Життя після поранення: як фонд NextStep Ukraine ставить на ноги «важких» пацієнтів
Хто допомагає їм у цьому, та чому важливо підтримати не лише тіло, а й дух

З 2018 року в Україні діє NextStep Ukraine – нейрореабілітаційний центр для людей з травмами центральної нервової системи – головного та спинного мозку. Перший український центр відкрився у Ірпені, що на Київщині, а з грудня минулого року другий функціонує на Львівщині. Тут професійні лікарі-реабілітологи надають допомогу тяжко пораненим захисникам.
Про роботу центру, війну та реабілітацію українських військових розповіла директорка Благодійного фонду «Відродження Захисників України» Тетяна Грубенюк.

– З чого почалася робота центру?
– Благодійний фонд Revived Soldiers Ukraine першим в Україні відкрив центр з нейрореабілітації для людей з травмами центральної нервової системи – головного та спинного мозку – NextStep Ukraine. До його відкриття українські військові понад чотири роки реабілітувалися в центрі NextStep у Лос-Анджелесі, а у 2018 році, з метою збільшення кількості реабілітованих військових та розширення можливостей для реабілітації, ми відкрили Центр в місті Ірпінь. Потім розпочалося повномасштабне вторгнення і нині наші послуги дуже затребувані в Україні.
– Тобто, центр працює за стандартами США?
– Так, ми працюємо за стандартами реабілітації США і є послідовниками NextStep Fitness Лос-Анджелес, де проходять реабілітацію паралізовані військові та цивільні громадяни.
Доброволець з 2014 року, а нині боєць 79 ОДШБр, 50-річний Ігор «Білий» опинився у кріслі колісному через складну осколкову травму спинного мозку. У червні 2022 року він потрапив під мінометний обстріл у районі Лиману на Донеччині. Це призвело до парезу тіла нижче грудей: військовий майже не міг поворухнутись.
Через два роки після травми Ігор приїхав на лікування у центр NextStep Ukraine і на другий тиждень курсу здійснив справжній подвиг – самостійно пройшов на милицях 75 метрів! Це стало значним проривом на шляху до його головної мети – відмови від крісла колісного в межах дому.
– Кому з поранених надаєте перевагу?
– Наші пацієнти – це важкопоранені військові. На кріслах колісних, без кінцівок, з ушкодженнями голови, хребта. Такі люди отримали вирок від невролога, а ми беремося і ставимо їх на ноги чи робимо так, щоб покращити їхнє життя в майбутньому.

– Кажуть, що ви поставили на ноги військового, у якого на весіллі був сам Залужний?
– Так, минулого року наш колишній головком кудись зник з медійного простору, а згодом сфотографувався на весіллі у хлопця, якого саме ми ставили на ноги. Уявіть собі нашу радість та щире захоплення! Ще в інтернеті «гуляє» фотографія, де хлопець на коліні освідчується своїй нареченій. Так от, його ставили на ноги теж ми. Таких історій у нас безліч. І за кожною стоїть чимала робота.
Своє перше поранення боєць Віталій Карпина отримав ще на Майдані. Під час боїв на Інститутській куля прошила його долоню. Коли прийшов час, він без вагань прийняв рішення стати на захист Батьківщини. Під час важких боїв на Донецькому напрямку Захисник потрапив під мінометний обстріл, внаслідок чого отримав складну травму колін. Нині Віталій відновлює свої коліна в NextStep Ukraine.
– Скільки коштує реабілітація?
– Для наших захисників усе безкоштовно. Нас підтримують партнери та спонсори. Тобто, можу сказати, що працюємо завдяки небайдужим людям.
– На якому обладнанні проходить сам процес?
– Нині маємо у розпорядженні найсучасніше закордонне обладнання.
Можу похвалитися такими унікальними апаратами, як Xcite (електростимуляція), RT-300 (електростимуляція нижніх кінцівок), Nustep (імітація ходи), яким користуються пацієнти з нейротравмами в США протягом останніх 15 років.

