: DR

У п'ятницю, 22 березня, у росії сталося найкривавіше масове вбивство за 20 років. П'ятеро бойовиків у масках з карабінами «Сайга» та автоматами Калашнікова влаштували бійню та пожежу у підмосковному торгово-розважальному центрі «Крокус Сіті Холл», де тисячі людей чекали на виступ рок-гурту «Пікнік». Понад 90 людей загинуло від куль, опіків та чадного газу. Постраждалих понад сотня.

Як розвивалися події?

Приблизно о 19:40 на парковку біля «Крокуса» заїхав білий мінівен Renault, з якого вийшли п'ятеро людей у камуфляжній формі й одразу відкрили стрілянину по людях. Група бойовиків неквапно увійшла до будівлі та кілька хвилин методично розстрілювала відвідувачів у холі. Озброєні палицями охоронці були не здатні чинити жодного опору.

Концерт мав стартувати о 20:00. Коли почалася стрілянина, зал «Крокус Сіті Холу», розрахований на 6200 осіб, був заповнений на дві третини. Почувши стрілянину та крики, глядачі кинулися геть через сцену та запасні виходи, частина відвідувачів сховалась під кріслами.

«Ми не розуміли, що це постріли – я подумала, що це якісь феєрверки, – наводить BBC слова відвідувачки. – Якийсь нескінченний залп. Я обернулася один раз до зали, вдруге. І втретє я зрозуміла, що вся зала починає розбігатися в різні боки... У натовпі хтось закричав, що маніяк стріляє. Охоронці по рації передавали: Біжіть у бік сцени».

На момент, коли терористи увірвалися до концертної зали, приміщення значно спорожніло. Коктейлями Молотова бойовики підпалили штори та крісла, і полум'я швидко охопило все приміщення. О 20:30 із будівлі повалив густий дим, пролунало кілька вибухів. Пожежа піднялася на дах, який згодом частково обвалився.

Площа загоряння в «Крокусі» станом на 21:00 оцінювалася до 3000 квадратних метрів. На 23:20 пожежа охопила вже 12 900 м кв. Загасити полум'я вдалося лише до першої години ночі, задіявши десятки пожежних машин і три вертольоти, які скидали воду на дах. Терористи тим часом зникли на тому ж білому Renault, на якому приїхали до «Крокуса».

Як відреагував світ?

Учорашня стрілянина перевершила за масштабами вибухи в московському метро 29 березня 2010 року і стала найбільшим терактом у рф з часів захоплення школи в Беслані 1 вересня 2004-го. Тоді підконтрольні Шамілю Басаєву бойовики взяли в заручники понад 1100 учнів, вчителів та їхніх родичів. Після штурму школи кількість загиблих досягла 334 осіб.

Тепер на адресу російської влади та громадян надходять співчутливі меседжі з боку США, Євросоюзу, Великобританії та десятків інших країн та організацій. Зокрема, рада безпеки ООН «рішуче засудила мерзенний теракт» і закликала всі держави «активно співпрацювати з росією для притягнення до відповідальності дотичних до події».

Євросоюз повідомив, що «шокований та вражений» тим, що сталося. «ЄС засуджує будь-які напади на цивільних осіб. Наші думки зі всіма постраждалими росіянами», – заявив офіційний представник зовнішньополітичної служби Єврокомісії Петер Стано.

Посольство США у москві висловило співчуття росіянам. «Кадри звідти жахливі та їх важко дивитися… Наші думки з тими, чиї близькі загинули внаслідок цього найжахливішого нападу», – заявив представник Білого дому Джон Кірбі.

Кірбі запевнив росію, що Сполучені Штати заздалегідь не мали в своєму розпорядженні відомостей про підготовку нападу на «Крокус». Хоча на два тижні раніше, 7 березня 2024 року, посольство США в росії застерегло туристів від відвідування масових заходів і скупчень людей у москві в найближчі 48 годин у зв'язку з ймовірністю терактів. У вівторок, 19 березня, «президент рф» путін відхилив це попередження, назвавши заяви західних політиків про можливі теракти в росії «відвертим шантажем» і наміром «залякати та дестабілізувати російське суспільство».

На кого тепер покладуть відповідальність?

За кілька годин після початку атаки на «Крокус» у західних ЗМІ з'явилися відомості, що відповідальність за теракт взяла на себе «Ісламська держава» (ІДІЛ). З посиланням на неназваних офіційних осіб, газета New York Times повідомила, що США заздалегідь надали росії розвіддані про те, що підрозділ ІД, що базується в Афганістані, хотів помститися москві за її дії в Афганістані, Чечні та Сирії.

Враховуючи, що росія зараз веде війну проти України, деякі російські політики виступили із заявами, що у нападу на «Крокус» може бути «український слід». Так, сенатор віктор бондарєв назвав те, що сталося «диверсією з боку України». Українська влада ці звинувачення рішуче відкидає, зокрема й у комунікації на міжнародному рівні.

«Україна безперечно не має нічого спільного зі стріляниною/вибухами в «Крокус Сіті Холі». Це не має жодного сенсу. По-перше, Україна вже понад два роки воює з російською армією. І все у цій війні буде вирішено на полі бою, лише кількістю зброї та якісними військовими рішеннями. Терористичні атаки не вирішують жодних проблем», – написав в Х радник Володимира Зеленського Михайло Подоляк.

«По-друге, Україна ніколи не вдавалася до використання терористичних методів. Це завжди безглуздо. На відміну, до речі, від самої Росії, яка використовує теракти в нинішній війні проти України і раніше у своїй історії атакувала власних громадян, щоб ініціювати наступні контртерористичні акти проти незадоволених етнічних груп. Досить згадати події на Каширському шосе у Москві та Волгодонську», – додав Подоляк.

Обмін звинуваченнями Києва та москви, що переходить в обмін ударами, ймовірно, і був метою теракту. Таку думку висловив в ефірі TV Prva президент Сербії Олександр Вучич.

«Сьомого березня американське посольство закликало своїх громадян не ходити до торгових центрів і на концерти. Це означає, що їхні спецслужби перехопили певні розмови та знали, що це станеться... Хтось скаже, що це Київ, Київ скаже, що це москва. На моє нещастя, я мав рацію. Я вважаю, що з кожним днем ми наближаємося до великого світового конфлікту, найбільшого в історії. І боюся, що він забере більше життів, ніж Друга світова війна», – заявив Олександр Вучич.

За його словами, немає жодного значення, звідки прибули виконавці: «з Інгушетії, Дагестану чи навіть з України». Важливим є організатор. А теракт у «Крокусі», на думку сербського лідера, замовила якась «світова держава (не США), зацікавлена в загостренні бойових дій в Україні».

Водночас, російські силовики доповідають про начебто затримання виконавців нападу – громадян Таджикистану.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло