«Залиште мишу в спокої». Disney опинилася під загрозою рейдерської атаки. Як можуть розвиватися події?
3 квітня, о 20:00 за Києвом, має стати відомим напрямок подальшого розвитку корпорації

На щорічній зустрічі інвесторів компанії Disney будуть оголошені результати голосування стосовно надання чи відмови в наданні двох місць у Раді директорів новачкам. Протягом багатьох місяців корпоративний рейдер, який просить називати його «інвестором-активістом», Нельсон Пелтц, і його Trian Fund Management вели опосередковану війну за контроль над корпорацією Disney із її теперішнім генеральним директором Бобом Айгером.
Що може статися? Якщо Пелтц візьме гору, то матиме два місця у Раді директорів компанії – для себе та Джея Разуло, колишнього фінансового директора компанії. Це завдасть потужного удару по стратегії Айгера, оскільки два з 12 директорів, хоч і не можуть заблокувати рішення ради, але здатні заважати впроваджувати зміни, принципово голосувати проти та й взагалі – стати чиряком на сідницях будь-якого СЕО.
Коли ні, Айгер і рада директорів Disney продемонструють справжнє корпоративне єднання, позбудуться (тимчасово) небезпеки рейдерства, а от Пелтц залишиться без величезних коштів, які він вклав у цю боротьбу.
Тож на карту для студії Disney поставлено дуже багато.
Наскільки Disney зараз «ласий шматок»? Акції компанії за останні кілька місяців подорожчали на 50%. Але це не задовольнило Пелтца, який, як виявилось, прагне іншого: 81-річний бізнесмен без будь-якого досвіду в медіа застерігав, що Айгер не зможе очолювати компанію після 2026 року (кінець контракту). А ще Пелтц був незадоволений оновленою стратегією кінематографічного напряму і взагалі вимагав від керівництва забезпечити «прибутки рівня Netflix». Варто зазначити, що такого рівня бажають майже всі гравці медіаринку, окрім самого Netflix.
Що не так у «мишачому королівстві»? Як відомо, критикувати простіше, аніж щось робити. Айгер раніше частково озвучував аналогічні проблеми, проте взявся їх розв’язувати – з різним ступенем успішності. А от що Пелтц пропонує робити, на 99% лишається загадкою – окрім «гарної підготовки наступника Боба Айгера».
Треба нагадати, що Айгер уже був генеральним директором Disney, після чого пішов у відставку, лишивши на своїй посаді Боба Чапека. Справи пішли настільки кепсько, що рада директорів через два роки, у 2022-му, викликала Айгера повернутися та навести лад.
Хто за кого в цій грі? На боці поточного керівництва – вся «важка артилерія» ради директорів. Серед них – найбільший акціонер студії та творець «Зоряних війн» Джордж Лукас (37,1 млн акцій), дружина покійного засновника студії Pixar Лорен Пауелл Джобс, голова JPMorgan Джеймі Даймон та онуки засновника, Волт та Рой Діснеї. Навіть Абігайль Дісней, відома поганим ставленням до Айгера, цього разу підтримала його. Також за нинішніх керівників виступає Пенсійний фонд міста Нью-Йорк.
«Створення магії – не для аматорів», – прокоментував намагання Пелтца Джордж Лукас.
Проте сутичка не була б гідною статті, якби Пелтц не заручився підтримкою доволі потужних гравців. У його кутку рингу – колишній очільник Marvel Entertainment Айк Перлмуттер і два потужні інституціональні акціонери – Institutional Shareholder Services та найбільший у США Пенсійний фонд штату Каліфорнія (здається, все, до чого в США торкаються республіканці, завершується скандалом).
За підрахунками, сторони витратили приблизно $60 млн на переконання акціонерів у своїй правоті. Ці, здавалося б, великі гроші – дріб’язок, враховуючи, що 35% акції Disney належать недосвідченим інвесторам, які просто хотіли «мати трошки Діснейленду» у своєму житті.
Чим усе це може закінчитися? Як би не сталося, перемога будь-якої сторони не означатиме припинення війни. Пелтц і його прихильники навіть у разі програшу не припинять будувати плани на подальші битви. Вони будуть відправлені в заслання, звідки спостерігатимуть за Чарівним королівством – і якщо команда Айгера припускатиметься помилок, одразу кусатимуть.
Для самого ж Айгера ця історія є особистою: він перестає бути непогрішимим та недоторканим Королем Голлівуду. Аура успішності навколо нього дещо потьмяніє.
Хто ці люди, які задовбали всіх у Disney?
Нельсон Пелтц нещодавно в інтерв’ю наговорив дурниць щодо стратегії компанії з диверсифікації портфоліо фільмів, які випускає Marvel Studios (2009 року Disney придбав студію за $4 млрд, за 15 років її вартість сягає понад $53 млрд).
81-річний бізнесмен, який має досвід у харчовій галузі та компаніях на кшталт мережі ресторанів швидкого харчування Wendy’s або виробника соусів H.J. Heinz і який підтримав передвиборчу кампанію кандидата-республіканця Рона Десантіса, розкритикував стрічки «Марвели» та «Чорна пантера».
«Нащо мені стрічка від Marvel, де всі – жінки? Не те щоб я мав щось проти жінок, але нащо мені така стрічка? Чому Марвели не можуть бути обох статей? Нащо мені цілком чорношкіра акторська трупа?» – сказав він в інтерв’ю Financial Times. Далі – більше: «Люди ходять до кінотеатрів і театрів, щоб розважитись. Вони не хочуть отримати послання».
Айк Перлмуттер має власні претензії до Айгера – той звільнив його з посади голови Marvel рік тому. Причина – негнучкість позиції Айка щодо різноманіття. Він протистояв планам Кевіна Фейге, який просував «Чорну пантеру» та «Капітан Марвел». Ані чорношкірі актори, ані жіноча перевага не були серед пріоритетів Перлмуттера. Можливо, це йому б пробачили, але після наполягань Айгера стрічки були запущені у виробництво – і принесли шалені прибутки.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].