Гордість центру: Amadeo – роботизована інтерактивна система для відновлення навичок дрібної моторики, яка застосовується під час занять з ерготерапії. Дана система, вартістю $90 000, є унікальною в Україні, представлена у кількох приватних клініках, а для роботи з військовими безкоштовно використовується лише у центрах NextStep Ukraine. Принцип роботи Amadeo полягає у тому, що рухи пальців генерують внутрішні та зовнішні стимули. Це допомагає головному мозку запам’ятати ці рухи та відновлювати втрачені функції, а також збільшувати силу та амплітуду.
Цими днями у нашому реабілітаційному центрі у Львові встановили багатофункціональну бігову доріжку C-Mill VR+. Така «розумна» бігова доріжка, вартістю $147 000, є унікальною в Україні та у даній комплектації представлена лише у NextStep Ukraine.
Військовий Олександр з позивним «Канат» – боєць 50 полку ОРВП ЗСУ – отримав ушкодження спинного мозку майже рік тому, але вже має вражаючі успіхи у відновленні. Він зміг подолати шлях від повного паралічу до самостійної ходьби без милиць. Вже три місяці воїн проходить реабілітацію у центрі NextStep Ukraine. Навесні Саша разом зі своєю фізичною терапевткою розпочав тренування надворі і вже бігає.
– Скільки осіб наразі проходить реабілітацію?
– Нині маємо 17 пацієнтів. Оскільки хлопці всі важкопоранені – у кожного є свій реабілітолог та свій час на реабілітацію, з кожним займаємося індивідуально.
Є й такі, хто вже знає свою програму і працює за нею самостійно, під наглядом. З початку повномасштабного вторгнення за сприяння БФ «Відродження Захисників України» у центрі NextStep Ukraine реабілітацію пройшли понад 150 захисників. Фонд має підтримку від військових аташе України в Вашингтоні та українських консулів в Вашингтоні, Нью-Йорку та Сан-Франциско – тому співпрацюємо з кращими фахівцями США.
Якщо ми не можемо допомогти нашому захиснику в Україні, відправляємо таких людей до США. Найчастіше тих, хто потребує протезування.

– Чи є якісь обмеження по часу? Адже не секрет, що у державному госпіталі реабілітація складає в середньому 21 день.
– Ми не практикуємо обмеження по часу. Якщо потрібен місяць, два чи три працювати з пацієнтом – просто працюємо.
– Чи працюють з важкопораненими хлопцями психологи?
– Наразі психологів у команді не маємо. Проте добре розуміємо, через яке пекло пройшли наші захисники, тому співпрацюємо з різними організаціями, що спеціалізуються на психологічній допомозі, долучаються волонтери.
Відтак, якщо нашому пацієнту потрібна психологічна підтримка під час реабілітації – ми з радістю йдемо йому назустріч.
Марк – військовий 77 ОДШБ. Під час служби його здолала важка хвороба – інсульт спинного мозку. Це призвело до повного парапарезу: Марк втратив можливість ходити та відчувати свої ноги. Зараз його мета – повноцінне відновлення, і команда NextStep Ukraine допомагає йому у цьому. За 18 хвилин військовий зміг без милиць пройти 600 метрів.
– Нині реабілітологи кажуть, що мало покращити фізичний стан пацієнта, його потрібно ще й повернути у соціум. Чи проводите у цьому напрямку роботу?
– Повністю погоджуюся з цим твердженням.
Нашим реабілітологам важливо не лише поліпшити фізичний стан підопічного, але й в межах реабілітаційного процесу покращити його повсякденне життя. Для цього ми застосовуємо ерготерапію.
Вона, відповідно до запиту військового, може бути направлена на відновлення або ж адаптацію до самостійного життя у побуті, роботу з когнітивними функціями, заняттєвою активністю.
Щоб урізноманітнити реабілітаційний процес та зробити його ефективнішим, застосовуємо сучасне інтерактивне обладнання. Воно сприяє покращенню рухової активності, концентрації, зорово-просторового сприйняття, забезпечує функціональне та когнітивне відновлення. Під час реабілітації використовуємо найкращі ерготерапевтичні інструменти для комплексного відновлення поранених.
– У чому секрет успішної реабілітації?
– Насамперед, це важка та наполеглива щоденна робота над собою.
Це сила та витривалість – саме ці якості покладені в основу успішної реабілітації. Вся наша команда неймовірно пишається своїми пацієнтами, адже ми знаємо, що за кожним кроком стоять величезні зусилля. Наша місія – забезпечити всебічну підтримку та надати максимальні ресурси для реабілітації кожному воїну, який пройшов через важкі випробування задля нашої Батьківщини!

– Як потрапити на реабілітацію до вашого центру?
– Зараз запитів у нас дуже багато. Відбувається все таким чином: бажаючі надсилають медичні документи, їх розглядають наші реабілітологи, згодом хлопці приїжджають на консультацію. Все дуже індивідуально, залежить від важкості поранення, стану пацієнта.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].